Putin chce nechat zlevnit vodku, aby Rusové nepili kosmetiku

Nahrávám video

Ruský prezident Vladimir Putin chce snížit zdanění vodky. Reaguje tím na situaci v Irkutsku, kde kvůli konzumaci kosmetického přípravku s metanolem zemřelo přes sedmdesát lidí. Pro chudé Rusy jsou levné kosmetické a čisticí prostředky lákavou alternativou lihovin, jejichž cena neustále roste.

V Irkutsku se více než stovka lidí otrávila pitím kosmetického přípravku do koupele Bojaryšnik. Počet mrtvých stoupl na 72.

Emulze do koupele Bojaryšnik
Zdroj: http://38.rospotrebnadzor.ru/

„Je nutné zvyšovat daně na výrobky obsahující alkohol, aby už nebyly flaštičky za pár drobných,“ prohlásil Putin při setkání s vedením obou komor parlamentu. „Jestli se to využívá ve farmacii, nebo v kosmetice, tak se nedá nic dělat, ale kosmetika prostě bude dražší,“ dodal. Výrobky s alkoholem podle něj „musejí mít normální cenu“.

Putin také nařídil vládě, aby přišla s návrhem na změnu sazeb daní z lihovin tak, aby klesla poptávka po nebezpečných náhražkách. Prezidentův pokyn ukládá vládě, aby vypracovala a předložila svůj návrh do konce března.

Rusové berou zavděk pleťovou vodou i brzdovou kapalinou

V říjnu ve městě Kaluga u Moskvy vyvolal rozruch prodejní automat na pleťovou vodu Bojarka. Háček byl v tom, že přípravek obsahoval 75 procent lihu, a tak se podle médií dal čekat zájem hlavně mezi alkoholiky. Lahvička z automatu stála 20 rublů, tedy v přepočtu asi osm korun.

Experti tvrdí, že kvůli hospodářské krizi se chudším Rusům nedostává peněz na to, aby si mohli dovolit koupit lihoviny v obchodech. Stále častěji proto přecházejí na pití různých náhražek s obsahem lihu, včetně prostředků na mytí oken, nemrznoucích směsí či dokonce brzdové kapaliny.

V souvislosti s případem v Irkutsku je ve vazbě 11 lidí, část z nich byla obviněna z šíření nebezpečných látek a hrozí jim deset let vězení. V celé oblasti platí mimořádný stav, ve městě byl zakázán prodej veškerého nepotravinářského zboží, které obsahuje alkohol.

Irkutsk se potýká s otravou metanolem
Zdroj: ČTK/ITARR-TASS/Kirill Shipitsin

Kvůli samohonkám umírají desítky tisíc Rusů ročně

Údaje o spotřebě nelegálních lihovin v Rusku se různí. Agentura TASS napsala, že Rusové ročně vypijí 250 milionů litrů „samohonu“, tedy podomácku vyrobené pálenky. Kromě toho spotřebují 170 milionů litrů lihových extraktů z léčiv a 425 milionů litrů nepotravinářského zboží s obsahem alkoholu. Nechybějí čisticí prostředky, brzdová kapalina nebo nemrznoucí směs do aut.

Kritik Kremlu a potenciální Putinův soupeř v příštích prezidentských volbách Alexej Navalnyj upozornil, že kvůli pití tohoto typu alkoholu každý den bez povšimnutí umírají stovky Rusů. „Pro Rusko a jeho národní bezpečnost je to problém zhruba tisíckrát důležitější než Sýrie, Aleppo, Ukrajina a Donald Trump dohromady. Každý rok zabíjí více lidí, než kolik jich zemřelo při teroristických útocích v celých ruských dějinách,“ prohlásil.

Server Newsru připomněl, že podle statistik takto v roce 2014 zemřelo 45 000 Rusů. Letos od ledna do září úřady zaznamenaly 36 000 těžkých otrav alkoholem, 9300 případů skončilo smrtí.

„Alternativním lihovinám“ holduje asi 20 milionů Rusů. Ročně se jich prodá za 90 miliard rublů (38 miliard Kč).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ukrajina zasáhla největší moskevskou ropnou rafinerii

Ukrajinské drony v noci na úterý zasáhly rafinerii v Moskvě, uvedl starosta ruské metropole Sergej Sobjanin. Protivzdušná obrana podle něj zničila přibližně šedesát bezpilotních prostředků směřujících na Moskvu. Zásah moskevského ropného zařízení potvrdil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
10:26Aktualizovánopřed 24 mminutami

„Nemusíte zbourat dům pokaždé, když někoho hledáte,“ kritizuje Trump Izrael

Dohoda Spojených států s Íránem míří do druhé fáze, Írán nezíská jadernou zbraň a USA nebudou v zemi investovat žádné peníze, prohlásil americký prezident Donald Trump na summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 ve Francii. Podle serveru Times of Israel (ToI) také řekl, že není spokojený s postupem Izraele v Libanonu a proti Hizballáhu. Pokračování izraelských útoků v této zemi označuje Írán za porušování dohody.
14:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Litva bude navzdory novému migračnímu paktu EU dál vytlačovat migranty od hranic s Běloruskem

Litva bude dál vytlačovat migranty od hranice s Běloruskem, přestože začal platit migrační a azylový pakt EU. Oznámil to ministr vnitra Vladislavas Kondratovičius. Nová pravidla však podle něj prodlouží vyřizování případů lidí, kteří do země vstoupili přes Lotyšsko.
před 1 hhodinou

Důvěra Španělů v tradiční média v éře AI roste, ukazuje report

Zpráva Digital News Report Spain 2026 ukazuje první nárůst zájmu o zpravodajství za poslední čtyři roky. Rozšířená skepse vůči zprávám však přetrvává a obavy z dezinformací dosáhly historického maxima. Pozitivnější je hodnocení veřejnoprávních médií, přičemž důvěryhodnost španělské RTVE se za poslední rok výrazně zvýšila.
před 2 hhodinami

Lídři G7 se podle Zelenského shodli, že Rusko nevyhrává válku

Lídři G7 se podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského shodli, že Rusko nevyhrává válku a musí co nejdříve uzavřít dohodu. Doplnil, že hovořili také o dalších sankcích i obranných kapacitách Ukrajiny, píše Reuters. Americký prezident Donald Trump, který se jednání s ukrajinským lídrem na summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 ve Francii rovněž zúčastnil, uvedl, že pro uzavření mírové dohody udělá vše, co bude v jeho silách.
před 2 hhodinami

Evropský parlament schválil klíčovou část obchodní dohody s USA

Poslanci Evropského parlamentu (EP) schválili zrušení dovozních cel na většinu průmyslového a zemědělského zboží z USA. Jde o klíčovou součást obchodní dohody s Washingtonem z loňského léta. Tu Evropská komise (EK) uzavřela ve snaze zabránit zavedení vysokých cel americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
12:59Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Obnovení dopravy v Hormuzu potrvá týdny, sdělil FT největší provozovatel tankerů

Obnovení dopravy v Hormuzském průlivu může trvat týdny, upozornil pro britský deník Financial Times největší provozovatel tankerů, japonská společnost Mitsui O.S.K. Lines. Dokud nebudou mít dopravci jistotu, že dohoda mezi USA a Íránem je skutečně platná, neobnoví plavbu.
před 7 hhodinami

VideoK dohodě, která má ukončit boje v Libanonu, jsou Izraelci skeptičtí

Až do neděle zněly dnem i nocí nad severním Izraelem rány z bojiště v Libanonu. Nyní přichází americko-íránská dohoda, která má ukončit i boje právě v Libanonu. Jenomže většina Izraelců je skeptická. Dohoda totiž znamená, že teroristické hnutí Hizballáh zůstává faktickým státem ve státě a teď navíc s pocitem, že mu Írán pomohl. Rozpačitý výsledek izraelské vojenské kampaně proti Hizballáhu a také Íránu má už i jasné vnitropolitické dopady. V minulých týdnech průzkumy poprvé ukázaly, že opozice by v židovském státě i bez arabských stran mohla složit vládu.
před 9 hhodinami
Načítání...