Sporná poprava v Georgii zrušena pár minut před vbodnutím injekce

Washington – Popravu duševně zaostalého vězně Warrena Hilla v americkém státu Georgie na poslední chvíli zastavil federální odvolací soud. Warren Hill měl být v americké Georgii prvním popraveným po delší přestávce. Událost vyvolala protesty i žádosti o milost až k nejvyšším místům, odsouzenec podle svého advokáta „naléhavě prosil“ úřady o doživotí. Doživotí místo popravy žádaly i četné organizace a osobnosti, včetně bývalého prezidenta Jimmyho Cartera, a dokonce i příbuzní oběti.

Hill měl být popraven v Jacksonu na jihovýchodě Spojených států hodinu po půlnoci středoevropského času, ale poprava byla zrušena „pár minut“ před vbodnutím smrtící injekce. Hill byl v roce 1991 odsouzen k smrti za zabití spoluvězně v době, kdy už si odpykával doživotí za vraždu své přítelkyně.

Podle lékařů je odsouzencova inteligence podprůměrná, několik soudních expertů jej uznalo za retardovaného. Ale podle místních zákonů nebylo toto postižení dostatečné, aby unikl trestu smrti. V roce 2002 americký nejvyšší soud zakázal popravy duševně zaostalých vězňů, ale ponechal na každém státu, aby stanovil kritéria. Jedině Georgie vyžaduje, aby duševní zaostalost byla prokázaná „nad míru rozumné pochybnosti“, ostatní státy jsou méně přísné.

Hill prožil 21 ze svých 52 let v cele smrti. Popraven měl být smrtící injekcí po půlnoci středoevropského času. Byla by to druhá letošní poprava v USA a první v Georgii, při níž se uplatní injekce naplněná jedinou smrtící látkou, zatímco dříve se používal třísložkový smrtící koktejl.

I předchozí poprava v Georgii byla velmi sporná. V září 2011 byl popraven smrtící injekcí Troy Davis, jehož vina podle mnoha lidí nebyla jednoznačně prokázána. Davis trval až do posledních chvil svého života na své nevině. Odsouzen byl za vraždu policisty, ale mezitím sedm z devíti svědků buď zcela odvolalo, nebo významně změnilo své výpovědi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ukrajina podnikla jeden z největších útoků na Rusko, to udeřilo na Kyjev a další města

Ukrajina v noci na neděli podnikla jeden z dosud největších vzdušných útoků na Rusko, ruské ministerstvo obrany tvrdí, že zničilo 822 dronů. Ruské síly zase brzy ráno zaútočily na Kyjev balistickými raketami. V několika částech ukrajinské metropole vypukly požáry a nejméně tři lidé byli zraněni, jeden člověk pak zemřel a 13 lidí bylo zraněno při útoku na město Kryvyj Rih. Celkem čtyři mrtvé hlásí také úřady v Doněcké, Chersonské a Záporožské oblasti.
04:51Aktualizovánopřed 9 mminutami

Když oteplování nezpomalí, může Indie čelit fatálním horkům, varuje studie

Člověk má problémy s adaptací, už když teploty překročí 37 stupňů, tedy jeho běžnou tělesnou teplotu. V Indii už ale místy teploty překračují i 45 stupňů, což znamená, že v takovém vedru už lidé bez pomoci techniky nemohou přežívat. Vědci se teď podívali, jak by to dopadlo, kdyby se naplnily pesimistické scénáře klimatické změny.
před 16 mminutami

Při nehodě polského autobusu v Maďarsku zahynulo dvanáct lidí, uvedl premiér

Dvanáct lidí přišlo o život a dalších nejméně deset utrpělo zranění při noční nehodě polského autobusu na dálnici v Maďarsku, uvedl předseda maďarské vlády Péter Magyar.
08:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Počet mrtvých po zemětřesení v Indonésii stoupl na 51

Sobotní zemětřesení o síle 7,7 stupně, které zasáhlo oblast ve východní Indonésii, si vyžádalo nejméně 51 obětí na životech, desítky zraněných a přibližně 5000 evakuovaných. S odvoláním na úřady o tom v neděli informovala agentura Reuters. Mnohé silnice jsou zablokované a v oblasti jsou sesuvy půdy.
před 2 hhodinami

Rumunsko sestřelilo dron, který narušil jeho vzdušný prostor

Nad rumunským územím byl sestřelen dron, který neoprávněně narušil vzdušný prostor země. Oznámilo to podle agentury Reuters v neděli rumunské ministerstvo obrany. V Rumunsku je to letos již čtvrtý sestřelený dron.
06:13Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Do španělské Ceuty chtěli znovu proniknout migranti, marocké úřady jich desítky zatkly

Bezpečnostní složky v sobotu na severu Maroka poblíž hranic se španělskou exklávou Ceutou zadržely několik desítek běženců, převážně občanů subsaharské Afriky. Informovala o tom agentura AFP. Z Maroka do Ceuty před dvěma týdny ilegálně vnikly desítky tisíc lidí a na internetu se pak objevily výzvy k další takové akci plánované na tuto sobotu.
před 12 hhodinami

VideoV Berlíně se konala první velká akce od útoku islamisty na pochod za práva sexuálních menšin

Do centra německého hlavního města se vrátily masové akce – poprvé od konce července, kdy jednadvacetiletý islamista zaútočil na pochod za práva sexuálních menšin. Jednu ženu zabil a třicet lidí zranil. Na sobotním festivalu elektronické hudby Rave The Planet proto úřady zpřísnily bezpečnostní opatření. Organizátoři zároveň uctili památku obětí útoku islamisty. Taneční průvod stejně jako pochod před třemi týdny prošel parkem Tiergarten. Během akce bylo na místě i vodní dělo, které účastníkům nabídlo osvěžení a ochranu před horkem.
před 13 hhodinami

Belgie kvůli rekordním požárům požádala EU o pomoc

Evropská unie plánuje nasadit tři vrtulníky a dvě letadla pro hašení mohutného lesního požáru na východě Belgie, uvedla podle agentur Reuters a AFP eurokomisařka pro řešení krizí Hadja Lahbibová. Pomoc podle ní poskytne Česko a další dva unijní státy. Belgie požádala o nouzovou podporu kvůli jednomu z největších požárů ve svých dějinách, který dosud spálil přes šestnáct set hektarů půdy a vyžádal si evakuaci několika obcí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.