Putin slaví šedesátiny, od opozice dostal vězeňský mundúr a klystýr

Moskva – Rusko si dnes připomíná šedesátiny prezidenta Vladimira Putina. Sám oslavenec se sice vyhnul veřejným akcím a narozeniny strávil v úzkém rodinném kruhu v rodném Petrohradu, opozice ale na oslavence nezapomněla.

Opoziční happening k dnešním narozeninám ruského prezidenta Vladimira Putina skončil v Moskvě a v Petrohradě zatýkáním. Opozice hodlala žertovnými dárky oslavenci a heslem „Vyprovázím dědečka do penze“ připomenout, že pro běžné Rusy jsou šedesátiny důvodem k odchodu do důchodu. Ale policisté náladu na žerty neměli a několik demonstrantů zatkli. 

Mezi zatčenými se ocitli například politik a novinář Roman Dobrochotov, opoziční aktivistka Maja Pesecká, bloger Vadim Korovin, kteří chtěli Putinovi do penze darovat zahradní hrábě, kukly ve stylu perzekvované punkové skupiny Pussy Riot, vězeňskou uniformu či klystýr. 

V Petrohradu zase strážci zákona zadrželi opoziční aktivistku Marii Vandaševovou, když lepila na lavičku penzistů u kostela nápis s výzvou „ocenit“ Putinovy zásluhy titulem „zasloužilý neprofesionál“. Dvojice opozičních aktivistů byla zatčena u vchodu do metra, kde rozbalili plakát „Putine, všechno si pamatujeme“ a skandovali „Rusko bez Putina!“. 

Sám Putin se v televizním rozhovoru vyjádřil na adresu opozičních předáků, že se sice „chovají hulvátsky“, ale časem, až pěna opadne, se mezi nimi vynoří i „skutečně zajímaví lidé“, schopní chopit se odpovědnosti. 

Do pomyslné fronty gratulantů se už časně ráno jako první postavil běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko. Ocenil „bohaté zkušenosti, životní moudrost a zásadovost“ oslavence. Premiér Dmitrij Medvěděv svému šéfovi daroval knihu o letní imperiální rezidenci Carském Selu z roku 1910. Ze zahraničí „štěstí a zdraví“ popřál severokorejský vůdce Kim Čong-un. Motorkářský klub Noční vlci chtěl darovat motocykl, ale kvůli nesouhlasu prezidentovy ochrany se omezil na vestu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Europarlament podpořil půjčku Ukrajině, dohodu s Mercosurem poslal k soudu

Evropský parlament (EP) schválil první návrh nutný pro spuštění půjčky Ukrajině za devadesát miliard eur (2,2 bilionu korun). Peníze bude moci Ukrajina použít na financování svých potřeb v letošním a příštím roce. Poskytnutí půjčky dojednali unijní lídři na prosincovém summitu EU v Bruselu. Europoslanci také chtějí, aby obchodní dohodu s uskupením Mercosur přezkoumal Soudní dvůr EU.
před 10 mminutami

Německá policie hlásí zadržení proruské špionky a dvou podporovatelů terorismu

Německá policie ve středu zadržela tři různé osoby podezřelé z napomáhání Rusku. Žena zadržená v Berlíně je podezřelá ze špionáže pro ruskou tajnou službu, dvojice mužů chycená v Braniborsku zase prý měla podporovat zahraniční teroristické organizace, konkrétně Moskvou řízené a podporované „republiky“ na východě okupované Ukrajiny.
před 19 mminutami

Většina Kyjeva zůstává kvůli ruským útokům bez elektřiny

V Kyjevě je po ruských útocích nadále šedesát procent města bez elektřiny a čtyři tisíce budov bez tepla, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Po místních úřadech žádá větší úsilí. Ukrajina kvůli intenzivním ruským útokům na energetický systém čelí v současné době mimo jiné dlouhým výpadkům v dodávkách proudu, což nutí podniky fungovat na generátorech deset i více hodin.
před 37 mminutami

Česko bude dál působit v uskupení NATO na Slovensku, řekl ministr obrany Zůna

Český ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) navštívil ve středu v Bratislavě svého slovenského protějška Roberta Kaliňáka (Smer). Česko bude nadále zapojeno do bojového uskupení NATO na Slovensku, řekl později na společné tiskové konferenci. Obě země chtějí spolupracovat v protivzdušné obraně. Odpoledne má jednání ministrů pokračovat.
12:52Aktualizovánopřed 1 hhodinou

ŽivěTrump mluví na Světovém ekonomickém fóru v Davosu

Chválou ekonomické situace Spojených států amerických zahájil prezident USA Donald Trump svůj projev na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu. Atmosféru na konferenci ovlivnilo jeho úsilí připojit Grónsko ke Spojeným státům. Pozornost přilákala i početná a personálně silná americká delegace. Oproti tomu zástupci dánské vlády vůbec nedorazili a pravděpodobně nepřijede ani ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, zatímco se Trump na sociálních sítích strefuje do dalších evropských lídrů.
před 1 hhodinou

Za srážkou vlaků na jihu Španělska mohla být prasklá kolej, píší místní média

Vykolejení tří vagonů vlaku, které v neděli na jihu Španělska narazily do protijedoucí soupravy jedoucí z Madridu, mohl způsobit prasklý svár na kolejích. Píší o tom španělská média, podle nichž jde zatím o jednu z hypotéz vyšetřovatelů. Po nedělní tragédii, která si vyžádala 42 obětí a několik desítek zraněných, se ve Španělsku v pondělí večer stala další železniční nehoda, při níž zemřel mladý strojvůdce. Odbory španělských strojvedoucích pohrozily ve středu stávkou, zatím bez konkrétního data, a požadují zajistit bezpečnost na železnici.
před 2 hhodinami

Dánský ostrov kvůli poškozenému kabelu přišel o elektřinu

Dánský ostrov Bornholm postihl rozsáhlý výpadek elektřiny. Příčinou je poškození podmořského kabelu, píše list Jyllands-Posten. Případ vyšetřuje dánská policie.
před 3 hhodinami

EU připravuje podporu Grónsku, chce dál jednat s Washingtonem

Evropská unie (EU) pracuje na balíčku na podporu bezpečnosti v Arktidě, uvedla šéfka Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Opatření budou podle ní počítat s masivními investicemi v Grónsku. EU chce na bezpečnosti v regionu i nadále spolupracovat nejen s USA, jejichž prezident Donald Trump si dělá na Grónsko nároky, ale také s dalšími státy v oblasti. Sedmadvacítka je podle předsedy Evropské rady Antónia Costy připravena se bránit proti jakémukoli nátlaku.
10:32Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...