Ve Wiesbadenu na západě Německa začalo fungovat nové velitelství NATO pro koordinaci zbrojní pomoci Ukrajině a pro výcvik ukrajinských vojáků, oznámil ve středu šéf Severoatlantické aliance Mark Rutte. Na jeho pozvání se večer také sejdou vybraní evropští státníci s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
V Německu začalo pracovat nové velitelství NATO pro zbrojní pomoc Ukrajině
Velitelství známé jako NSATU (NATO Security Assistance and Training for Ukraine, Bezpečnostní asistence a výcvik pro Ukrajinu), na jehož vzniku se členské státy NATO dohodly letos v létě na summitu ve Washingtonu, nyní přebírá zodpovědnost od amerických a dalších mezinárodních útvarů.
„Dnešek (středa) je dobrým dnem pro Ukrajinu i pro NATO,“ prohlásil americký generál Christopher Cavoli, který je velitelem sil Severoatlantické aliance v Evropě a zároveň šéfem armády USA v Evropě.
Přesun odpovědnosti na alianční struktury média vysvětlují i nejistotou před lednovým nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu, protože panuje nejistota, zda Spojené státy budou nadále pokračovat v rozsáhlé pomoci Ukrajině v její obraně před ruskou invazí.
Chod velitelství bude zajišťovat asi sedm set vojáků, zhruba čtyřicet z nich vyčlenilo Německo. Náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka v létě v rozhovoru s Radiožurnálem řekl, že několik pozic je ve Wiesbadenu vyčleněno i pro české důstojníky.
Evropští státníci se sejdou se Zelenským
Generální tajemník NATO Mark Rutte svolal na středeční večer do Bruselu schůzku s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, zástupci několika dalších evropských zemí, předsedou Evropské rady Antóniem Costou a šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Tématem jednání by mělo být poskytnutí další pomoci válkou zmítané zemi, zejména pokud jde o protivzdušnou obranu, ale i možné budoucí mírové rozhovory. Zelenskyj v úterý zmínil, že by se debata mohla vést i o rozmístění zahraničních mírových jednotek na Ukrajině.
Schůzky by se měl podle agentury DPA zúčastnit rovněž německý kancléř Olaf Scholz, francouzský prezident Emmanuel Macron, italská premiérka Giorgia Meloniová, britský ministr zahraničí David Lammy a polský prezident Andrzej Duda.
Incident s ruským letounem
Nizozemské, finské a švédské stíhačky zachytily ruský letoun s nadzvukovými raketami, který prolétal nad Baltským mořem, sdělil ve středu podle agentury Reuters nizozemský ministr obrany Ruben Brekelmans na sociální síti X.
Brekelmans uvedl, že incident se stal v úterý. Ministr neposkytl žádné další podrobnosti o zásahu nebo záměrech ruského letounu. Nizozemské stíhačky F-35 od tohoto měsíce střeží vzdušný prostor na východní hranici NATO. V rámci aliančních sil rychlé reakce mají zachytit jakýkoli neidentifikovaný letoun, který se blíží k vzdušnému prostoru aliance.