Akcie na burzách v Asii zahájily týden prudkým poklesem. V Hongkongu podle hlavního indexu odepsaly přes třináct procent, v Šanghaji přes sedm procent. Trhy dál reagují na ohlášená cla na dovoz zboží do Spojených států a na páteční krok Číny místo k jednání přistoupit k odvetným opatřením, informují tiskové agentury. Nejistota panuje také kolem toho, kde se současný propad může zastavit.
Asijské akcie kvůli clům prudce klesly
Index Hang Seng, což je hlavní indikátor cenového vývoje na akciové burze v Hongkongu, odepsal přes třináct procent a skončil na 19 828 bodech. Agentura Reuters zmínila, že šlo o jeho největší jednodenní pokles od roku 1997.
Výrazně klesly na této burze i akcie technologických gigantů. Společnost Alibaba ztratila osmnáct procent a Tencent pak přes dvanáct procent.
Hlavní index čínských akcií CSI 300 vykázal pokles o sedm procent na 3589 bodů, šanghajský index SSE Composite ztratil přes sedm procent na 3589 bodů, index japonských akcií Nikkei 225 ztratil bezmála osm procent na 31 136 bodů. Tchajwanský Taiex prožil nejhorší den od roku 1990, když klesl bezmála o deset procent na 19 232 bodů. Index akciového trhu v Singapuru STI klesl o 7,4 procenta na 3540 bodů. Burza v Jižní Koreji podle indexu KOSPI odepsala 5,5 procenta na 2328 bodů. Výprodej tak zasáhl prakticky celou Asii. Ztráta hlavního indexu australských akcií S&P/ASX 200 činila 4,2 procenta na výsledných 7343 bodů.
Do obchodování v Číně zasáhl státní fond, který začal intervenovat formou dalších nákupů čínských akcií, čímž pomohl brzdit masivní propad. Výrazně se také zvýšil objem obchodů s fondy ETF navázanými na hlavní index CSI 300.
Vzhledem k tomu, že Bílý dům nenaznačil žádné ústupky, investoři se nyní soustředí na to, zda Peking přijde s opatřeními na podporu čínských vývozců a podporu domácí ekonomiky, napsala agentura Reuters. „Peking nyní nebude mít jinou možnost než urychlit domácí spotřebu, takže se očekávají další opatření na podporu poptávky,“ domnívá se Steven Luk, generální ředitel společnosti FountainCap Research & Investment.
Celosvětový výprodej akcií
Trhy se obávají, že se svět nevyhne obchodní válce. Z toho důvodu se zbavují rizikovějších aktiv, jako jsou právě akcie. Výprodej zasáhl o víkendu i kryptoměny, cena bitcoinu tak spadla pod 80 tisíc dolarů (1,8 milionu korun). Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) poprvé po čtyřech letech klesla pod 60 dolarů za barel.
„Vzhledem k míře nejistoty je nemožné určit dno. Nicméně věřím, že jakýkoliv náznak dohody mezi USA a hlavními obchodními partnery dokáže trhy otočit,“ řekl agentuře ČTK portfolio manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. „Na druhou stranu investoři si začínají uvědomovat, že pouze současná nejistota dokáže ekonomickou aktivitu utlumit. Proto se trhy nevrátí na úrovně, na kterých se nacházely na začátku roku,“ dodal.
Původ všech problémů je překvapivě v jedné velké Trumpově ‚hospodářsko-politické chybě‘, upozornil analytik Patria Finance Jan Bureš. Návrat důvěry bude podle něj proto záležet čistě na tom, zda se podaří americkou administrativu přimět tlakem zvenčí a zevnitř původní kroky postupem času zmírnit. „Tento týden bude trh sledovat primárně tlak amerického byznysu a vybraných zástupců republikánské strany předtím, než cla vstoupí v platnost ve středu 9. dubna. A v Evropě bude současně velmi kritické vnímat dnešní jednání EU 27 o odvetných opatřeních. I o nich se pak pravděpodobně bude hlasovat také ve středu," připomněl.
Americký prezident Donald Trump prohlásil, že trh nezbořil záměrně a že nedokáže předpovědět, co se stane s akciemi. „Co se stane s trhy, vám nemohu říct,“ řekl novinářům na palubě Air Force One při nedělním návratu z Floridy. „Nechci, aby něco kleslo. Ale někdy musíte vzít lék, abyste něco napravili,“ uvedl podle serveru byznysového listu The Wall Street Journal (WSJ).
Prezident uvedl, že víkend strávil rozhovory s vedoucími pracovníky v oblasti technologií, včetně „čtyř nebo pěti, kteří jsou považováni za největší“, a s globálními lídry, i když neupřesnil s kým. „Mluvil jsem se spoustou Evropanů, Asiatů, z celého světa. Ti se nemohou dočkat, až se dohodnou,“ řekl. Trump vyzval Čínu a další země, aby řešily obchodní deficity. „Pokud tento problém nevyřešíme, dohodu neuzavřu,“ řekl podle WSJ. Podle amerických úřadů chce více než padesát zemí jednat s Trumpem o nastavení obchodních vztahů s USA.
Burzy klesaly ve čtvrtek a v pátek minulého týdne také v Evropě i v USA. Na starém kontinentu je pak rovněž začátek pondělního obchodování ve znamení výprodejů.