Na Hrad chce za ODS i Tošenovský

Praha - Stranických primárek, které rozhodnou o kandidátovi ODS pro přímou volbu prezidenta, se zúčastní i europoslanec a někdejší hejtman Evžen Tošenovský. Očekává se, že v nejbližších dnech oznámí svou kandidaturu i první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka svůj zájem o prezidentský úřad dal najevo už dříve, má už i oficiální nominaci od svého regionu. Další kandidáti se v nominaci, která skončí 22. dubna, zřejmě neobjeví.

O Sobotkovi a Němcové se jako o možných prezidentských kandidátech ODS mluví už delší dobu. V únoru se ale objevilo také jméno europoslance a někdejšího moravskoslezského hejtmana Tošenovského. Svůj záměr kandidovat ale od té doby nepotvrdil, uvedl pouze, že ho někteří kolegové s takovým návrhem oslovili.

Právě Tošenovský si přál, aby kandidáta ODS na Hrad vybírali členové strany. Primárkami podmiňoval případný vstup do vnitrostranické soutěže před přímou volbou prezidenta. Tošenovský se v posledních letech z domácí politiky stáhl a stál i mimo vnitřní střety v ODS. Ve straně byl ale dříve populární, a kdyby nevzdal svou kandidaturu, měl před lety velkou šanci stát se předsedou strany místo Mirka Topolánka.

Prezidentské kandidáty ODS mohou nominovat regionální sdružení ODS, výkonná rada a grémium strany. Uchazeče o prezidentské křeslo mohou navrhovat do 22. dubna. Sobotka už nominaci má od regionální rady Libereckého kraje, v jejímž čele stojí. Němcová se dosud jasné odpovědi na otázku, zda bude v primárkách kandidovat, vyhýbala. „Toto oznámení obdržíte v blízkých dnech,“ řekla novinářům ve středu. V pondělí bude zasedat regionální rada její krajské organizace Vysočina. „O nominaci paní Němcové bude rozhodovat, pokud ji ona sama oznámí,“ sdělil dnes krajský předseda ODS Ivo Strejček.

Koncem dubna začnou samotné prezidentské primárky v ODS. Kandidáti se budou představovat na veřejných volebních shromážděních v oblastních sdruženích. Volba se odehraje během května a června v devíti volebních regionech. Žádný ze zvažovaných kandidátů ODS ale zatím nemá velké šance v prezidentské volbě. Němcová má podle dubnového průzkumu agentury Factum Invenio podporu 5,6 procenta lidí. Ostatní se nedostali přes tři procenta.