Kurdové podle USA vyklidili sever Sýrie, Rusko v oblasti zahájilo hlídky

3 minuty
Události: Rusko po dohodě s Tureckem začalo hlídkovat v Sýrii
Zdroj: ČT24

Spojené státy oznámily Turecku, že kurdské milice se stáhly z oblasti na severu Sýrie, kde chce Ankara zřídit takzvanou bezpečnou zónu. Informovalo o tom turecké ministerstvo obrany, podle kterého není potřeba žádná další operace v této oblasti. Moskva ovšem naznačila, že Spojené státy povzbuzují Kurdy, aby od hranice neodcházeli. Ve středu Rusové zahájili hlídky ve městě Manbidž a později dorazili také do Kobani.

V úterý večer na severovýchodě Sýrie skončilo pětidenní příměří, které minulý týden s Ankarou vyjednaly Spojené státy. Bojovníci kurdských milic ale dostali na to, aby ze zóny u hranic s Tureckem odešli, dalších 150 hodin. O prodloužení příměří informoval v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po schůzce se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Ultimátum je počítáno od středy.

Podle oznámení USA už se kurdské milice z této zóny stáhly. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ale naznačil, že Američané povzbuzují Kurdy, aby od hranice neodcházeli, a vyzývají je, aby se postavili turecké armádě. Peskov dále obvinil Spojené státy, že zrazují své mnohaleté spojence, a Kurdům vzkázal, že budou-li proti Turecku bojovat, turecká mašinerie je rozdrtí.

Rusové už hlídkují v Sýrii

Oddíly ruské vojenské policie ve středu překročily Eufrat a začaly hlídkovat v Manbidži. Dorazily také do Kobani, města, o které v letech 2014 a 2015 svedli Kurdové tvrdou bitvu s radikály takzvaného Islámského státu.

Podle ministerstva obrany pomohou zajistit stažení kurdských jednotek YPG a jejich zbraní do vzdálenosti 30 kilometrů od turecké hranice. Že ruští a syrští vojáci plánují společně vstoupit do oblasti turecké operace, kde mají jednotky obou zemí společně monitorovat situaci, oznámila Moskva už v úterý.

Je to velmi symbolický moment, který dokazuje, jakým převratným způsobem se v minulých dnech změnil poměr sil v této oblasti. (…) Jsou to dva týdny, co byli v Kobani ještě američtí vojáci, teď jsou tam vojáci ruští.
Václav Černohorský
zpravodaj ČT

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu ve středu řekl: „Rusko je odhodláno (dohodu plnit), ale co se (syrského) režimu týče, tam plnou důvěru nemáme. Nemohl by začít spolupracovat s YPG? Je to možné,“ řekl ministr.

3 minuty
Zpravodaj ČT Václav Černohorský: Vstup ruské vojenské policie do Kobani je symbolický moment
Zdroj: ČT24

Stoltenberg vítá pozitivní vývoj

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvítal zlepšení situace v Sýrii. Podle něj zvyšuje možnost politického řešení. Líbí se mu také německý návrh na zajištění mezinárodního dozoru v bezpečnostní zóně, o čemž hovořil s německou ministryní obrany Annegret Krampovou-Karrenbauerovou. Ministři zemí NATO budou jednat o tom, zda se zapojí i alianční síly.

Některé státy i nadále turecký postup kritizují. Řadí se k nim i Česká republika, sněmovna považuje ofenzivu za porušení mezinárodního práva, jímž vzhledem k nesouhlasu syrského režimu s přítomností tureckých vojáků na svém území před úterní rusko-tureckou dohodou byla. K tomuto stanovisku se ve středu připojil také prezident Miloš Zeman.

Evropský parlament chce prosadit škrty financí pro Turecko a zmrazit Ankaře 100 milionů eur (téměř 2,6 miliardy korun). Jedním z důvodů je ohrožování regionální stability ze strany Turecka.

Ankara ofenzivu proti milicím syrských Kurdů zahájila 9. října. Stalo se to poté, co Washington oznámil, že jeho jednotky se z regionu stáhnou. Milice syrských Kurdů se roky bily po boku Američanů proti teroristům z Islámského státu, ale Turecko i tyto kurdské bojovníky označuje za teroristy.

Ankara tvrdí, že chce zřídit bezpečnou zónu na syrském území u turecké hranice v hloubce asi 30 kilometrů a délce 120 kilometrů.

Rozložení sil v Sýrii – říjen 2019
Zdroj: syria.liveuamap.com

Američané ujišťují, že v sousedním Iráku budou jen dočasně

Američané se mezitím dál stahují do sousedního Iráku, který ale nedal povolení k jejich rozmístění. Americký ministr obrany Mark Esper přiletěl do Iráku, aby jednal s tamním ministrem obrany Nadžáhem Šammarím.

Esper, který v minulých dnech navštívil Afghánistán a Saúdskou Arábii, původně novinářům řekl, že vojáci se stahují do západního Iráku, odkud budou bojovat proti teroristům z organizace Islámský stát a pomáhat bránit Irák. V úterý pak prohlásil, že v Iráku nezůstanou trvale a nakonec budou přesunuti do USA.

Šammarí ve středu řekl, že Esper přicestoval na pozvání iráckých představitelů. Obě strany se prý shodly, že Američané stahovaní ze Sýrie Irákem jen projíždějí a zamíří buď do Kuvajtu, do Kataru, nebo do USA, a to v časovém období, které nebude delší než čtyři týdny. Podle Šammarího už do Iráku dorazila letadla, která americký kontingent přepraví jinam.

Spojené státy vedly v roce 2003 invazi do Iráku, v níž se v této zemi vystřídalo přes 400 tisíc amerických vojáků. Dodnes tam je na základě americko-irácké dohody americký kontingent čítající pět tisíc vojáků. V Sýrii působilo tisíc Američanů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Tisíce lidí proudily k hrobu papeže Františka v Římě

Tisíce lidí se v neděli přišly poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Polská prokuratura šetří možnou korupci spojenou s gigantem Orlen

Polská prokuratura vyšetřuje korupční kauzy spojené s bývalým ředitelem energetického gigantu PKN Orlen Danielem Obajtkem. Nově se zabývá podezřelým nákupem upadající sítě novinových kiosků. Postupuje také prošetřování transakce, která firmu připravila v přepočtu až o devět miliard korun.
před 2 hhodinami

Rubio: Moskva a Kyjev musí brzy uzavřít mírovou dohodu

Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy, řekl v nedělním rozhovoru s televizí NBC americký ministr zahraničí Marco Rubio. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle něj v následujícím týdnu pokusí rozhodnout, zda mají Spojené státy v tomto konfliktu nadále pokračovat jako prostředník ve vyjednávání.
před 3 hhodinami

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na čtyřicet

Přinejmenším čtyřicet obětí a více než dvanáct set raněných má sobotní exploze v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedly v neděli íránské úřady podle tiskových agentur. Předchozí bilance íránského Červeného půlměsíce čítala 28 mrtvých a více než tisíc raněných.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 4 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 8 hhodinami

Po únorovém útoku ruského dronu jsou v Černobylu zpřísněna opatření

Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
před 10 hhodinami
Načítání...