Prosazoval mírové soužití s Palestinci, Hamás ho přesto zavraždil

4 minuty
Horizont ČT24: Truchlící Izrael
Zdroj: ČT24

Šest izraelských rukojmí, jejichž těla izraelská armáda vyzvedla z Pásma Gazy, bylo podle izraelského ministerstva zdravotnictví zastřeleno zblízka, zhruba 48 až 72 hodin před pitvou, tedy ve čtvrtek nebo v pátek. Smrt rukojmí, kterým bylo mezi třiadvaceti a čtyřiceti lety, židovským státem hluboce otřásla. Přes deset měsíců strávili v zajetí. Když se přiblížilo osvobození, teroristé čtyři muže a dvě ženy zavraždili. V labyrintech pod Gazou únosci schovávají nejspíš ještě 97 lidí. Třetina z nich už pravděpodobně není naživu.

„Se zlomeným srdcem jsme s rodinami Oriho Daninova, Alexe Lobanova, Almoga Sarusiho, Herše Goldberg-Polina, Carmel Gatové a Eden Jerušalmiové,“ vyjmenoval šestici zavražděných mluvčí izraelské armády Daniel Hagari.

Nejmladším ze zavražděné šestice byl třiadvacetiletý Herš. Izraelský Američan se narodil v Kalifornii. Rodina zveřejnila fotky z jeho pokoje. Vyplývá z nich, že šlo o aktivistu, který prosazoval mírové soužití s Palestinci. Fanoušci klubu Hapoul Tel Aviv, ke kterým patřil, ještě nedávno demonstrovali za jeho propuštění.

„Kamarád, který tolik věřil v mír a lepší budoucnost pro všechny lidi, odjel na párty a je už deset měsíců v zajetí,“ vzpomínal na Herše jeden z jeho přátel.

Herš Goldberg-Polin byl 7. října na hudebním festivalu Nova se třemi přáteli, když ozbrojenci z Gazy pod vedením Hamásu zaútočili na jih Izraele. Dva jeho přátelé byli zabiti a on byl při zajetí zraněn. Na starších záběrech z průmyslových kamer bylo vidět, že má amputovanou levou ruku.

Jeho pohřeb, kterého se účastnil i izraelský prezident Jicchak Herzog, se konal současně s generální stávkou, kterou svolal izraelský odborový svaz Histadrut, aby zvýšil tlak na vládu premiéra Benjamina Netanjahua v zájmu uzavření dohody s hnutím Hamás o propuštění zbývajících rukojmí. Izraelský soud zabývající se pracovním právem mezitím nařídil, aby odbory ukončily nynější generální stávku v zemi ke 14:30 místního času (13:30 SELČ).

Ozbrojenci unášeli na festivalu

Nejstarší zavražděnou rukojmí byla čtyřicetiletá Carmel. Pracovala jako terapeutka v Tel Avivu. Sedmého října byla v kibucu Beeri u hranice s Gazou na návštěvě rodičů. Její matku teroristé při útoku zavraždili stejně jako dvanáct set dalších lidí.

Sedmadvacetiletého Almoga unesli členové Hamásu z hudebního festivalu Nova. Zůstal na místě se zraněnou přítelkyní. Dívka později na místě zemřela.

Alexovi, který měl i ruské občanství, bylo dvaatřicet. Na festivalu pracoval a podle svědků pomáhal na začátku útoku s evakuací. S manželkou mají dvě děti, přičemž druhé se narodilo pět měsíců po jeho únosu a nikdy otce nevidělo.

Příbuzní viní vládu

Rodina čtyřiadvacetileté Eden se po jejím únosu silně angažovala v hnutí aktivistů, kteří žádají propuštění rukojmí a tlačí na izraelskou vládu, aby jejich svobodu dojednala s teroristickým hnutím za téměř jakoukoliv cenu.

„Jsme velmi, velmi smutní a velmi, velmi rozzlobení na naši vládu. Její členové se starají jen o své posty v kabinetu. Nezajímají je unesení. Neudělali nic pro jejich propuštění,“ rozhořčil se příbuzný unesených Jair Moses.

Na pětadvacetiletého Oriho přátelé vzpomínají jako na bezstarostného mladíka, kterému vycházelo vše, do čeho se pustil. Přítelkyně Liel do poslední chvíle zveřejňovala na Instagramu společné fotografie a doufala, že se vrátí živý.

Téměř jedenáctiměsíční izraelské tažení Gazou, které má za hlavní cíle osvobodit unesené a zničit hnutí Hamás, změnilo velkou část tohoto palestinského území v neobyvatelné trosky, kde s pomocí humanitárních organizací přežívají v často děsivých podmínkách na dva miliony lidí. Podle úřadů ovládaných Hamásem – jejichž tvrzení nelze ověřit – bylo během izraelské operace zabito přes 40 tisíc Palestinců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jednání Ukrajiny a Ruska se očekává v Istanbulu

V Istanbulu se očekává jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Personální složení delegací obou zemí, které jsou ve válce od ruské invaze z února roku 2022, bylo dlouhou dobu nejisté. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k přímému jednání ruského vládce Vladimira Putina. Ve středu večer však Kreml oznámil, že ruskou delegaci povede Putinův poradce Vladimir Medinskij.
před 19 mminutami

Jednání mezi Kyjevem a Moskvou provází nejasnosti. Putin v delegaci chybí

Po více než třech letech se Rusko a Ukrajina chystají obnovit mírová jednání. O ukončení ruské agrese mají opět jednat v Turecku. A to už ve čtvrtek. Klíčovou roli sehrál americký prezident Donald Trump, který Moskvu a Kyjev tlačil k jednání. Ve středu večer ruská agentura TASS uvedla, že ruskou delegaci povede poradce šéfa Kremlu Vladimira Putina Vladimir Medinskij. Podle ČTK z vyjádření Kremlu vyplývá, že sám Putin se jednání v Turecku nezúčastní. Moskva dlouho nechtěla upřesnit, kdo ji v Istanbulu bude zastupovat. Krátce po oznámení z Kremlu agentura Reuters napsala, že do turecké metropole nedorazí ani Trump.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Ruská raketa zabila tři lidi v Sumách, hlásí úřady

Rusko v noci na středu vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo napadené země. Ukrajinské úřady zároveň v té době hlásily jednoho mrtvého a několik zraněných. Později během dne informovaly o dalších třech obětech po útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Trump v Kataru podepsal bilionovou dohodu o hospodářské výměně

Americký prezident Donald Trump v Kataru uzavřel dohodu o hospodářské výměně v celkové hodnotě 1,2 bilionu dolarů (26,7 bilionu korun), uvedl ve středu Bílý dům. Trump je na třídenní návštěvě Blízkého východu. Dříve na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu oznámil, že USA hodlají uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Řečtí dobrovolní hasiči očekávají náročné léto

Před dvěma lety zažila Evropa jeden z největších lesních požárů, který tehdy pustošil Řecko. Letos plánuje tamní vláda nasadit až osmnáct tisíc hasičů, ke kterým má přibýt deset tisíc dobrovolníků. V roce 2022 bylo hasičů o tři a půl tisíce méně. Stát vyčlenil také dvě miliardy eur (asi 50 miliard korun) na nákup letecké techniky a dronů s termokamerami. Jednotky dobrovolných hasičů jsou zpravidla závislé na darech a vybavení mají často zastaralé.
před 10 hhodinami

Ukrajinské lodě střeží klid v Černém moři. Obilný koridor funguje i bez Ruska

Turecko v roce 2022 zprostředkovalo první dohodu mezi Kyjevem a Moskvou, na jejímž základě vznikl obilný koridor v Černém moři. Došlo tak k částečnému ukončení blokády ukrajinských černomořských přístavů. Přestože Moskva od ujednání časem odstoupila, koridor nadále funguje. Bezpečnost v oblasti pravidelně monitoruje ukrajinské námořnictvo. Menší vojenská plavidla hlídkují i kvůli hrozbě min či riziku ruských diverzních operací. Námořníci nyní vyhlížejí avizovaná mírová jednání v Turecku a doufají, že v jejich zemi brzy zavládne mír.
před 11 hhodinami

Na Ukrajině se bojuje o mírový řád v Evropě, uvedl Merz

Nový německý kancléř Friedrich Merz (CDU) promluvil k zákonodárcům ve Spolkovém sněmu. V projevu uvedl, že Rusko porušilo všechna pravidla nastavená po druhé světové válce. Na Ukrajině se podle něj bojuje o mírový řád celé Evropy. Kyjevu slíbil jednoznačnou podporu, partnerům v EU pak spolehlivost a předvídatelnost.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Trump vyzval syrského vůdce Šaru k normalizaci vztahů s Izraelem

Americký prezident Donald Trump se v Rijádu setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou, kterého vyzval k podepsání takzvané Abrahámovské dohody o normalizaci vztahů s Izraelem. Trump zároveň v úterý oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Středeční krátké a neformální setkání vůdců USA a Sýrie, které bylo prvním za 25 let, se koná na okraj summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...