Evropské akcie opět klesly kvůli obavám z amerických cel

Evropské akcie na začátku týdne prudce klesají v reakci na rozsáhlá americká cla, jež minulý týden oznámil prezident USA Donald Trump. Index frankfurtské burzy DAX klesl o 4,13 procenta. Panevropský akciový index STOXX Europe 600 se propadl o 4,54 procenta, a uzavřel tak na nejnižší úrovni od loňského ledna, napsala v pondělí v podvečer agentura Reuters. Dál během dne padala i pražská burza.

Kolem 09:30 SELČ frankfurtský DAX vykazoval pokles o 6,6 procenta pod 19 272 bodů. Londýnský FTSE 100 ve stejnou dobu odepisoval 5,4 procenta na 7620 bodů, pařížský index CAC 40 pak měl ztrátu 6,2 procenta a nacházel se pod hranicí 6820 bodů. Index frankfurtské burzy nakonec v pondělí klesl o 4,13 procenta, a zmírnil tak svůj propad ze začátku obchodování, který nakonec činil přes deset procent.

„Situace na mezinárodních akciových a dluhopisových trzích je dramatická a hrozí, že se bude dál zhoršovat,“ uvedl německý kancléř Friedrich Merz. „Je proto mimořádně naléhavé, abychom co nejrychleji obnovili mezinárodní konkurenceschopnost Německa,“ dodal.

Na začátku týdne oslabuje i zlato, které je považováno za bezpečný přístav v dobách krizí. Cena zlata vykazovala pokles o 0,3 procenta na 3026 dolarů (69 450 korun) za troyskou unci (31,1 gramu).

10 minut
Události: Reakce na americká cla
Zdroj: ČT24

Pražská burza

Pražská burza pokračuje podobně jako další světové trhy v rychlém oslabování. Index PX v pondělí odepsal 2,51 procenta na 1902,59 bodu. Po začátku obchodování se ale krátce dostal i pod hranici 1800 bodů. Později ztrátu částečně zmírnil. V červeném skončily všechny tituly. Aktivita na trhu byla výrazně nadprůměrná, celkový objem obchodů byl 2,37 miliardy korun. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

„Důvody panických výprodejů byly stále stejné. A to, že vysoká cla nastavená americkým prezidentem můžou poslat některé světové ekonomiky do recese,“ uvedl makléř Fio banky Josef Dudek.

Nejvíce se v pondělí v Praze obchodovalo s akciemi bank. „Na nejlikvidnější Komerční bance proteklo 740 milionů korun,“ podotkl Dudek. Akcie Komerční banky nakonec zlevnily o 3,21 procenta na 978,50 koruny. Erste Bank si pohoršila o 1,11 procenta na 1420 korun, denní minimum ale měla až u 1260 korun. Cenné papíry Monety Money Bank klesly o 2,87 procenta na 128,40 koruny.

Pražský akciový trh se prudce propadl už v pátek, index PX zakončil nejníže za měsíc a po měsíci uzavřel pod 2000 body. Za celý minulý týden spadl index PX o 7,9 procenta, což je nejvýraznější týdenní pokles od počátku epidemie covidu-19 v Česku před pěti lety.

Trump minulý týden oznámil plošné desetiprocentní clo prakticky u veškerého zboží dováženého do USA. Od 9. dubna pak Spojené státy začnou u dovozu z vybraných zemí vybírat i vyšší cla, která v případě Evropské unie činí dvacet procent.

Pohled analytiků

Ty nejhorší a nejstrmější propady na akciových trzích jsou způsobeny rychlou a nečekanou změnou nálady, na které se postupně shodne čím dál více investorů, shrnul analytik J&T investiční společnosti Štěpán Hájek.

„Potenciální dno můžeme odhadovat se stejnou jistotou, jakou věštíme počasí na další měsíc, tedy téměř žádnou,“ podotkl Hájek. Trh podle něj nyní doufá v otočení Trumpovy politiky, což je ovšak velmi nepravděpodobné, či nouzové snížení úrokových sazeb ze strany Fedu, ke kterému není podle Hájka příliš důvod.

Návrat důvěry investorů v trhy bude podle analytika Patria Finance Jana Bureše záležet čistě na tom, zda se podaří americkou administrativu přimět tlakem zvenčí a zevnitř zmírnit svá opatření.

„Tento týden bude trh sledovat primárně tlak amerického byznysu a vybraných zástupců Republikánské strany předtím, než cla vstoupí v platnost ve středu 9. dubna. A v Evropě bude současně velmi kritické vnímat dnešní (pondělní) jednání EU 27 o odvetných opatřeních. I o nich se pak pravděpodobně bude hlasovat také ve středu,“ připomněl.

32 minut
Události, komentáře: Vítězové a poražení v celní válce
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
před 3 hhodinami

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací

Německá vláda znovu snížila odhad letošního růstu německého hospodářství. Nyní počítá s nulovým růstem, tedy se stagnací, oznámil dosluhující ministr hospodářství Robert Habeck. Hlavním důvodem je podle něj obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na konci ledna německá vláda odhadovala letošní růst na 0,3 procenta, loni v říjnu ještě na 1,1 procenta. Pokud se výhled potvrdí, nezaznamenalo by Německo hospodářský růst tři roky po sobě.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Minimální mzda by mohla vzrůst o osmnáct set korun

Minimální mzda by mohla příští rok vzrůst o 1800 korun měsíčně na 22 600 hrubého. Podle nové prognózy ministerstva financí to spočítala ČT. Vláda loni schválila zákon, podle něhož má nejnižší možný výdělek do roku 2029 postupně vzrůst na 47 procent toho průměrného. ODS a TOP 09 to vnímají jako jeden z největších koaličních kompromisů, který musely udělat.
23. 4. 2025

Třinecké železárny posouvají plán na dekarbonizaci

Hutní podnik Třinecké železárny dokončí stavbu elektrické obloukové pece, která je klíčovým prvkem pro změnu v technologii výroby oceli, nejdříve v roce 2030 místo plánovaného roku 2028. Firma na její výstavbu nemá peníze a dotace, které by získala, nestačí. Jednat chce proto s českou vládou a s Evropskou unií o zajištění podpory. Třinecké železárny jsou posledním výrobcem oceli v tuzemsku.
23. 4. 2025Aktualizováno23. 4. 2025

Apple dostal od Evropské komise pokutu 500 milionů eur, Meta 200 milionů eur

Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla ve středu Evropská komise. Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy korun) a Metě 200 milionů eur (pět miliard korun). Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). Obě firmy se zřejmě odvolají.
23. 4. 2025Aktualizováno23. 4. 2025

Čistý zisk Tesly se v prvním čtvrtletí propadl o 71 procent

Automobilka Tesla oznámila výsledky za první čtvrtletí 2025. Čistý zisk firmy se meziročně propadl o 71 procent na 409 milionů dolarů (8,97 miliardy korun), celkové tržby klesly o devět procent, uvedla americká stanice CNBC. Podle odborníků se na situaci Tesly podepisují politické aktivity jejího ředitele Elona Muska, který v administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa funguje v čele týmu pro státní efektivitu (DOGE).
22. 4. 2025Aktualizováno22. 4. 2025
Načítání...