Svatba v Monaku: Někdejší svůdník si k oltáři vede plavkyni

Monako - Někdejší nejžádanější svobodný mládenec, monacký kníže Albert II., se ve svých 53 letech žení se svou dlouholetou přítelkyní Charlene Wittstockovou. Kníže se po letech bouřlivých aférek s kráskami z celého světa rozhodl usadit a založit rodinu. Monako se těší, že bude mít opět svou kněžnu. Tu totiž druhý nejmenší stát na světě neměl od roku 1982, kdy tragicky zahynula Albertova matka, zbožňovaná hollywoodská herečka Grace Kellyová.

Je mezi nimi dvacetiletý rozdíl, spojuje je ale láska ke sportu a touha založit rodinu. V pátek a v sobotu se v Monaku koná svatba Alberta Alexandra Louise Pierra Grimaldiho, knížete monackého a markýze z Baux, s Charlene Lynette Wittstockovou, bývalou učitelkou a někdejší jihoafrickou reprezentantkou v plavání. 

Vášnivý sportovec a milovník žen 

Princ Albert je synem knížete Rainiera III. a jeho manželky, herečky Grace Kellyové. Narodil se 14. března 1958. Vyrůstal v Monaku a Spojených státech. Poté, co vystudoval politologii na univerzitě v americkém Amherstu, krátce sloužil u francouzského námořnictva. Pak pracoval pro několik společností ve Francii a Spojených státech.  

Když v roce 1982 po autonehodě tragicky zahynula jeho matka Grace Kellyová, vrátil se do Monaka a pomáhal otci s vládou. Po smrti knížete Rainiera III. v roce 2005 stanul Albert v čele tohoto miniaturního státu. 

Kníže Albert proslul svými milostnými aférami. Byl označován za nejžádanějšího starého mládence. Chodil s modelkami a herečkami, mimo jiné s Angie Everhartovou nebo Claudií Schifferovou.

V roce 2006 po testech DNA přiznal otcovství Jazminy Grace Grimaldiové, která se narodila v roce 1992. Její matkou je americká realitní makléřka Tamara Rotolová. Už v roce 2005 se ale přiznal k nemanželskému synovi, který se narodil v roce 2003 letušce z Toga Nicole Costové. Syn Alexandr ale nemá podle ústavy nárok na monacký trůn, protože nástupník musí pocházet z manželského svazku. Jenže do toho se Albert nehrnul. Rady, že by se měl ve „svém věku“ oženit, ho přímo iritovaly. Říkal: „V jakém věku? Díval jsem se fakt všude, ale nikde jsem žádný věkový limit na ženění nenašel.“ 

Kníže Albert je vášnivým sportovcem. Pětkrát se jako člen monackého bobového týmu zúčastnil zimních olympijských her. V 80. letech se zúčastnil rallye Paříž-Dakar. V roce 2006 se vydal se psím spřežením na severní pól. Je předsedou monackého olympijského výboru. A právě láska ke sportu ho dovedla i k jeho životní lásce.

Monako opět bude zbožňovat svou kněžnu 

V roce 2000 přijela do Monaka závodit teprve 22letá půvabná blonďatá jihoafrická plavkyně Charlene Wittstocková. Na zdejším mezinárodním šampionátu vyhrála závod na 200 metrů znakem. A právě tady okouzlila prince Alberta, vášnivého sportovního fandu. Svůj vztah ale oficiálně přiznali až v roce 2006. 

Charlene Wittstocková se narodila 25. ledna 1978 v Zimbabwe. Její otec je obchodníkem a matka pracovala jako instruktorka plavání. V deseti se Charlene i s rodiči odstěhovala do Jihoafrické republiky.

Právě tuto zemi Charlene reprezentovala na olympiádě v Sydney v plavání. Jejím největším sportovním úspěchem jsou zlaté medaile ve světových pohárech v krátkém bazénu, které vybojovala v roce 2001, 2002 a 2004. 

V roce 2006 po zranění oznámila konec své sportovní kariéry. Ve stejném roce se přestěhovala do Monaka jako oficiální přítelkyně monackého knížete. Loni v červnu ji Albert požádal o ruku. Kvůli sňatku musela Charlene přestoupit z protestantské víry na katolickou. 

Charlene si po boku knížete Alberta vydobyla pověst módní ikony. Přesto má jako obyčejná dívka neurozeného původu stále strach, jestli se dobře obléká, zda se vhodně chová a jestli mluví dobře francouzsky. Veřejnost ji ale miluje. Krásná Charlene se ale hlavně v Monaku nevyhne srovnání se zbožňovanou matkou prince Alberta Grace Kellyovou. Mnozí tvrdí, že jí je Charlene hodně podobná. Charlene se věnuje mnoha charitativním projektům, po svatbě se chce soustředit na rodinu. S Albertem by si co nejdřív přáli děti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Čína tvrdí, že prodej amerických zbraní Tchaj-wanu přibližuje hrozbu války

Čína opět tvrdě kritizovala nejnovější dohodu o prodeji amerických zbraní Tchaj-wanu, informuje agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo obrany. Takový krok podle Pekingu urychluje hrozbu válečného konfliktu v Tchajwanském průlivu.
před 22 mminutami

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
10:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Papež vyzval k přímému dialogu o míru v rusko-ukrajinské válce

Papež Lev XIV. ve svém prvním vánočním požehnání a poselství Městu a světu (Urbi et orbi) vyzval k přímému dialogu o míru v rusko-ukrajinské válce a k zastavení dalších ozbrojených konfliktů a násilností ve světě. Vyzval rovněž k solidaritě s migranty či s lidmi trpícími přírodními katastrofami. Už ve vánočním kázání uvedl, že odmítání pomoci chudým a cizincům je rovnocenné odmítání samotného Boha. Kritizoval také tvrdý postup amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči imigrantům.
11:55Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Země vyzvaly Izrael, aby nerozšiřoval osady na Západním břehu. Ten to odmítl

Skupina čtrnácti zemí, mezi nimi i Británie, Francie, Itálie, Německo či Kanada, odsuzuje rozhodnutí Izraele schválit dalších devatenáct osad na okupovaném Západním břehu. Vládu premiéra Benjamina Netanjahua proto žádá, aby rozhodnutí z minulého týdne zrušila. Počet izraelských osad na tomto okupovaném palestinském území se za tři roky zvýšil na 69. Jeruzalém výzvu odmítl a označil ji za morálně chybnou.
08:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Americké úřady nalezly milion dokumentů souvisejících s Epsteinem, tvrdí ministerstvo

Americké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že zpracovává zhruba milion dokumentů, které by mohly souviset s případem sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Ve středu večer to napsaly agentury Reuters a AP. Americký Kongres nařídil ministerstvu zveřejnit dokumenty související s Epsteinem do pátku 19. prosince. Resort zopakoval, že kvůli velkému množství materiálů bude zveřejňování trvat ještě několik dalších týdnů.
před 6 hhodinami

Prezidentem Hondurasu se podle úřadů stane Asfura podporovaný Trumpem

Po sečtení sporných okrsků se stal vítězem prezidentských voleb v Hondurasu konzervativní kandidát Nasry Asfura, uvedly podle agentur AP a Reuters volební úřady. Asfuru dříve podpořil americký prezident Donald Trump, který čelil kritice, že nevhodně zasáhl do voleb. Asfura uvedl, že je připraven převzít vládu. Středopravicový politik Salvador Nasralla, který skončil druhý, hovoří o volebních podvodech a vyzval k přepočtu všech hlasů, porážku odmítl uznat.
před 6 hhodinami

KLDR údajně otestovala novou raketu

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se údajně zúčastnil testu nové rakety. Ve čtvrtek ráno to napsala severokorejská státní média, která citovaly agentury AFP a Reuters. Kim ve středu navštívil i doky, kde KLDR podle státních médií staví svou jadernou ponorku.
před 7 hhodinami

Evropa odsuzuje sankce USA kvůli regulaci platforem

Řada evropských zemí a Evropská komise (EK) ve středu důrazně odsoudily americké sankce vůči pěti Evropanům. Pětice sankcionovaných se podle Washingtonu podílela na prosazování cenzury na amerických internetových platformách, z pohledu EK jde ale o lidi, kteří se zasazují o přísnou regulaci technologického sektoru a o boj proti dezinformacím na internetu, uvedla agentura AFP s odvoláním na vyjádření šéfa francouzské diplomacie.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami
Načítání...