KVÍZ: Znáte negativní účinky alkoholu na lidské tělo?

Podle nové studie má pivo ničivý dopad na zdraví Čechů. Většina si ale negativních dopadů alkoholu není vědoma. Patříte mezi ně?

Alkohol je v České republice nejčastěji používanou rekreační drogou. Nejvyšší příčky zaujímá i v celosvětovém srovnání. Jeho konzumace přináší spoustu pozitivního, ale také nečekaně mnoho rizik.

Alkohol sice pomáhá s krevním tlakem, spánkem a řadou dalších zdravotních komplikací, ale prokazatelně má také negativní účinky. Věříte mýtům o alkoholu, anebo znáte fakta? Otestujte své znalosti:

Z čeho vzniklo slovo alkohol?

A) Z řeckého alkeholus, což znamená lahodný.
B) Z latinského alkihilos, což znamená omamný.
C) Z arabského al-kohl, což znamená jemný.

Nadužívání alkoholu je hlavní příčinou nemoci:

A) Chronický zánět slinivky břišní.
B) Rakovina mozku.
C) Vznik zubního kazu. 

Jaký má vliv užívání alkoholu ve vysokých dávkách na pohlavní život u mužů?

A) Vede kvůli zvýšení hladiny estrogenů k feminizaci a zmenšení pohlavních orgánů.
B) Vede kvůli zvýšení hladiny testosteronů k maskulinizaci a zmenšení pohlavních orgánů.
C) Alkohol nemá žádné účinky na pohlavní život.

Jaký dopad má užívání alkoholu ve vysokých dávkách na mužskou plodnost?

A) Existuje prokazatelný vliv na zvýšenou tvorbu spermií, zvýšení objemu ejakulátu a zvýšení počtu spermií.
B) Existuje prokazatelný vliv na sníženou tvorbu spermií, snížení objemu ejakulátu a snížení počtu spermií.
C) Neexistuje prokazatelný vliv na mužskou plodnost.

„I mírné užívání alkoholu přispívá ke snížení plodnosti a ke zvýšení pravděpodobnosti spontánního potratu.“ Je to pravdivé tvrzení?

A) Ano.
B) Ne.
C) Spekuluje se o tom.

Patří rakovina prsu na seznam nádorových onemocnění v důsledku užívání alkoholu?

A) Ne.
B) Ano, odjakživa.
C) Byla na něj zapsána až v 90. letech 20. století.

Jak se nazývá porucha u kojenců, jejichž matky v těhotenství nadužívaly alkohol? Typickými příznaky jsou malá hlava, horší koordinace pohybů a mentální retardace.

A) Fetální alkoholový syndrom.
B) Dětská obrna.
C) Alkoholová parafýza.

Delirium tremens neboli třesoucí šílenství je stav vznikající u alkoholiků, když přeruší užívání alkoholu. Jaká je u něj úmrtnost?

A) Na tento stav se neumírá.
B) Asi 3–5 procent.
C) Asi 5–15 procent.

Jedním z důsledků přehnané konzumace alkoholu je také Korsakovova psychóza. Projevuje se:

A) Sebevražedným jednáním.
B) Vytvářením falešných vzpomínek a trvalým poškozením intelektu.
C) Oslepnutím.

Častým důsledkem chronického užívání alkoholu jsou psychotické poruchy. Projevují se u:

A) 3 procent silných uživatelů alkoholu.
B) 30 procent silných uživatelů alkoholu.
C) 90 procent silných uživatelů alkoholu.

Sebevraždu spáchá asi:

A) 1–5 % chronických uživatelů alkoholu.
B) 10–15 % chronických uživatelů alkoholu.
C) 40–45 % chronických uživatelů alkoholu.

Jaký je dopad alkoholu na úroveň stresu?

A) Alkohol zvyšuje úroveň stresu.
B) Alkohol snižuje úroveň stresu.
C) Alkohol nemá na stres žádný vliv.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Věda

Rakovina krade motivaci. Vědci popsali, jak ovládne mozek

Lidé trpící rakovinou přicházejí o vůli bojovat, často marně hledají sílu dál žít. Až doposud věda předpokládala, že je to vedlejší dopad únavy z nemoci, ale teď našli přímo způsob, jak rakovina připravuje mozek o motivaci.
před 3 hhodinami

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
před 8 hhodinami

Hubbleův kosmický dalekohled funguje i jako stařeček

Už 35 let je na oběžné dráze Hubbleův kosmický dalekohled. Díky němu astronomové například zjistili, že v centrech galaxií jsou supermasivní černé díry, poprvé změřili rychlost rozpínání vesmíru nebo uviděli ty nejvzdálenější galaxie. Zařízení pořídilo také řadu ikonických snímků. Je pojmenované po americkém astronomovi Edwinu Hubbleovi, který jako první zjistil, že ve vesmíru existuje víc galaxií a že se vesmír rozpíná. Dalekohled na oběžnou dráhu dopravil raketoplán Discovery.
před 20 hhodinami

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
včera v 12:03

Zahřívaný tabák může ohrozit děti nečekaným způsobem. Polykají uvolněné plíšky

V Česku přibývá případů, kdy malé dítě omylem spolkne plíšek, který se používá v zařízeních ohřívání tabáku. Končí pak hospitalizované v nemocnici.
včera v 11:00

Polští chovatelé kvůli ptačí chřipce utratili přes sedm milionů kusů drůbeže

V Polsku řádí ptačí chřipka. Chovatelé kvůli tomu museli utratit přes sedm milionů kusů drůbeže. Úřady už na zvládání viru vynaložily v přepočtu téměř půl miliardy korun. Do země dorazili evropští experti, kteří mají posoudit nastavená opatření. Podle ředitele polské rady chovatelů drůbeže Dariusze Goszczyńského počet zlikvidovaných kusů není problém. „V Polsku máme asi 1,5 miliardy kusů drůbeže,“ vysvětlil. Vývoz masa a vajec zatím ohrožený není. U vajec ale experti očekávají mírné zdražení.
včera v 06:30

YouTube slaví dvacet let. Měsíčně ho sleduje devět z deseti Čechů

Americká platforma pro nahrávání videí YouTube slaví výročí. První záběry ze ZOO v San Diegu se na ní objevily před dvaceti lety, nyní jich je nahráno přes pět miliard a každou minutu přibývají hodiny dalších. Tvůrců jsou jen v tuzemsku tisícovky a dosah na celou společnost je podle obchodního ředitele YouTube pro Česko a Slovensko Petra Houzara nesporný. Síť podle něj alespoň jednou měsíčně sleduje devět z deseti Čechů, pravidelně pak sedmdesát procent.
23. 4. 2025

Za „aprílové počasí“ může rozdílnost teplot povrchu pevniny a moře

Duben je měsíc, ve kterém se na našem území můžou objevit jak dny, ve kterých počasí připomíná ještě uplynulou zimu, tak naopak dny, kdy se už o slovo hlásí blížící se léto. Ostatně proměnlivosti dubnového počasí si všímá i nejedna lidová pranostika. Za všechny zmiňme například tuto: „V tomto měsíci jest obyčejně mnoho silných větrů, nato hned sníh, déšť, kroupy, slunečnost, a proto stále proměnitelné povětří, že se sotva v celém roku takové nalézá“. Proč je tedy právě dubnové počasí tak proměnlivé a nestálé?
23. 4. 2025
Načítání...