Svobodní s Kicklem trvají na kancléři, další rakouské strany to odmítají

Události: Rakousko je po volbách v patové situaci (zdroj: ČT24)

Rakušané ani dva týdny po volbách nemají jasno o budoucí vládě. Vítězní Svobodní (FPÖ) totiž chtějí post kancléře a hledají koaliční partnery. Další strany ale účast ve vládě pod vedením šéfa FPÖ Herberta Kickla odmítají a ze svých slibů nechtějí ustoupit. První kolo rozhovorů tak posun nepřineslo a prezident vyzývá strany k dalším jednáním. Než se ale Rakousko dočká vlády, může to trvat i dlouhé měsíce.

Všechny strany, které uspěly v nedávných parlamentních volbách, mají poměrně jasný názor na to, jakou vládu si představují, nebo spíš jakou určitě nechtějí, čímž drží v šachu ostatní strany, které hledají, jak složit většinu.

„My, jako Svobodní, chceme vést příští vládu v čele se mnou, lídrem FPÖ, jakožto kancléřem,“ trvá na svém i po volbách předseda Svobodných Kickl.

S tím ale nesouhlasí druzí v pořadí – lidovci (ÖVP). A současný kancléř Karl Nehammer (ÖVP) svůj pevný názor po dvou týdnech nemění. Koalici s Kicklovou stranou připustil, ale s podmínkou, že šéf strany nebude kancléřem. „Co jsem před volbami slíbil, po volbách rovněž dodržím. Nezapomenu na to zvláště před budoucími rozhovory,“ vzkázal znovu lídr lidovců na síti X.

Další strany spolupráci se stranou, jejíž šéf se netají sympatiemi k Rusku i nacismu a odporem k EU, odmítly úplně.

Postup prezidenta

První dvě nejsilnější strany, tedy Svobodní a ÖVP, by měly pohodlnou většinu poslanců. Naopak takzvaná velká koalice lidovců a socialistů by disponovala jen tou nejtěsnější možnou většinou, a není tak příliš pravděpodobná. Strany by tak hledaly dalšího partnera, zřejmě osloví liberální stranu NEOS, případně Zelené.

V tom, kdo bude kancléřem, ale zásadní roli sehraje i prezident Alexander Van der Bellen, který Kickla v minulosti kritizoval. Před volbami poznamenal, že není povinen ho jmenovat předsedou vlády.

Nyní ale vzkázal, že země nepotřebuje „prázdné kilometry takzvaných průzkumných rozhovorů, které jsou od počátku odsouzeny k neúspěchu“. Po prvním kole neúspěšného jednání tím naznačil, že sestavování vlády s ohledem na povolební rozložení sil může trvat několik dlouhých týdnů či měsíců.

Schůzky mezi trojlístkem nejsilnějších stran budou pokračovat a výsledek dalšího kola rozhovorů chce hlava státu znát na konci týdne.