Největší odkladiště rychlé módy je v Chile, výroba oblečení představuje velký ekologický problém

8 minut
Horizont ČT24: Rychlá móda aneb skládka neprodaných oděvů v chilské poušti
Zdroj: ČT24

Říká se jí rychlá móda a odpovídá na touhu některých lidí měnit šatník v závislosti na měnícím se střihu a barvách každé sezony s co nejnižšími nároky na vlastní peněženku. Fenomén ale živí nebezpečný trend plýtvání zdroji, energií a vodou. Nejlépe je vidět na nejsušší poušti světa v jihoamerickém Chile, kde se nachází pravděpodobně největší hřbitov rychlé módy na planetě.

„Přišli jsme se sem poohlédnout po nějakém oblečení, protože opravdu žádné nemáme. Museli jsme všechno zahodit cestou,“ řekla uprchlice z Venezuely Jenny, která se v Chile nachází.

Lidé a země v nouzi jakoby si na této obří skládce podávali ruku. V této pustině v přístavu Iquique a jeho průmyslové zóně Alto Hospici v chilské poušti Atacama končí veškerá móda, kterou vychrlí továrny v Asii, proletí neúspěšně velkými obchodními řetězci na Západě a prodat se je nakonec nepodaří ani v žádném ze secondhandů Latinské Ameriky. Vůbec poslední šanci mohou tomuto oblečení dát jen ti, kdo nemají peníze ani na obnošené šaty.

Moře textilního odpadu způsobuje mimořádnou ekologickou zátěž. Jen na výrobu jednoho páru džínů se při započítání bavlny, kterou je nutné vypěstovat, obvykle spotřebuje sedm a půl tisíce litrů vody.

V nejsušší poušti světa se voda ztrácí bez náhrady. Plýtvání se ale snaží vyvažovat projekty průmyslové recyklace.

Z odpadu vzniká zase něco nového

„Odpad je to, co se dostane na skládku, ale pro nás je to surovina k výrobě tepelně izolačních panelů,“ řekl ředitel firmy Ecofibra Franklin Zepeda.

Jde o jednoduchý proces, při kterém se zbytky starého oblečení rozcupují a vlákna se navrství do připravených rámů. Výroba generuje žádaný stavební materiál a to s minimálními nároky na energie a životní prostředí.

Zákazníci podle české módní návrhářky Hany Zárubové netlačí na recyklaci materiálů, ale spíš je zajímá zakázka na míru. „Udržitelnost vnímám z pohledu svého zákazníka zcela jinak. Ten se raději oblékne u módního návrháře, kde může ovlivnit kvalitu a stane se součástí výrobního procesu, než aby si pořídil laciné tři kousky v nějaké průměrné konfekci.“

Ještě o kus dál posouvá recyklaci spřádání odpadových materiálů. Příze vzniká bez použití vody i chemikálií. Ale ani ekologicky šetrný textil, který se takto vrací do oběhu, nemůže sám o sobě bludný kruh bezuzdného plýtvání rozetnout.

Uvědomělí spotřebitelé?

„Jsme v bodě zlomu, kdy lidé začínají uvažovat o změně svého přístupu ke spotřebě. Bohužel jsme ale ještě nedosáhli jeho vrcholu. Chceme lepší svět, když však dojde na nákupy, lidé nadále utrácejí za levné věci,“ dodala ředitelka firmy Ecocitex Rosario Heviaová.

Jsou to právě producenti rychlé módy, kteří umí uspokojit jakoukoli sezonní poptávku. Střihy a barvy se ale mění s železnou pravidelností a neúprosným tempem. Podle odhadů ekologů se tak oděvní průmysl v současnosti podílí na produkci skleníkových plynů z celých deseti procent.

Zárubová je optimistka. „Ideální řešení je cílená kontrola nad vlastním životem, nejen v módě, ale i v dalších odvětvích spotřební sféry. Lidé více přemýšlí, za co peníze utratí a čím se vlastně obklopují. Módní značky vznikají na základě jiných kritérií, zákazník už je vyspělejší a zkušenější. Očekává nejen pěkné marketingové fotky a průměrnou konfekci, ale hledá nové značky, za kterými je nějaký příběh.“

Podle české návrhářky výrobci látek nabízí recyklované polyestery a různé jiné zbytkové materiály, které jsou zpracovávány ve velkých výrobách. „Už je to jen na návrhářích, jestli si tyhle materiály do své kolekce vyberou.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA udeřily na ropný přístav v Jemenu

Americká armáda oznámila, že v rámci své kampaně proti jemenským povstalcům hútíům zničila důležitý ropný přístav Ras Ísá u Rudého moře. Mluvčí povstaleckého ministerstva zdravotnictví podle agentury AFP uvedl, že o život přišlo 74 lidí, dalších 171 utrpělo zranění. Dodal, že záchranné práce pokračují. Údaje nelze nezávisle ověřit. Podle Reuters se jednalo o jeden z nejsmrtelnějších úderů od zahájení útoků USA na skupinu podporovanou Íránem.
06:54Aktualizovánopřed 45 mminutami

Dva lidé zemřeli při ruských útocích na Charkov a Sumy

Dva lidé zahynuli při ruských vzdušných útocích na Ukrajinu v noci na pátek, sdělili regionální činitelé. Starosta druhého největšího ukrajinského města Charkova Ihor Terechov informuje o jednom mrtvém a stovce zraněných. Další člověk zemřel podle starosty Sum Artema Kobzara při ruském útoku na průmyslový objekt ve městě.
10:33Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Bez jasné cesty k zastavení rusko-ukrajinské války USA dle Rubia ukončí mírové snahy

Spojené státy ukončí úsilí zprostředkovat mír mezi Moskvou a Kyjevem, pokud během několika dní nebude jasné, že je možné ruskou válku zastavit, prohlásil podle agentury Reuters americký ministr zahraničí Marco Rubio, který ve Francii jednal o možnostech zastavení bojů. Prezident USA Donald Trump podle něj má řadu dalších priorit, na které se musí soustředit.
09:27Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Extrémní počasí si v Itálii a Francii vyžádalo několik mrtvých

Nepříznivé počasí si v Itálii a Francii vyžádalo nejméně čtyři mrtvé. V severní Itálii zahynuli otec se synem, jejichž auto strhla přívalová voda, ve Francii pak zemřel člověk, kterého ve čtvrtek zasypala lavina, napsala v pátek agentura AFP.
před 2 hhodinami

Europoslanec Kovařík z rodinných důvodů skončí ve funkci

Český europoslanec Ondřej Kovařík (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu se z rodinných důvodů rozhodl ukončit své působení v Evropském parlamentu (EP). Oznámil to na sociální síti X. Stane se tak podle něj před letní parlamentní přestávkou. Podle výsledků voleb do EP je náhradníkem za Kovaříka bývalý velvyslanec v Norsku Jaroslav Knot.
před 3 hhodinami

„Koncert velmocí“ si žádá silnější Evropu, shodli se Uhde se Špidlou

Globální situace se začíná přeměňovat do koncertu velmocí, prohlásil někdejší premiér Vladimír Špidla (SOCDEM) v Událostech, komentářích. Dramatik, spisovatel a bývalý politik Milan Uhde míní, že současné události volají po hlubinných změnách, o které se svět snažil po studené válce. O zahraniční politice a budoucí roli Evropy hovořili také člen Mladých lidovců Benjamin Činčila a předseda Mladého Pirátstva Kristián Sušer. Pořad moderovala Jana Peroutková.
před 4 hhodinami

Němci vyloučili Rusko a Bělorusko z oslav výročí konce druhé světové války

Německá vláda varuje před ruskými snahami zneužít ve svůj prospěch květnové oslavy konce druhé světové války. Spolkový parlament kvůli tomu ze slavnostní ceremonie chystané na 8. května vyloučil Rusko a Bělorusko. Ne všude ale na doporučení dali. V Seelowě na východě země si místní už před pár dny připomněli osvobození svého města od nacismu po boku představitele Putinova režimu. Akce za účasti asi osmi stovek lidí se na sovětském válečném hřbitově zúčastnil také ruský velvyslanec v Německu Sergej Nečajev.
před 5 hhodinami

USA se snaží íránské jaderné ambice zbrzdit diplomatickou cestou

Americký prezident Donald Trump podle deníku New York Times zablokoval izraelský plán vojenského úderu na íránská jaderná zařízení. List se odvolává na zdroje přímo z americké administrativy s tím, že si USA uvědomují důsledky možné války s Teheránem, a proto se nyní snaží íránské jaderné ambice zbrzdit diplomatickou cestou. Premiér židovského státu Benjamin Netanjahu uvedl, že by bylo dobré, pokud bude diplomatický postup podobný jako v Libyi. Tento scénář však předpokládá demontáž jaderných zařízení, a to Írán odmítá.
před 8 hhodinami
Načítání...