Kurdové podle USA vyklidili sever Sýrie, Rusko v oblasti zahájilo hlídky

3 minuty
Události: Rusko po dohodě s Tureckem začalo hlídkovat v Sýrii
Zdroj: ČT24

Spojené státy oznámily Turecku, že kurdské milice se stáhly z oblasti na severu Sýrie, kde chce Ankara zřídit takzvanou bezpečnou zónu. Informovalo o tom turecké ministerstvo obrany, podle kterého není potřeba žádná další operace v této oblasti. Moskva ovšem naznačila, že Spojené státy povzbuzují Kurdy, aby od hranice neodcházeli. Ve středu Rusové zahájili hlídky ve městě Manbidž a později dorazili také do Kobani.

V úterý večer na severovýchodě Sýrie skončilo pětidenní příměří, které minulý týden s Ankarou vyjednaly Spojené státy. Bojovníci kurdských milic ale dostali na to, aby ze zóny u hranic s Tureckem odešli, dalších 150 hodin. O prodloužení příměří informoval v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po schůzce se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Ultimátum je počítáno od středy.

Podle oznámení USA už se kurdské milice z této zóny stáhly. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ale naznačil, že Američané povzbuzují Kurdy, aby od hranice neodcházeli, a vyzývají je, aby se postavili turecké armádě. Peskov dále obvinil Spojené státy, že zrazují své mnohaleté spojence, a Kurdům vzkázal, že budou-li proti Turecku bojovat, turecká mašinerie je rozdrtí.

Rusové už hlídkují v Sýrii

Oddíly ruské vojenské policie ve středu překročily Eufrat a začaly hlídkovat v Manbidži. Dorazily také do Kobani, města, o které v letech 2014 a 2015 svedli Kurdové tvrdou bitvu s radikály takzvaného Islámského státu.

Podle ministerstva obrany pomohou zajistit stažení kurdských jednotek YPG a jejich zbraní do vzdálenosti 30 kilometrů od turecké hranice. Že ruští a syrští vojáci plánují společně vstoupit do oblasti turecké operace, kde mají jednotky obou zemí společně monitorovat situaci, oznámila Moskva už v úterý.

Je to velmi symbolický moment, který dokazuje, jakým převratným způsobem se v minulých dnech změnil poměr sil v této oblasti. (…) Jsou to dva týdny, co byli v Kobani ještě američtí vojáci, teď jsou tam vojáci ruští.
Václav Černohorský
zpravodaj ČT

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Cavusoglu ve středu řekl: „Rusko je odhodláno (dohodu plnit), ale co se (syrského) režimu týče, tam plnou důvěru nemáme. Nemohl by začít spolupracovat s YPG? Je to možné,“ řekl ministr.

3 minuty
Zpravodaj ČT Václav Černohorský: Vstup ruské vojenské policie do Kobani je symbolický moment
Zdroj: ČT24

Stoltenberg vítá pozitivní vývoj

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvítal zlepšení situace v Sýrii. Podle něj zvyšuje možnost politického řešení. Líbí se mu také německý návrh na zajištění mezinárodního dozoru v bezpečnostní zóně, o čemž hovořil s německou ministryní obrany Annegret Krampovou-Karrenbauerovou. Ministři zemí NATO budou jednat o tom, zda se zapojí i alianční síly.

Některé státy i nadále turecký postup kritizují. Řadí se k nim i Česká republika, sněmovna považuje ofenzivu za porušení mezinárodního práva, jímž vzhledem k nesouhlasu syrského režimu s přítomností tureckých vojáků na svém území před úterní rusko-tureckou dohodou byla. K tomuto stanovisku se ve středu připojil také prezident Miloš Zeman.

Evropský parlament chce prosadit škrty financí pro Turecko a zmrazit Ankaře 100 milionů eur (téměř 2,6 miliardy korun). Jedním z důvodů je ohrožování regionální stability ze strany Turecka.

Ankara ofenzivu proti milicím syrských Kurdů zahájila 9. října. Stalo se to poté, co Washington oznámil, že jeho jednotky se z regionu stáhnou. Milice syrských Kurdů se roky bily po boku Američanů proti teroristům z Islámského státu, ale Turecko i tyto kurdské bojovníky označuje za teroristy.

Ankara tvrdí, že chce zřídit bezpečnou zónu na syrském území u turecké hranice v hloubce asi 30 kilometrů a délce 120 kilometrů.

Rozložení sil v Sýrii – říjen 2019
Zdroj: syria.liveuamap.com

Američané ujišťují, že v sousedním Iráku budou jen dočasně

Američané se mezitím dál stahují do sousedního Iráku, který ale nedal povolení k jejich rozmístění. Americký ministr obrany Mark Esper přiletěl do Iráku, aby jednal s tamním ministrem obrany Nadžáhem Šammarím.

Esper, který v minulých dnech navštívil Afghánistán a Saúdskou Arábii, původně novinářům řekl, že vojáci se stahují do západního Iráku, odkud budou bojovat proti teroristům z organizace Islámský stát a pomáhat bránit Irák. V úterý pak prohlásil, že v Iráku nezůstanou trvale a nakonec budou přesunuti do USA.

Šammarí ve středu řekl, že Esper přicestoval na pozvání iráckých představitelů. Obě strany se prý shodly, že Američané stahovaní ze Sýrie Irákem jen projíždějí a zamíří buď do Kuvajtu, do Kataru, nebo do USA, a to v časovém období, které nebude delší než čtyři týdny. Podle Šammarího už do Iráku dorazila letadla, která americký kontingent přepraví jinam.

Spojené státy vedly v roce 2003 invazi do Iráku, v níž se v této zemi vystřídalo přes 400 tisíc amerických vojáků. Dodnes tam je na základě americko-irácké dohody americký kontingent čítající pět tisíc vojáků. V Sýrii působilo tisíc Američanů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izraelská armáda uvedla, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové ofenzivy

Izraelská armáda v pátek informovala, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové velké ofenzivy, informuje server The Times of Israel (ToI). Ozbrojené síly uvedly, že za uplynulý den podnikly rozsáhlé útoky, aby ovládly strategické oblasti na palestinském území ovládaném teroristickým hnutím Hamás.
před 4 hhodinami

Nejvyšší soud USA nepovolil deportace Venezuelanů podle zákona z 18. století

Americký nejvyšší soud v pátek ponechal v platnosti svůj dočasný zákaz vyhošťování Venezuelanů na základě zákona o nepřátelských cizincích z konce 18. století. Informuje o tom agentura AP, která připomíná, že zákona, který se dosud využíval jen v dobách válek, se administrativa prezidenta Donalda Trumpa snaží využívat pro usnadnění deportací.
před 5 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Prokurátor ICC Khan dočasně odstoupil z funkce, čelí podezření ze sexuálních deliktů

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan dočasně odstoupil ze své funkce v době, kdy ho vyšetřovatelé z OSN prověřují kvůli podezření ze sexuálních deliktů. S odvoláním na Khanův úřad o tom informuje agentura Reuters, podle níž je to bezprecedentní krok a neexistuje žádný jasný postup, jak hlavního prokurátora nahradit.
před 7 hhodinami

Za pokus o vraždu spisovatele Rushdieho dostal útočník 25 let vězení

Za pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho americký soud na 25 let poslal do vězení útočníka Hadiho Matara, informuje agentura AP. Matar, který má americké a libanonské občanství, na známého autora zaútočil nožem v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru na západě amerického státu New York a zasadil mu více než deset ran. Rushdie v důsledku útoku oslepl na jedno oko.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Evropští lídři se shodují na nutnosti většího tlaku vůči Moskvě

Rusko-ukrajinské jednání v Istanbulu, kde se obě strany domluvily na dosud největší výměně zajatců, ale nikoliv na příměří, komentovali evropští političtí lídři. Mnozí z nich se shodují na nutnosti většího nátlaku na Kreml, pokud bude dál stát v cestě okamžitému zastavení bojů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Rusko a Ukrajina se dohodly na výměně zajatců

K jednacímu stolu v Istanbulu poprvé od března 2022 zasedli zástupci Ukrajiny, Ruska a Turecka. Ukrajina a Rusko se dohodly na výměně tisícovky zajatců z každé strany. Obě země si podle Ankary také vymění písemné dokumenty s podmínkami pro dosažení příměří. V obecné rovině se též dohodly na dalším jednání. Delegace vedené poradcem Kremlu Vladimirem Medinským a ukrajinským ministrem obrany Rustemem Umerovem jednaly o zastavení bojů, na příměří se ale neshodly.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Tusk obvinil ruské hackery z útoku na weby vládních stran

Polský premiér Donald Tusk obvinil ruské hackery z útoku na internetové portály své strany Občanská platforma a jejích dvou koaličních partnerů, Levice a Polské lidové strany (PSL). Útok přišel dva dny před prvním kolem prezidentských voleb v zemi, která je klíčovým překladištěm západní pomoci Ukrajině, která se už přes tři roky brání plnohodnotné ruské agresi. Za favorita nedělního hlasování je pokládán kandidát Tuskovy strany.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...