Ruští boháči hledají nového lídra za Putina, změna může být v řádu týdnů, řekl historik Kelin

34 minut
Otázky Václava Moravce 6. 3. 2022, 2. část
Zdroj: ČT24

Historik a bývalý člen rady vlády pro národnostní menšiny Alexej Kelin s odkazem na svého přítele (a také historika) Andreje Zubova řekl, že změna v Rusku by mohla nastat už v řádu týdnů, protože část ruských boháčů a oligarchů není spokojená s kroky prezidenta Vladimira Putina. Řekl to v Otázkách Václava Moravce (OVM).

„On (Zubov) mluví o pyramidě, kde 80 procent obyvatel žije v chudobě nebo na její hranici, většina z nich podporuje válku (na Ukrajině) a věří státní propagandě,“ zahájil popis situace v Rusku v diskuzním pořadu Kelin. Následuje prý skupina 18 až 19 procent lidí, kteří jsou vzdělanější, s válkou většinou nesouhlasí, ale jsou často závislí na státu.

„A pak je tu ta špička pyramidy, to jedno až dvě procenta, co prodala svědomí za miliardové zisky. Tihle lidé už teď panikaří kvůli sankcím, nejsou už tak docela loajální a hledají nového lídra, který by nechal systém (v Rusku) takový, jaký je, ale zajistil jim původní benefity,“ popsal Kelin. Zároveň dodal, že podle Zubova změna nastane v řádu týdnů.

Oligarchové na Putina „nedosáhnou“

Kelin se ale obává, že sami ruští oligarchové na Putina, který si tohle všechno uvědomuje, nedosáhnou. „Bojí se (Putin) i vzpoury části armády, dnes si oligarchy už ani nepustí blízko. Věřím, že tenhle krunýř dokáže prolomit jen člověk se zkušenostmi z KGB, který zná Putinovo myšlení a je chytřejší než on,“ zamýšlí se Kelin.

Na obrovskou socioekonomickou nerovnost v Rusku poukázal v diskuzi i politický geograf Michael Romancov, podle nějž jedno procento nejzámožnějších Rusů vlastní asi 74 procent veškerého bohatství v zemi. A to i díky obrovskému nerostnému bohatství, kterým Rusko oplývá.

„Řeka petrodolarů, která v posledních desítkách let do Ruska plynula, byla tak obrovská, že i když to jedno procento (nejbohatších) většinu defraudovalo, tak na obyčejné Rusy přece jenom začalo něco zbývat,“ popsal Romancov.

A život lidí, kteří byli ještě v 90. letech zvyklí na to, že jim několik měsíců nepřišla výplata nebo důchod, se tak podle jeho názoru objektivně zlepšil. „To stačilo, aby u nich Putin vyvolal pocit blahobytu a relativního bezpečí,“ tvrdí Romancov.

Putin si podle obou hostů OVM moc udržuje i díky tomu, že důsledně potírá opozici. „Dává si extrémní pozor na to, aby každý, kdo začne vyčnívat, skončil v emigraci, vězení či na onom světě,“ zdůraznil politický geograf. 

„Opozice dnes už není v Rusku, ale v zahraničí. A těch několik statečných, co tam (v Rusku) zůstalo, čeká každou minutu, že si pro ně přijdou. Tohle začalo už v roce 1917 a říše zla, která se v Rusku od té doby rozjíždí, jen zdokonaluje technické prostředky. A absence morálky a etiky je teď jen víc vidět,“ upozornil Kelin.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rutte: Na obranu bude potřeba podstatně víc než dvě procenta HDP

Nový cíl výdajů na obranu zemí Severoatlantické aliance bude podle generálního tajemníka NATO Marka Rutteho podstatně vyšší, než jsou nynější dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). Český premiér Petr Fiala (ODS) míní, že by se Evropská unie měla zaměřit na koordinaci akvizic. Pro Česko je podle něj posilování investic EU do obranného průmyslu výhodné, a to i ekonomicky.
15:22Aktualizovánopřed 27 mminutami

Německá CDU si schválila plán, jak by po volbách zastavila migraci

Německá opoziční Křesťanskodemokratická unie (CDU) schválila na sjezdu v Berlíně takzvaný okamžitý program, kterým chce v případě vítězství v parlamentních volbách, které se uskuteční 23. února, změnit politický kurz země. Jeho součástí je i plán šéfa CDU a možného budoucího spolkového kancléře Friedricha Merze na zastavení nelegální migrace. Pořádek v místě konání sjezdu hlídají stovky policistů, na demonstracích se sešly stovky lidí.
před 44 mminutami

Bitcoin se po oznámení Trumpových cel propadl hluboko pod sto tisíc dolarů

Ceny nejznámějších kryptoměn v pondělí prudce klesají. Reagují tak na víkendové oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy zavedou cla na dovoz z Mexika, Kanady a Číny. Bitcoin se propadl hluboko pod sto tisíc dolarů (2,5 milionu korun). Druhá největší kryptoměna ether pak při obchodování v Asii ztratila více než 26 procent a za den oslabila nejvíce za téměř čtyři roky. V úvodu týdne klesají i akcie na evropských trzích. Prudce naopak zpevňuje americký dolar, zatímco kurz čínského jüanu obchodovaného v zahraničí klesl na historické minimum.
10:27Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Při explozi v Moskvě zemřel „šéf zločinu“ v Doněcké oblasti

Při výbuchu v Moskvě zahynul významný člen Ruskem koordinovaných sil na východě Ukrajiny Armen Sarkisjan a jeden další člověk, který ho doprovázel. Podle telegramového kanálu Baza v moskevském domě explodovalo improvizované výbušné zařízení. List Kommersant hovoří o granátu. Ukrajinská tajná služba SBU Sarkisjana v prosinci označila za „šéfa zločinu“ v Doněcké oblasti. Kyjev incident zatím nekomentoval.
před 1 hhodinou

Panama ustupuje Trumpovi, dohoda s Čínou má utrum

Panama neobnoví memorandum s Čínou o spolupráci v obchodě či projektech v infrastruktuře v rámci iniciativy Hedvábná stezka. Podle agentury Europa Press to oznámil panamský prezident José Raúl Mulino po jednání s šéfem diplomacie USA Marcem Rubiem. Panama rovněž slíbila pokračovat v jednání o dalších deportacích nelegálních imigrantů ze Spojených států.
před 2 hhodinami

Beyoncé má svou první Grammy za album, nejvíce cen získal Kendrick Lamar

Americkou hudební cenu Grammy za album roku získala Beyoncé, a to za desku Cowboy Carter. Pro 43letou zpěvačku jde o první vítězství v této královské kategorii, nominována byla celkem čtyřikrát. Nejvíce, celkem pět Grammy obdržel rapper Kendrick Lamar, včetně ceny za nahrávku roku. K letošním oceněným patří také Beatles či Rolling Stones.
06:09Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Kallasová: Pokud EU a USA zahájí obchodní válku, bude se nakonec smát Čína

„Pokud Evropská unie a USA zahájí obchodní válku, bude se nakonec smát Čína,“ prohlásila šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. Reagovala tím na slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle nějž budou cla na unijní výrobky zavedena „velmi brzy“. Poukázal přitom na obchodní deficit v neprospěch USA, který podle něj činí tři sta miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Řada evropských státníků před Trumpovým úmyslem varuje, tlačí spíše na vzájemnou spolupráci.
06:24Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Změna klimatu vysává Mrtvé moře. Zbývá mu posledních 25 let

Mrtvé moře kvůli změnám klimatu i značnému odběru vody z přítoků dále vysychá. Slané jezero, jehož břehy se dotýkají Izraele, palestinských území a Jordánska, by mohla zachránit silnější mezinárodní spolupráce, která je ale v současné době značně komplikovaná. Napsala to agentura AFP. Úpadek jezera, které by mohlo zaniknout do roku 2050, představuje i těžkou ránu pro tamní cestovní ruch.
před 5 hhodinami
Načítání...