„Obyčejný“ prsten od Napoleona vydražen za 23 milionů

Paříž - Za 900 000 eur, tedy v přepočtu za 23,2 milionu korun, se u Paříže vydražil jednoduchý diamantový zásnubní prsten, který Napoleon Bonaparte dal své první ženě Josefíně. Suma za šperk se dvěma kameny ve tvaru hrušky mnohonásobně překonala odhad dražební společnosti Osenat. Ta se domnívala, že se prsten prodá za nejvýše 8 000 až 12 000 eur.

Dražba šperku začala na 10 000 eurech. Hned první příhoz ale dosáhl 50 000 a další nabízené částky skákaly po statisících. Podle Osenatu patří prsten k těm nejobyčejnějším. V době jeho koupě byl totiž Napoleon ještě hodně chudý.

Napoleon se oženil s Josefínou, vdovou po francouzském aristokratu Alexandrovi de Beauharnais, 9. března 1796. Bylo to jen několik dnů po oznámení jejich zásnub. Napoleonova rodina sňatek nepřijala příliš dobře; byla šokována tím, že se oženil se starší vdovou se dvěma dětmi. Dva dny po svatbě Napoleon odjel, aby velel francouzské armádě v Itálii.

Pár se rozvedl v roce 1810, protože Josefína nedokázala Napoleonovi porodit dítě. Navzdory mnoha milenkám, dalšímu sňatku a exilu ovšem Napoleon na Josefínu nikdy nezapomněl. Jeho poslední slova před smrtí podle svědectví těch, kdo ho v posledních minutách obklopovali, zněla: „Francie. Armáda. Hlava armády. Josefína.“

Vydáno pod