Kuba opět propouštěla politické vězně

Havana - Kuba propustila další dva významné politické vězně. Měli by odjet do nuceného exilu do Španělska. Oba to ale odmítají. Jeden z nich, Ánchel Moja, nechce vyjít na svobodu, dokud nebudou propuštěni všichni političtí vězni zadržení v roce 2003. Druhý z nich, Éktor Maseda, zase odmítá nucený exil a požaduje plné obnovení svých práv na Kubě.

Kubánský vůdce Raúl Castro loni v červenci vyslovil souhlas s propuštěním všech 52 politických vězňů zadržených v roce 2003. Mezi nimi jsou vedle mírumilovných aktivistů i společenští komentátoři či opoziční vůdcové. Dohoda předpokládala, že vězňové budou propuštěni do čtyř měsíců, tedy do listopadu.

Režim tehdy urychleně propustil 41 oponentů, jež všechny s jedinou výjimkou poslal do exilu ve Španělsku i s jejich rodinami. Pak však proces propouštění začal stagnovat, jelikož zbývající věznění disidenti odmítli odejít po propuštění z Kuby. Někteří také upozornili, že nepřestanou prosazovat demokratické reformy. Kubánská vláda termín „politický vězeň“ neuznává. Všechny své oponenty označuje za žoldáky Spojených států.

Vydáno pod