Rumuni těží z krachu obilné dohody. Přístav Konstanca zažívá nebývalý rozmach

3 minuty
Události: Po konci obilné dohody vede hlavní trasa přes Rumunsko
Zdroj: ČT24

Šéf NATO Jens Stoltenberg ocenil, že se Ukrajině podařilo vytlačit ruské námořnictvo z části Černého moře a obnovit trasy pro vývoz obilí. Navzdory tomu, že Moskva v létě od obilné dohody odstoupila, koridorem Ukrajinci za poslední dva měsíce přepravili na sedm set tisíc tun zrna. Hlavní exportní cestou ale zůstává rumunská Konstanca. Za deset měsíců už prošlo přístavem u delty Dunaje skoro třicet milionů tun obilí, což je o pět milionů víc než za celý loňský rok.

Jeřáby v docích Konstancy se skoro nezastaví, u lodí se střídá jeden kamion za druhým. Poslední rok a půl je v přístavu výrazně živěji než dřív. „Už za prvních deset měsíců roku jsme překonali loňských 75,5 milionu tun, což je pro přístav Konstanta absolutní rekord,“ uvedl ředitel přístavu Florin Vizan.

Doprava přes rumunský přístav narostla oproti loňsku skoro o pětinu. Hlavně proto, že se Konstanca kvůli ruské blokádě Černého moře stala hlavní cestou pro vývoz ukrajinského zboží. Ukrajinské obilí teď tvoří 40 procent celkového objemu zemědělské produkce, která tímto rumunským přístavem prochází. Nejvíc to bylo letos v říjnu – milion dvě stě tisíc tun.

Jasný potenciál

Nejen vedení přístavu předpokládá, že se černomořskou dohodu v brzké době obnovit nepodaří a vzestupný trend z Ukrajiny bude pokračovat. „Největší potenciál dál vidíme v cestě našeho obilí přes rumunské a bulharské přístavy,“ říká ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Pro Rumunsko z toho neplynou pouze výhody. Místní zemědělci se obávali, že dovoz levnějšího ukrajinského obilí zásadně ovlivní ceny jejich produkce.

Bukurešť proto dřív požadovala zákaz dovozu těchto komodit do Evropské unie. „Rumunsko, a toho si velmi vážím, dokáže ty věci zařídit tak, aby ustálo příliv ukrajinského obilí sem do Rumunska a naprostou většinu distribuovalo dál,“ podotkl předseda českého Senátu Miloš Vystrčil.

Rumuni si hodně slibují od vybudování železničního koridoru z Konstancy do Gdaňsku. Vedení přístavu navíc plánuje takové investice do infrastruktury, aby co nejdřív dokázalo odbavit čtyři miliony tun obilí za měsíc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael rozšíří vojenskou operaci v Gaze, chystá rozsáhlou evakuaci obyvatel

Izraelský ministr obrany Jisra'el Kac ve středu oznámil velké rozšíření vojenské operace v Pásmu Gazy. Bude provedena rozsáhlá evakuace obyvatelstva z oblastí bojů, uvedl ministr podle agentury Reuters.
08:35Aktualizovánopřed 2 mminutami

Ruské drony útočily na Charkov

Rusko v noci na středu zaútočilo na Ukrajinu 74 drony, uvedlo ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 5 mminutami

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
před 32 mminutami

Soudy Trumpovi překáží, chce je dostat pod kontrolu, míní amerikanisté

Americká administrativa Donalda Trumpa během svého působení vydala řadu exekutivních nařízení, která se dostala před americké soudy. Pro Trumpův styl vládnutí představuje justice překážku, kterou se snaží dostat pod svou kontrolu, řekl amerikanista Kryštof Kozák z Univerzity Karlovy v 90′ ČT24. Další hosté zmiňovali postupy autoritářských režimů, které potlačují nezávislé instituce.
před 1 hhodinou

Přes 25 hodin. Senátor USA řečnil rekordně dlouho, tepal Trumpovu administrativu

Zákonodárce za demokraty Cory Booker měl od pondělí do úterý tamního času nejdelší projev v dějinách amerického Senátu. Řeč nakonec trvala 25 hodin a pět minut a byla namířena proti politice republikánského prezidenta Donalda Trumpa, informovaly v noci na středu tiskové agentury.
06:27Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Od dubna lze cestovat do Británie pouze s elektronickou aplikací ETA

Od středy druhého dubna se musí čeští turisté mířící do Velké Británie před cestou nově elektronicky zaregistrovat. Takzvaná ETA je povinná pro všechny, včetně kojenců. Registrace stojí deset liber, zhruba 300 korun.
31. 3. 2025Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Soudkyní nejvyššího soudu Wisconsinu bude kandidátka podporovaná demokraty

Občané v americkém státě Wisconsin v úterý zvolili soudkyní nejvyššího soudu tohoto státu na severu USA Susan Crawfordovou, kterou podporovali demokraté. Podle agentury AP tak byla zajištěna liberální většina soudu na nejméně další tři roky. Hlasování bylo prvním volebním testem pro novou administrativu republikánského prezidenta Donalda Trumpa, který osobně podpořil protikandidáta Crawfordové Brada Schimela.
05:54Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Itálie hledá nové uplatnění pro migrační centra v Albánii

Itálie začala loni v říjnu oficiálně provozovat dvě migrační centra na území Albánie. Zatím však nepříliš úspěšně, zařízení byla využita pouze po dobu sedmi dní, během nichž se v nich vystřídalo dvaašedesát běženců. Soudy rozhodly, že je úřady musí okamžitě převézt zpět na italské území. Vláda nyní čeká na rozhodnutí evropského soudu, zda bude moci obě zařízení pro žadatele o azyl využít. Zatím přišla s alternativním řešením, a to umístit do táborů migranty určené k vyhoštění. Takovou možnost však původní dohoda s Albánií nepřipouští.
před 11 hhodinami
Načítání...