Německé strany se ve stanoveném termínu nedohodly. Objevují se hlasy o menšinové vládě

V Berlíně dál probíhá jednání o vzniku německé vládní koalice. Podle původních předpokladů mělo padnout rozhodnutí do nedělních 18:00, představitelé konzervativní unie CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených ovšem dál pokračují v rozhovorech. Nejsilnější rozpory panují ohledně migrace a ochrany klimatu. Pokud se strany nedohodnou, Němci zřejmě budou muset k předčasným volbám. Objevují se ale také hlasy o vzniku menšinové vlády.

Vláda programově značně nesourodých stran zatím nikdy na celoněmecké úrovni nevznikla, proto se od počátku očekávala složitá vyjednávání. Ta trvají už čtyři týdny a stále se nepodařilo dosáhnout ani uzavření jejich první fáze.

Horst Seehofer míří na jednání o koaliční spolupráci
Zdroj: Reuters

„Myslím, že to je poslední den těchto rozhovorů. Musíme dnes rozhodnout,“ nechal se před nedělním jednáním slyšet šéf bavorské CSU Horst Seehofer. Připustil, že se jednání mohou protáhnout i za 18:00, což byl čas, o kterém v sobotu hovořili svobodní demokraté jako o hraničním.

S tím, že se v neděli musí rozhodnout, počítaly i ostatní strany. Těsně před šestou hodinou večerní ale všechny partaje zasedly k separátním jednáním, která se protáhla skoro na dvě hodiny. Následně se všichni vrátili ke společnému stolu. Podle Seehofera existuje „celá hora témat“ a k jejich vyřešení je potřeba více času.

Vlivný představitel Zelených Christian Ströbele už na Twitteru naznačil, že pokud nedojde na shodu o takzvané jamajské koalici, mohla by přijít na řadu varianta menšinové vlády.

Vyjednávání o vzniku německé vládní koalice
Zdroj: ČTK/DPA/Michael Kappeler

Těžká cesta ke kompromisům o klimatu a migraci

Šéf FDP Christian Lindner
Zdroj: Reuters

Největší spory stále panují v oblasti ochrany klimatu a migrace. Všechny strany chtějí sice splnit klimatické cíle, k nimž se spolková republika zavázala, liší se ale v pohledu na to, co je pro to potřeba udělat.

Debatuje se především o tom, o kolik je třeba snížit množství energie produkované uhelnými elektrárnami. Množství původně navrhované jednotlivými stranami se pohybovalo od tří až pěti do osmi až deseti gigawattů. Kancléřka Merkelová, na kterou při příchodu na jednání pokřikovali a pískali lidé, jako kompromis navrhla snížení o sedm gigawattů. Shoda ale stále není.

Ještě složitější je řešení sporů v oblasti migrace. Jde zejména o to, jestli za migranty, kteří v Německu nedostali status uprchlíka, ale pouze takzvanou doplňkovou ochranu, mají mít možnost přicházet jejich nejbližší rodinní příslušníci. Zatímco CSU je striktně proti, Zelení chtějí, aby to od března příštího roku bylo znovu možné. I v této otázce se objevují kompromisní návrhy, jasnou podporu ale zatím nezískal žádný.

Výsledky voleb do Spolkového sněmu 2017
Zdroj: Bundeswahlleiter

Volby by zřejmě nic nevyřešily

Pokud se rozhovory nepodaří dotáhnout do konce, hrozí Německu předčasné volby, protože předseda sociálních demokratů (SPD) Martin Schulz zopakoval, že jeho strana najisto zůstane v opozici. O pokračování velké koalice SPD s CDU/CSU podle něj nemůže být řeč. Za případné konání předčasných voleb bude podle Schulze zodpovědná především kancléřka Merkelová.

Žádná z tradičních stran si nové volby nepřeje z obav před dalším posílením protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD).

Průzkum veřejného mínění pro televizi ARD navíc ukazuje, že by předčasné volby rozdaly prakticky stejné karty jako ty zářijové. CDU/CSU se pohybuje kolem 31 %, SPD má 21 %, AfD 12 %, FDP a Zelení shodně 11 % a Levice 10 procent. O vládní koalici by tak musely vyjednávat stejné strany jako nyní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump je připraven ještě více snížit počet amerických vojáků v Německu

Americký prezident Donald Trump varoval, že je připraven snížit počet amerických vojáků v Německu o mnohem více, než o pět tisíc ohlášených Pentagonem v pátek. Agentura AP označila Trumpovy výroky za eskalaci jeho sporu s německým kancléřem Friedrichem Merzem. Ve spojenecké zemi NATO nyní slouží kolem 36 tisíc amerických vojáků.
před 5 hhodinami

Spojené státy sníží počet svých vojáků v Německu o pět tisíc

USA sníží počet svých vojáků v Německu o pět tisíc během příštích šesti až dvanácti měsíců, píše agentura Reuters, podle níž to nařídil americký ministr obrany Pete Hegseth. Ve spojenecké zemi NATO nyní slouží kolem 35 tisíc amerických vojáků. O možném snížení jejich počtu už v týdnu veřejně mluvil americký prezident Donald Trump, který kvůli postoji k válce v Íránu zároveň kritizoval německého kancléře Friedricha Merze. Dva vlivní republikánští zákonodárci Roger Wicker a Mike Rogers rozhodnutí kritizovali s tím, že podkopává hrozbu odstrašení a nahrává ruskému vládci Vladimiru Putinovi.
1. 5. 2026Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Rakouská policie zadržela muže podezřelého z otrávení dětské výživy

Rakouská policie v sobotu dopoledne zadržela 39letého muže. Považuje jej za vyděrače, který otrávil dětské výživy v Rakousku, Česku a na Slovensku, informovala agentura APA s odvoláním na policii ve spolkové zemi Burgenland. Policie podrobnosti o zadržení muže či jeho identitě zatím z vyšetřovacích důvodů nesdělila, podle rakouských médií ale vychází z toho, že za případem stojí pouze jeden člověk.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Zelenskyj pozval Fica do Kyjeva, ten slíbil podporu ukrajinské cestě do EU

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu telefonicky pozval slovenského premiéra Roberta Fica (Smer) do Kyjeva, Fico zase Zelenského do Bratislavy. Zelenskyj o tom informoval na síti X s tím, že Fico slíbil podporu Ukrajině na její cestě do Evropské unie s tím, že je připraven předat Kyjevu slovenské zkušenosti.
před 17 hhodinami

Ruský útok na minibus v Chersonu si vyžádal dvě oběti a zraněné

Ruský útok na minibus v Chersonu si vyžádal dvě oběti a devět zraněných, píše v sobotu Ukrinform. Zraněné a materiální škody hlásí i další části Ukrajiny. Ruské drony v noci na sobotu a ráno udeřily v Charkově či Oděské oblasti, uvádí média. Útoky agresora v sobotu v místech mimo frontovou linii pokračují.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Záchranáři vypustili do Severního moře velrybu Timmyho

Velrybu vyproštěnou z mělčiny na severu Německa v sobotu dopoledne do Severního moře vypustil záchranný tým z nákladního člunu, informuje agentura DPA. Konvoj lodí, jehož součástí je i tento člun, se nacházel asi sedmdesát kilometrů od dánského města Skagen v průlivu Skagerrak. Nejistý osud keporkaka, který se dostal do Baltského moře a několikrát uvázl, poutá řadu týdnů velkou pozornost médií a veřejnosti nejen v Německu.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Odvolací soud v USA dočasně zastavil zasílání potratové pilulky poštou

Americký federální odvolací soud dočasně pozastavil zasílání potratové pilulky mifepriston poštou. Informovaly o tom v noci na sobotu agentury Reuters a AP. Takový krok by výrazně omezil přístup k tomuto hojně využívanému léku v celé zemi, zejména ve státech, které potraty zakazují.
před 22 hhodinami

AFP: Trump se snaží obejít Kongres a tvrdí, že nepřátelské akce v Íránu skončily

Americký prezident Donald Trump v pátek oznámil Kongresu, že Spojené státy ukončily nepřátelské akce proti Íránu v souvislosti s pokračujícím příměřím. Demokratická opozice takový postoj zpochybnila, uvedla v noci na sobotu agentura AFP. Podle ní šéf Bílého domu tvrdil, že nemusí dodržet šedesátidenní lhůtu stanovenou zákonem pro ukončení vojenských akcí.
včera v 04:25
Načítání...