„Nesmíme mluvit.“ Město Asadových alavitů po pádu diktátora mlčí

3 minuty
Události: Město alavitů po pádu Asada mlčí
Zdroj: ČT24

Státní převrat v Sýrii přinesl také konec dominance sekty alavitů v tamní politice. K této odnoži islámu se hlásili oba prezidenti asadovské Sýrie – jak nyní sesazený diktátor Bašár, tak jeho otec a předchůdce Háfiz. Jediné alavitské město, v němž natáčel štáb ČT, leží ve Svaté zemi na pomezí Izraele, Golanských výšin a Libanonu. Tamní obyvatelé se považují převážně za Izraelce, mnohdy však mají příbuzné v Sýrii.

Tři tisíce obyvatel města Radžar, pro které se užívá i jméno Ghandžar, vyznávají alavitský islám. Místní mají příbuzenské vazby právě se syrskými alavity. Například Nofa Salmanová před dvěma lety uvedla, že má v Damašku tetu a strýce, s nimiž byla v pravidelném kontaktu.

Před válkou prožil Radžar krátký rozmach turistiky. Izraelští i zahraniční cestovatelé tuto lokalitu přímo na hranici obdivovali. To je ale minulostí. Teď tamní obyvatelé zvolili úmyslné mlčení a izolaci. Vjezd do města tak uzavírá brána.

Nejedná se přitom o vojenské kontrolní stanoviště, ale o formu jakési městské ochranky. Obyvatelé už více než rok praktikují politiku, kdy se skrývají před vnějším světem a nevyjadřují se k němu. Nepatrná menšina obklopená jinými národy a frontovými liniemi si vypěstovala určitý instinkt – nechce na sebe upozorňovat.

„Nesmíme mluvit. Vydali jsme si zákaz veřejného vyjadřování. Nebudeme nic publikovat,“ prohlásil mluvčí Radžaru Bilál Chatíb. K alavitům patřil i svržený syrský vládce Asad. Na dotaz ČT, jestli až do alavitského města zasahují okolnosti dění v Sýrii, mluvčí odpověděl neurčitě. „Není to hlavní důvod, ale je prostě lepší o ničem nemluvit,“ sdělil.

Navzdory příbuzenským vazbám na Sýrii se většina místních lidí integrovala do izraelské společnosti. Mají občanství židovského státu, chodí také k volbám. Situaci v Sýrii komentovat nechtějí. „Co je mi do Sýrie? My žijeme tady v Izraeli,“ prohlásil jeden z místních s tím, že doufá, že „to tam dopadne dobře“.

Syrské kořeny jsou pro tamní obyvatele už jen rodinnou vzpomínkou. Instinktivní opatrnost ale zůstává. Město tak dál mlčí a čeká, až se blízkovýchodní bouře přežene.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Obavy z obchodní války USA a Číny dopadly na asijské burzy rozdílně

V atmosféře obav z obchodní války mezi USA a Čínou – v době, kdy si obě strany vůči sobě dál a dál zvyšují celní sazby – uzavřely akciové burzy v Asii a Pacifiku páteční obchodování se smíšenými výsledky. Nejvíce ztratil japonský index Nikkei 225, mírněji klesly i hlavní indexy jihokorejské a australské burzy. Naopak se dařilo trhům v čínském Hongkongu a Šanghaji a v Indii. Čína v pátek po uzavření obchodování oznámila zvýšení odvetných cel vůči USA. Tato zpráva pak srazila většinu evropských indexů do záporných hodnot.
10:36Aktualizovánopřed 24 mminutami

Spojenci slíbili poslat Ukrajině novou vojenskou pomoc

Spojenci na pátečním zasedání kontaktní skupiny pro obranu Ukrajiny (UDCG) slíbili Kyjevu novou vojenskou pomoc v hodnotě přes 21 miliard eur (527 miliard korun). Po setkání zástupců vlád pěti desítek zemí to řekl britský ministr obrany John Healey. Česká ministryně obrany Jana Černochová uvedla, že Praha je připravena dodávat další velkorážovou munici.
před 53 mminutami

OBRAZEM: V japonské Ósace odstartovalo Expo 2025

V japonské Ósace odstartovala světová výstava Expo 2025. Ještě před oficiálním otevřením se konal tiskový den, během kterého bylo možné nahlédnout do jednotlivých pavilonů a unikátních instalací. Ósaka Expo hostí podruhé v historii, první světová výstava se zde konala v roce 1970.
před 1 hhodinou

Rusové se přiblížili k Dněpropetrovské oblasti, píše server

Ruská vojska dobyla obec Oleksandropil v Doněcké oblasti a pronikla do vsi Uspenivka, ležící jen šest kilometrů od hranice Dněpropetrovské oblasti, uvedl v pátek v noci server Ukrajinska pravda s odvoláním na projekt DeepState, pokládaný za blízký ukrajinské armádě. Kyjev se k tomu zatím oficiálně nevyjádřil.
11:14Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Prudké deště si v Indii a Nepálu vyžádaly téměř sto obětí

Téměř stovku obětí si od středy vyžádaly prudké deště, které postihly části Indie a Nepálu. Postižené oblasti mají podle meteorologů zasáhnout další lijáky, které jsou v této roční době nezvyklé, informovala agentura Reuters.
08:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Úkolem nové vlády je zajistit stabilitu v zemi, zaznělo v debatě o Německu

Německo je už jen krok od nástupu nové vlády. Na vytvoření koaličního kabinetu se dohodly konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie. Šéf křesťanských demokratů Friedrich Merz by se tak už brzy měl stát kancléřem největší evropské země. Šance na akceschopnou vládu jsou veliké a jsme optimisté, shodli se hosté pořadu Devadesátka ČT24.
před 3 hhodinami

Čína navýší odvetná cla na americké zboží na 125 procent

Čína od soboty navýší odvetná cla na americké zboží z 84 na 125 procent, informuje agentura Reuters s odvoláním na tamní ministerstvo financí. Prezident USA Donald Trump ve středu oznámil navýšení cla, které označuje jako reciproční, na 125 procent. V součtu s předchozími cly uvalenými v souvislosti s fentanylovou krizí činí celní zátěž čínského dovozu do USA 145 procent.
10:16Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Volby v Gabonu mají ukončit vládu junty, favoritem je ale její vůdce

V Gabonu se v sobotu uskuteční první volby od puče v srpnu 2023. Vojenská vláda slibuje obrodu demokracie, favoritem je nicméně vůdce junty a dočasný prezident Brice Oligui Nguema. Ten smí kandidovat jen díky změně volebního zákona. Nová ústava navíc ruší funkci premiéra. Podle expertů tak nejspíš bude pokračovat samovláda. Přítomnost francouzských sil v zemi by v případě vítězství Nguemy neměla být v ohrožení.
06:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...