Rusko přišlo od začátku letošní invaze o sto tisíc vojáků, uvedlo vedení ukrajinské armády

Rusko od únorového vpádu na Ukrajinu přišlo už o více než sto tisíc vojáků, tři tisícovky tanků, asi šest tisíc dalších obrněných vozidel a další techniku, tvrdí ukrajinský generální štáb ve čtvrteční ranním přehledu situace na bojišti v 302. den války.

Z armádního komuniké není zcela jasné, zda jde jen o zabité vojáky, anebo o ztráty, zahrnující zabité, těžce zraněné a pohřešované vojáky, upozornila ruská redakce BBC. Dodala, že jiné odhady ruských ztrát bývají skromnější.

Sama BBC odhaduje, že ruská armáda a národní garda mohly na Ukrajině přijít o více než 20 tisíc zabitých mužů a celkové nenávratné ztráty Ruska mohou činit přinejmenším 90 tisíc lidí.

Šojgu navrhuje navýšení počtu vojáků

Analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW) poukazují na ohlášený záměr Ruska zvýšit velikost ozbrojených sil, ale předpovídají, že tyto plány se pravděpodobně nenaplní. „Ministr obrany Sergej Šojgu řekl, že rozšíření Severoatlantické aliance poblíž ruských hranic, včetně přání Finska a Švédska stát se členy Aliance, vyžaduje 'správnou' ruskou reakci,“ uvádí zpráva.

Události ČT: Aktuální situace na Ukrajině (zdroj: ČT)

Ministr Šojgu navrhl tento týden zvýšit velikost armády na 1,5 milionu vojáků, z toho 695 tisíc vojáků s profesionálním kontraktem. „Je však velmi nepravděpodobné, že Kreml vytvoří tak velkou konvenční sílu v časovém rámci relevantním pro válku Ruska proti Ukrajině. Koneckonců, Moskva nebyla schopna plně doplnit brigády a pluky před invazí, ani vybudovat novou divizi, jejíž vznik byl oznámen již v roce 2020,“ upozornili experti.

Ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného vysoce postaveného činitele americké vlády napsala, že soukromá žoldnéřská Wagnerova skupina získala část zbraní pro boje na Ukrajině i ze Severní Koreje. Poměr sil na bojišti to ale podle něj nezvrátí. Vládní činitel, podle něhož se Moskva na wagnerovce spoléhá stále více, také uvedl, že na tuto žoldnéřskou skupinu vláda USA v příštích týdnech uvalí další sankce.

Zprávy o dodávce zbraní z KLDR severokorejské ministerstvo zahraničí i Wagnerova skupina popírají.

ISW zdůraznil, že ruská ekonomika je v recesi a její zdroje byly po rozsáhlé invazi výrazně omezeny. Po invazi z 24. února se také snížila výcviková kapacita i kvůli tomu, že do bojových akcí na Ukrajině byly nasazeny výcvikové prvky a důstojnický sbor oslabily válečné ztráty. Ministrovy návrhy tak mohou být pouze snahou uklidnit komunitu proruských vojenských bloggerů, obviňujících Kreml z lehkomyslnosti při vedení války. Rovněž nastavují informační podmínky pro budoucí mobilizační vlny.

Podobně jako ISW i britské ministerstvo obrany poukazuje na zapojení běloruských instruktorů do výcviku tisíců nedávno mobilizovaných ruských záložníků, což pravděpodobně má částečně napravit nedostatek ruských instruktorů; ti jsou totiž nasazeni na Ukrajině, anebo se již stali oběťmi války.

Přestože Rusko a Bělorusko mají rozsáhlou vojenskou spolupráci, výcvik mobilizovaných Rusů běloruskými instruktory představuje obrácení rolí, protože běloruské síly Rusko tradičně považovalo za méně hodnotné než ruské. Nasazení Bělorusů v roli instruktorů se tak jeví známkou vyčerpání sil v rámci ruského vojenského systému.

Načítání...