Obyvatelé Náhorního Karabachu prchají v obavě z čistek, Západ pošle humanitární pomoc

9 minut
Horizont ČT24: Situace v Náhorním Karabachu
Zdroj: ČT24

Přes osmadvacet tisíc lidí opustilo Náhorní Karabach, který v minulém týdnu ovládly ázerbájdžánské síly, napsala agentura Reuters. Arménské úřady těm, kteří nemají po příchodu kde zůstat, zajišťují nouzové ubytování. Spojené státy a Evropská unie přislíbily humanitární pomoc.

Exodus tisíců etnických Arménů začal poté, co se separatistické arménské síly v Karabachu vzdaly ázerbájdžánskému vojsku. V oblasti před začátkem nynějších událostí žilo asi 120 tisíc etnických Arménů. Jejich vedení tvrdí, že lidé nyní mají strach z pronásledování a etnických čistek a nechtějí žít pod ázerbájdžánskou nadvládou.

„Je to čtvrtá válka, kterou zažívám. Můj manžel zemřel v roce 1994. Bylo mu třicet let. Žijeme prokletý život,“ řekla běženkyně Narine Šakarjanová.

Arménské úřady ještě v úterý ráno hlásily, že hranici z Náhorního Karabachu překročilo třináct a půl tisíce běženců. Do zhruba 16:00 místního času (14:00 SELČ) počet uprchlíků narostl o dalších pět a půl tisíce. V podvečer počet uprchlíků dosáhl osmadvaceti tisíc.

Zdroj z prostředí ázerbájdžánské vlády agentuře AFP uvedl, že pracovníci bezpečnostních složek hledají mezi arménskými uprchlíky možné pachatele válečných zločinů. Baku podle něj hodlá udělit amnestii arménským bojovníkům, kteří složili zbraně.

„Ale ti, kteří se během válek v Karabachu dopustili válečných zločinů, nám musí být vydáni,“ prohlásil zdroj s tím, že to je také důvod, proč jsou muži v branném věku natáčeni kamerou na posledním kontrolním stanovišti před opuštěním oblasti.

Západ poskytne humanitární pomoc

Šéfka americké vládní humanitární agentury USAID Samantha Powerová podle agentury Reuters při návštěvě Arménie předeslala, že Spojené státy poskytnou humanitární pomoc ve výši 11,5 milionu dolarů (265 milionů korun). Je podle ní „naprosto zásadní“, aby byl nezávislým pozorovatelům a humanitárním organizacím umožněn přístup k obyvatelům Náhorního Karabachu. Situaci v regionu označila za hrůznou. USA budou podle ní nadále stát při Arménii.

Navýšit humanitární fond pro obyvatele Náhorního Karabachu na pět milionů eur (122 milionů korun) přislíbila také Evropská unie. V prohlášení uvedla, že v regionu je nedostatek potravin a elektrické energie. Pomoc bude distribuována prostřednictvím Červeného kříže.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v úterý podle agentur vyjádřil znepokojení nad rostoucím počtem uprchlíků z Náhorního Karabachu. Vyzval také všechny strany konfliktu, aby chránily civilisty a poskytly jim bezpečné koridory.

V příhraničních oblastech Arménie působí i Člověk v tísni. „Jedná se především o okamžitou potravinovou pomoc v podobě hotových jídel. Distribuujeme hygienické pomůcky nebo invalidní vozíky. Zároveň v koordinaci s místními organizacemi připravujeme aktivity psychosociálního charakteru, což je v současné chvíli důležité,“ popsal Michal Zelba, programový koordinátor pro Arménii.

Pondělní výbuch má přes sto obětí a stovky raněných

V pondělí v Náhorním Karabachu explodoval sklad pohonných hmot. Při explozi zemřelo nejméně 125 lidí, uvedla arménská ministryně zdravotnictví Anahit Avanesjanová. Předchozí bilance hovořila o 20 mrtvých a 290 zraněných.

Úřady mezinárodně neuznaného Náhorního Karabachu předtím uvedly, že na místě výbuchu bylo nalezeno 13 těl a že dalších sedm lidí zemřelo v nemocnici v situaci, kdy se lékaři v regionálním správním středisku Stěpanakertu v obtížných podmínkách snaží zachraňovat životy. 

Arménské ministerstvo zdravotnictví podle agentury AP uvedlo, že v úterý ráno přivezl vrtulník do Arménie několik zraněných při výbuchu a že očekává další lety.

Separatistické ministerstvo v souvislosti s neštěstím, které se přihodilo u silnice ze Stěpanakertu do města Askeran, také avizovalo, že do karabašského správního střediska míří z arménského Jerevanu vrtulník s lékaři a potřebným lékařským vybavením. Náhorní Karabach čelí v posledních měsících faktické blokádě ze strany ázerbájdžánských sil.

Poradce ázerbájdžánského prezidenta Hikmet Hadžijev na sociální síti X uvedl, že nemocnice v Ázerbájdžánu jsou připraveny ošetřit oběti neštěstí. Ázerbájdžán podle něj rovněž poslal do oblasti léky na léčbu popálenin a další humanitární pomoc. Mimořádné povolení ošetřovat a evakuovat raněné Baku udělilo kromě Arménie také Červenému kříži. 

Ázerbájdžán před týdnem zahájil v Náhorním Karabachu vojenskou operaci s cílem převzít nad oblastí kontrolu. Ve středu bylo dojednáno příměří poté, co ázerbájdžánské jednotky prolomily obranné pozice arménských separatistů a karabašské úřady kapitulovaly.

Pozemní koridor přes arménské území

Vláda v Baku dává najevo, že jí kromě získání úplné kontroly nad Náhorním Karabachem jde ještě o pozemní koridor přes arménské území u hranic s Íránem, který by spojil Ázerbájdžán s jeho exklávou Nachičevan a dále s Tureckem. Prezident Ázerbájdžánu Ilham Alijev se dal slyšet, že koridor bude otevřen, ať už s tím bude Jerevan souhlasit nebo ne.

Prezidenti Ázerbájdžánu a Turecka o plánech Baku mluvili během pondělní schůzky právě v Nachičevanu. Autoritářský Alijev zároveň slíbil, že zaručí bezpečí Arménů. „Lidé žijící v Karabachu jsou občané Ázerbájdžánu bez ohledu na jejich původ. Jejich bezpečnost a práva jsou tedy zaručena ázerbájdžánským státem,“ prohlásil. 

Poradce Hadžijev však prohlásil, že Baku chce pouze vytvořit dopravní spojení do Nachičevanu přes Arménii, což by podle něj prospělo oběma zemím i širšímu regionu.

„Ázerbájdžán nemá žádné vojenské cíle nebo záměry na svrchovaném území Arménské republiky, to je zcela mimo ázerbájdžánskou agendu,“ řekl agentuře Reuters Hadžijev. Ministr zahraničí USA Antony Blinken v úterý hovořil s prezidentem Alijevem, který prohlásil, že nedojde k žádné další vojenské akci. Washington očekává, že svá slova dodrží.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusové v Kryvém Rihu zabili nejméně devět dětí, raketa dopadla ke hřišti

Páteční ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih si vyžádal nejméně devatenáct životů, mezi mrtvými je devět dětí, uvedly dle Reuters tamní úřady. Počet zraněných vzrostl na 74, informoval server Ukrajinska pravda. Podle Kyjeva jde o jasnou ukázku toho, že Moskva jednání s Washingtonem o příměří nemyslí vážně. Masakr odsoudili zástupci řady zemí, i americká velvyslankyně na Ukrajině Bridget Brinková. Její slova ale vyvolala kritiku Kyjeva.
08:02Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Začala platit základní desetiprocentní cla na dovoz do USA

Spojené státy začínají vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa. Vyšší tarify, které americká administrativa určila jako polovinu toho, jaká cla na USA údajně uplatňují konkrétní země, vstoupí v platnost 9. dubna.
06:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Proti drahému bydlení se protestovalo v desítkách španělských měst

Desetitisíce Španělů vyšly do ulic demonstrovat proti drahému bydlení, za které podle pořadatelů protestů může především spekulace. Demonstrace se konaly ve skoro čtyřiceti městech, jedna z největších byla v Madridu, uvedl deník El País. Organizátoři protestu také kritizovali levicovou vládu premiéra Pedra Sáncheze, která není podle nich dostatečně razantní.
před 3 hhodinami

Rakousko kvůli slintavce uzavírá některé přechody

Rakousko uzavřelo z obav před šířením slintavky a kulhavky 24 malých hraničních přechodů se Slovenskem a Maďarskem, informuje agentura APA. Podle ní je na nich zatím situace klidná a nevytvářejí se zácpy. Bezpečnostní opatření na hranicích zpřísňuje i slovenská vláda. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok ohlásil uzavření sedmnácti hraničních přechodů s Maďarskem a Rakouskem.
před 3 hhodinami

Nemám žádné politické ambice, říká „polský Musk“ Brzoska

Rafał Brzoska bývá od února označován jako polský Elon Musk. Postavil se do čela iniciativy, která chce odstraňovat absurdity a zjednodušit právní předpisy. Během tiskové konference se na něj s žádostí o radu „jak deregulovat“ obrátil sám premiér Donald Tusk, Brzoska přijal. Je zakladatelem a šéfem společnosti InPost, která je největším evropským provozovatelem výdejních boxů a logistických center. Jejím největším akcionářem je česká finanční skupina PPF. Rozhovor vedl zpravodaj ČT Andreas Papadopulos.
17:35Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Na hranicích USA mohou úředníci prohledávat telefony, upozorňuje Kanada své obyvatele

Kanadská vláda v aktualizovaných cestovních doporučeních upozornila Kanaďany, že američtí úředníci na hranicích mají značné pravomoci při rozhodování o tom, kdo vstoupí do Spojených států, včetně prohledávání notebooků a mobilních telefonů cestujících. Píše o tom web kanadské stanice CBC.
před 5 hhodinami

Senát USA schválil republikánský rozpočtový rámec zaměřený na daňové škrty

Američtí senátoři schválili rozpočtový rámec navržený republikány a učinili tak významný krok k prosazení programu prezidenta Donalda Trumpa na daňové škrty v hodnotě bilionů dolarů a navýšení dluhového stropu. Výsledek hlasování otevírá republikánům cestu k tomu, aby se pokusili prosadit zákon o rozpočtu v obou komorách Kongresu i přes námitky demokratů, stejně jako se jim to podařilo v prvním Trumpově volebním období, píší agentury.
11:57Aktualizovánopřed 10 hhodinami

I nejbohatší Američané se dožívají nižšího věku než Evropané, popsala studie

Stejně bohatí lidé v Evropě a USA mají odlišnou délku života. Experti na veřejné zdraví z americké Brownovy univerzity porovnali odpovídající skupiny na obou březích Atlantiku. Ve všech zkoumaných kategoriích umírají lidé z USA dříve než jejich protějšky ze starého světa.
před 12 hhodinami
Načítání...