Stovky Palestinců protestovaly v Pásmu Gazy proti Hamásu

2 minuty
Protest na severu Pásma Gazy z úterý 25. března
Zdroj: ČT24

Z Gazy přicházejí informace o protestech místních obyvatel, kteří odmítají vládu teroristického hnutí Hamás a žádají ukončení války s Izraelem. V úterý demonstrovaly stovky lidí na severu Pásma Gazy, což agentura Reuters označila za vzácný projev nesouhlasu s hnutím. Podle agentury AP se výzvy k protestům objevovaly i ve středu a nejméně jedna demonstrace se uskutečnila ve městě Gaza.

Deník The Guardian píše, že úterní demonstrace byla patrně největší od začátku izraelské ofenzivy zahájené po přeshraničním teroristickém útoku Hamásu a jeho spojenců na Izrael 7. října 2023.

Za „mimořádně neobvyklou situaci“ označil úterní demonstraci i blízkovýchodní zpravodaj ČT David Borek. „Je to úplně jiný kontext, než když vidíme demonstrace v Izraeli, natož někde ve svobodném světě na Západě, v západní Evropě a podobně,“ podotkl.

10 minut
Studio 6: Zpravodaj ČT David Borek k protestům v Pásmu Gazy
Zdroj: ČT24

„Je to zhruba stejný model, jako demonstrace v autoritářských systémech, v Rusku, Číně, tuctech nesvobodných států v Asii nebo v Africe. Je to věc, která u lidí, kteří na tu demonstraci přišli, vyžaduje úplně jinou úroveň odhodlání a statečnosti, a možná i zoufalství,“ dodal zpravodaj ČT.

„Hamás v době své vlády – a ta vláda formálně neskončila – běžně oznamoval, že popravil, oběsil nebo zastřelil ty, které on nazývá ‚sionistickými špiony, kolaboranty‘. Lidé, kteří byli naladěni opozičně proti Hamásu, mohli být snadno označeni za kolaboranta s Izraelem a mohlo s nimi být naloženo poměrně tvrdým způsobem,“ přiblížil Borek.

„Ať Hamás vypadne“

Sever Pásma Gazy je válkou nejzdevastovanější částí oblasti. Z většiny budov na tomto hustě zalidněném území zbyly jen trosky a obyvatelé kvůli bojům museli opustit své domovy, řada lidí se od začátku války musela stěhovat opakovaně.

„Ven, ven. Ať Hamás vypadne,“ skandovala část demonstrantů podle příspěvků na platformě X. Na transparentech bylo napsáno „dost bylo válek“ a „nechceme válku“. Záběry pořízené v obci Bajt Lahíja zachycovaly lidi protestující mezi zničenými domy.

Videa z protestů se začala šířit v úterý večer a agentura Reuters o nich ve středu informovala s tím, že se jí podařilo ověřit místo konání, ale nikoliv datum. Řada videí a snímků protestů z místa sdílených na sociálních sítích však uvádí datum pořízení 25. března, tedy úterý. Podle The Guardian se protesty konaly před indonéskou nemocnicí v Bajt Lahíji.

Výzvy k dalším protestům

O stovkách účastníků úterní demonstrace v Bajt Lahíji píše také agentura AP. Podle ní bylo na transparentech mimo jiné napsáno „Odmítáme umírat“ a „Krev našich dětí není levná“. Výzvy k dalším protestům se podle AP objevily také ve středu a nejméně jedna demonstrace se uskutečnila v jedné ze zdevastovaných čtvrtí města Gaza, kde desítky mužů vyzývaly Hamás, aby Pásmo Gazy opustil.

„Máme dost bombardování, zabíjení a vysídlování,“ řekl AP účastník úterní demonstrace Ammar Hasan. Ten tvrdí, že se původně protiválečných protestů účastnily desítky lidí, ale jejich počet vzrostl na více než dva tisíce a lidé na nich začali skandovat hesla proti Hamásu. „Je to jediná strana, kterou můžeme ovlivnit,“ sdělil AP v telefonickém rozhovoru. Dodal, že demonstrace nezastaví Izrael, ale mohou ovlivnit postup hnutí. Předchozí protesty Hamás podle AP násilně potlačil.

„Byla to zčásti spontánní, ale zároveň – vzhledem k napsaným transparentům – ne zas tak úplně spontánní demonstrace, určitá příprava tam byla,“ řekl Borek. „Byla to demonstrace, která byla zčásti živelná, neměla charakter protestu organizované politické síly, ale spíše živelného protestu neorganizované politické síly, zejména některých rozvětvených klanů, kmenů, rodin, specificky v oblasti Bajt Lahíja, což je severní čtvrtina této enklávy. Následně se objevily zprávy, že podobné protesty probíhají i jinde, v jižní části Pásma Gazy,“ dodal.

„Je to věc, která je mimořádná, podobné informace a záběry takovýchto demonstrací se objevily v lednu 2024, ale od té doby nic podobného,“ upozornil zpravodaj ČT. „Může to být známkou oslabení, ochabnutí sevření Hamásu nad Pásmem Gazy.“

Konec příměří

Statisíce Palestinců, kteří před válkou, při níž podle Hamásem ovládaných úřadů v Pásmu Gazy dosud zahynulo více než padesát tisíc Palestinců včetně zabitých ozbrojenců, uprchli na jih pásma, se po lednovém příměří vrátily do svých zničených domovů na severu.

Izraelská armáda ale před týdnem obnovila po celém Pásmu Gazy rozsáhlé vzdušné údery, namířené podle ní proti teroristům a politickým činitelům Hamásu. Po dvou měsících tak Izraelci ukončili příměří ve válce, kterou proti hnutí vedou v odvetě za jeho teroristický útok na jihu Izraele z října 2023, při němž Hamás a jeho spojenci pozabíjeli dvanáct set lidí a přes 250 unesli jako rukojmí.

Podle poslední bilance úřadů kontrolovaných Hamásem zahynulo od zahájení nové izraelské operace více než sedm set Palestinců, podle tvrzení Hamásu většinou žen a dětí. Informaci nelze nezávisle ověřit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Přijměte příměří, pak můžeme jednat, vyzval Zelenskyj Rusko

Ruský vládce Vladimir Putin v nočním projevu navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na síti X následně napsal, že očekává, že Rusko potvrdí klid zbraní, na kterém se v sobotu v Kyjevě dohodla koalice ochotných. „Ukrajina je pak připravena se setkat,“ dodal.
01:59Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Albánci hlasují v parlamentních volbách, kampani dominovala integrace do EU

V Albánii se v neděli konají parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.
před 3 hhodinami

Druhá světová válka obrátila pohled na mezinárodní spravedlnost

Poté, co bezpodmínečně kapitulovala třetí říše a o několik měsíců později i Japonsko, světová veřejnost začala do detailu odhalovat zločiny, kterých se vládnoucí krajně pravicové režimy, ale i jednotlivci, dopouštěli doma i na okupovaných územích. Ani oběti holocaustu a desítky milionů mrtvých civilistů nejsou vyčerpávajícím výčtem utrpení, které tento konflikt přinesl. V návaznosti na to se obyvatelé spojeneckých států a zejména Němci museli nevyhnutelně vypořádat s faktem, že těmto skutkům a vůbec celé válce nebylo zabráněno.
před 5 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 14 hhodinami

Pákistán a Indie se vzájemně obviňují z porušení uzavřeného příměří

Pákistán krátce po jejím uzavření porušil dohodu o příměří, řekl v sobotu pozdě odpoledne agentuře AFP zdroj blízký indické vládě. Ve městě Šrínagar v indické části Kašmíru byly podle Reuters slyšet výbuchy. O porušování příměří a pokračování pohraničních šarvátek ale podle agentur hovoří také pákistánští představitelé. Americký prezident Donald Trump dříve odpoledne oznámil, že se Indie s Pákistánem dohodly na úplném a okamžitém klidu zbraní. Potvrdil to i pákistánský ministr zahraničí a následně i indická diplomacie. Napětí v regionu vyvolal útok na indické turisty v Kašmíru minulý měsíc.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

„Vrátilo se nás 37, žijeme dva.“ Pamětníci popsali konec druhé světové války

Pro některé je výročí konce druhé světové války jen historické datum, pro jiné zcela osobní vzpomínka. V Izraeli se setkali dva muži, kteří jsou na světě jen díky událostem z května 1945. Zatímco Pavel Jelínek po válce nakonec zůstal v Liberci, Avri Fischer z Bratislavy odešel do Izraele, konkrétně do vesnice Kfar Masaryk, kterou založili českoslovenští Židé. Setkání obou pamětníků zorganizoval Pavel Jelínek mladší.
před 15 hhodinami

Církev by se měla zabývat umělou inteligencí, řekl nový papež kardinálům

Katolická církev by se měla ve své sociální doktríně zaměřit na novou průmyslovou revoluci a rozvoj umělé inteligence, řekl kardinálům nový papež Lev XIV. Vyzval také, aby církev pokračovala ve směru, který nastavil Druhý vatikánský koncil, který zahájil reformu církve, stojí v textu papežova projevu, který Vatikán rozeslal novinářům.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Evropští lídři dohodli příměří, pohrozili sankcemi. Návrh zvážíme, vzkázal Kreml

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a lídři velkých zemí Evropy se shodli na třicetidenním příměří od pondělí. Evropa i USA zkoordinují nové sankce, pokud ruský vůdce Vladimir Putin odmítne, zaznělo v Kyjevě na setkání vrcholných představitelů takzvané koalice ochotných. Účastníci schůzky hovořili telefonicky i se šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem. Rusko podle mluvčího Kremlu návrh zváží, ale má vlastní stanovisko. Původně Kreml reagoval slovy, že se nenechá zastrašit.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...