V Bruselu se ve čtvrtek koná summit EU, který se zaměří na ruskou agresi na Ukrajině, napětí na Blízkém východě, migraci či situaci v Gruzii. Rozhovory by se mohly vést o možném jednání o příměří na Ukrajině i o bezpečnostních zárukách pro Kyjev na pozadí blížícího se návratu Donalda Trumpa do Bílého domu. Summitu se účastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Jednat s ním bude i premiér Petr Fiala (ODS).
Summit EU bude řešit, jak posílit Ukrajinu před nástupem Trumpa
Situace na frontě na východě Ukrajiny se v poslední době vyvíjí v neprospěch Kyjeva. Jak na aktuální vývoj reagovat a jak se postavit k dalším okolnostem, má řešit nadcházející summit. Jednání předsedá António Costa jako nový šéf Evropské rady.
Podle nejmenovaného vysokého unijního představitele by schůzka měla vyslat „silný jednotný signál Ukrajině a jejímu lidu“. „EU se snaží posílit vojenskou i energetickou podporu Kyjeva, aby byla Ukrajina v co nejsilnější pozici, ať už přijde jednání, nebo pokračování války,“ uvedl tento zdroj. Hlavní vzkaz je podle něj jasný: „Žádná rozhodnutí o Ukrajině bez Ukrajiny.“
Vojenské dodávky
Už ve středu se Zelenskyj sešel s některými lídry zemí EU a se šéfem NATO Markem Ruttem. „Hlavní agendou je zajistit, aby prezident a jeho tým, i celá Ukrajina měli jednoho dne, kdy se rozhodnou zahájit mírová jednání, tu nejlepší možnou pozici. A to znamená, že nyní musíme udělat vše, abychom zajistili, že co se týče protivzdušné obrany nebo jiných zbraňových systémů, poskytneme, co budeme moci,“ zdůraznil Rutte.
Už za měsíc se ve Spojených státech ujme prezidentské funkce Donald Trump, který dává najevo zásadní obrat v americké politice. Tvrdí, že chce co nejrychleji ukončit boje na Ukrajině, a naznačuje možnost snížení pomoci Ruskem napadené zemi.
„Myslím, že to je velmi dobrá příležitost promluvit si o okamžitých i budoucích bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu. Je velmi důležité abychom tyto dva dny v Bruselu využili k tomu, abychom se setkali se všemi našimi partnery, aby se evropský postoj shodoval s tím našim a neodlišoval se,“ prohlásil ukrajinský lídr.
Panika se podle ukrajinistky Lenky Víchové v Bruselu kvůli změnám v Bílém domě nekoná. „Trump může říct i v jednom projevu pro nás zcela odlišné věci. Plány se mohou měnit v době, až nastoupí do prezidentského křesla a pak po prvních jednáních s Rusem. Bez západní podpory se Ukrajina dlouho bránit nemůže, ale je otázkou, na co přistoupí Rusko,“ podotkla.
Někteří politici přitom varují před eskalací konfliktu. „Právě proto, že tak silně podporujeme Ukrajinu, musíme vždy také předcházet vypuknutí války mezi Ruskem a NATO. Touto hrozbou se budu na summitu zabývat,“ uvedl německý kancléř Olaf Scholz.
Načítání...
„Možná (Rutte se Zelenským) jednali o vyslání nějakých mírových jednotek, což je podle amerických médií možnost, o které mluvil Trump. Podle Fialy je ale o vyslání mírových jednotek, které by dohlížely na mír mezi Ukrajinou a Ruskem, předčasné hovořit, protože situace na frontě pro Ukrajinu není dobrá. Rusko zatím nedává podle západních státníků najevo ochotu k jednání,“ uvedl zpravodaj ČT Petr Obrovský.
Hovořit by se podle něj mělo v Bruselu rovněž o spolupráci s ukrajinským obranným průmyslem. „Evropa se snaží nakoupit víc zbraní, munice, posílit svou obranyschopnost. Právě tím, že bude nakupovat produkci z Ukrajiny, by mohla pomoci ukrajinské ekonomice,“ poznamenal Obrovský.
Klíčová role Evropy
Zelenskyj se už před summitem sešel také s francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Dostalo se mu ujištění, že Paříž považuje posílení Ukrajiny za svou absolutní prioritu.
„Je důležité si ujasnit, s čím by souhlasila Ukrajina jako s podmínkou zahájení mírových rozhovorů, a případně v čem ji může Severoatlantická aliance nebo podporující země poskytnout určité záruky. A role evropských zemí bude muset v této oblasti výrazně narůst,“ míní brigádní generál v záloze František Mičánek z Vysoké školy CEVRO.
Debata o Sýrii, migraci či Gruzii
Summit se bude zabývat i důsledky pádu režimu Bašára Asada v Sýrii na situaci v regionu či na migraci nebo vývojem v Gruzii, kde vládní proruská strana Gruzínský sen zmrazila jednání o přistoupení k Evropské unii a násilně potlačuje protesty veřejnosti.
Ještě před vrcholnou schůzkou se ráno uskuteční takzvaná migrační snídaně, kterou tentokrát pořádají Dánové a na které bude i český premiér Fiala. Na schůzce by se podle informací ČTK mělo v užším kruhu unijních států debatovat zejména o efektivních návratech migrantů a o potřebě spolupráce s třetími zeměmi. Na říjnovém summitu takovou migrační schůzku zorganizovala Itálie.
Fiala by chtěl během diskusí zdůraznit ještě jedno téma, a sice problémy, kterým nyní čelí automobilový průmysl v Evropě. Právě Česko společně s Itálií a s podporou dalších zemí nedávno vyzvaly Evropskou unii, aby zmírnila pokuty, které se mají od příštího roku uplatňovat vůči automobilkám, jež neprodávají dost elektromobilů.
Fiala chce o tomto tématu mluvit přímo se šéfkou Komise Ursulou von der Leyenovou. Schůzky by se měla účastnit i italská premiérka Giorgia Meloniová.