Rusko začalo Íránu dodávat protiraketový systém

Teherán - Rusko začalo dodávat Íránu protiraketový systém S-300, s jehož pomocí by Írán mohl odrazit jakýkoliv izraelský, nebo dokonce americký útok na svá často kritizovaná jaderná zařízení. Systém je totiž schopen zasáhnout cíl až na vzdálenost 120 kilometrů. Oznámila to dnes oficiální íránská tisková agentura IRMA. Íránské ministerstvo zahraničí odmítlo zprávu komentovat.

„Po několika letech rozhovorů s Ruskem nyní začal být systém S-300 přepravován do Íránu,“ oznámil náměstek parlamentního bezpečnostního a zahraničního výboru Imail Kosarí. Systém má podle něj posílit schopnost země bránit své hranice.

Obrana hranic spočívá v íránské rétorice v tom, že ruský obranný systém má chránit íránské jaderné elektrárny. Ty jsou trnem v oku Izraeli, Spojeným státům americkým i jejich evropským spojencům. Obávají se totiž, že Írán v nich pod zástěrkou mírové jaderné energetiky ukrývá jaderný zbrojní program. Íránské vládnoucí garnitury to však vytrvale popírají.

Rusko začalo dodávat protiraketový systém do Íránu i přes to, že v říjnu tamní ministerstvo zahraničí razantně popřelo spekulace sdělovacích prostředků o možném prodeji systému S-300 do Íránu. Argumentovalo tehdy tím, že nemá zájem dodávat zbraně do problémových oblastí.