Papež Lev XIV. při inaugurační mši kritizoval násilí i hospodářský systém

Ve Vatikánu se uskutečnila inaugurační mše nového papeže Lva XIV., který při příjezdu věřící poprvé pozdravil z takzvaného papamobilu. Samotný obřad začal v deset hodin. Pontifik v projevu kritizoval násilí i hospodářský systém, jenž nadměrně využívá přírodu a nechává na okraji chudé. Jeho slova poslouchalo mnoho zahraničních politiků, na náměstí svatého Petra bylo podle úřadů na 150 tisíc lidí.

Věřící začali přicházet na náměstí svatého Petra po šesté hodině ranní. Podle odhadů tam bylo několik desítek tisíc lidí, další se shromáždili na přilehlé ulici via della Conciliazione. Lidé papeže vítali křikem, potleskem a máváním. V davu bylo vidět i několik českých vlajek. Papamobil se při jízdě jednou zastavil a papež požehnal dvěma malým dětem.

Obřad k začátku vlády nové hlavy katolické církve začal známým úryvkem z evangelia podle Matouše, ve kterém se Ježíš obrací ke svému apoštolovi Šimonovi, který se pak stane Petrem, jedním z prvních vůdců křesťanů. „Ty jsi Petr; a na této skále zbuduji svou církev,“ zpíval chór. Papež pak spolu s představiteli východních církví sestoupil k Petrově hrobu v bazilice svatého Petra a následně v procesí vyšel spolu s kardinály na prostranství před chrám.

3 minuty
Události: Inaugurační mše nového papeže Lva XIV.
Zdroj: ČT24

Tři kardinálové z Evropy, Afriky a z Asie při mši předali pontifikovi předměty, které symbolizují jeho úřad v čele katolické církve – papežský prsten, zvaný rybářský, a pallium z vlny, které odkazuje na úlohu papeže jako dobrého pastýře. Kardinálové a další zástupci katolických věřících pak slíbili poslušnost novému papeži.

Lev XIV. odmítl být autokratem v církvi

Ve své homilii papež odmítl roli „šéfa, který je nad všemi“. „Přicházím k vám jako bratr, který bude sloužit vaší víře a radosti,“ prohlásil. Řekl, že byl zvolen bez zásluh a s obavou. Nový papež chce být pastýřem, který chrání bohaté dědictví víry a současně je schopen vidět těžkosti dnešní doby. Církev podle něj věřící nemá získávat svou mocí či „náboženskou propagandou“.

Lev XIV. dále řekl, že ve světě vidí „příliš mnoho ran způsobených nenávistí, násilím, předsudky, obavami z odlišného, ekonomickým systémem, který vykořisťuje zdroje Země a nechává na okraji chudé“. Vyzval také k budování „nového světa, kde zavládne mír“ společně s dalšími věřícími a dalšími lidmi dobré vůle. Věřící rovněž vyzval, aby se milovali navzájem a budovali misionářskou církev, která „otevírá náruč světu, zvěstuje slovo (boží), nechává se oslovovat dějinami a stává se kvasem pro svornost v lidstvu“.

„Při obřadu jsem cítil silnou duchovní přítomnost papeže Františka, který nás doprovází z nebe,“ řekl na konci mše nový pontifik.

Zmínil konflikty v Pásmu Gazy, kde lidé hladovějí, v Myanmaru a na Ukrajině, která podle papeže „konečně čeká na jednání pro spravedlivý a trvalý mír“. Lev XIV. také poděkoval účastníkům, zahraničním delegacím a zástupcům jiných církví a náboženství.

Obřad se konal převážně v latině, zazněla ale také angličtina, italština, polština, arabština, čínština či španělština. Mše se zúčastnilo podle italských úřadů na 150 tisíc věřících, což je méně než očekávaných 250 tisíc lidí.

133 minut
Inaugurační mše papeže Lva XIV.
Zdroj: ČT2

Dorazila řada významných osobností

Na prostranství před bazilikou se usadili zahraniční hosté, mezi kterými byli americký viceprezident JD Vance, italská premiérka Giorgia Meloniová, německý kancléř Friedrich Merz, francouzský premiér Francois Bayrou nebo předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Hosté na inaugurační mši papeže Lva XIV.
Zdroj: Jacquelyn Martin/Pool via Reuters

Mezi hosty byl i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, s nímž se papež odpoledne soukromě setkal. Zelenskyj po rozhovoru vyjádřil Vatikánu vděk za ochotu být místem pro přímá jednání mezi Kyjevem a Moskvou.

Rusko měla zastupovat ministryně kultury Olga Ljubimovová, ruská agentura Interfax ale napsala, že se do Vatikánu nedostala z technických důvodů, konkrétně kvůli „nesrovnalosti v letecké trase“. Ruskou delegaci vedl velvyslanec Ivan Soltanovskij. Zmíněnou nesrovnalost agentura nevysvětlila. Ljubimovová se podle Interfaxu účastnila pohřbu papeže Františka.

Na mši byla ohlášena také účast polského prezidenta Andrzeje Dudy či slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. Účastnili se i panovníci z tradičně katolických zemí, například Španělska či Belgie. Česko zastupoval podle Vatikánu ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Inaugurační mše se zúčastnil i předseda České biskupské konference a olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. „Dojem je silný, protože to je událost, kterou jsem ještě nezažil,“ okomentoval své pocity. „Měli jsme i s biskupem Janem Vokálem z Hradce Králové pěkné místo. Byli jsme asi tak dvacet metrů od oltáře. Tu a tam jsme zahlédli i papeže z velice blízké vzdálenosti,“ dodal. Z homilie Nuzíka zaujala zejména pokora nové hlavy katolické církve. „Byl si vědom, že do té služby ho zvolili jeho bratři kardinálové,“ zmínil.

9 minut
Studio ČT24: Olomoucký arcibiskup Josef Nuzík o inaugurační mši papeže Lva XIV.
Zdroj: ČT24

Na inaugurační mši přijela i řada náboženských vůdců včetně konstantinopolského patriarchy Bartoloměje, zástupce dalších křesťanských církví či muslimů a buddhistů.

Inaugurační mše je označována za zahájení pontifikátu, papež je v čele církve a má plnou moc od chvíle, kdy byl zvolen a souhlasil s volbou kardinálů. Lev XIV. tak stihl od 8. května, kdy byl zvolen do čela katolické církve, několik oficiálních aktů, pronesl řadu projevů a mluvil s politickými lídry, například s ukrajinským prezidentem Zelenským či francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Lev XIV., občanským jménem Robert Prevost, je prvním papežem narozeným na území Spojených států.

Načítání...