Kosmická loď Sojuz zakotvila u ISS

Moskva / Mys Canaveral (USA) - U Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) ve čtvrtek v 23:18 našeho času úspěšně zakotvila ruská loď Sojuz TMA-02M s ruským kosmonautem Sergejem Volkovem, Japoncem Satošim Furukawou a americkým astronautem Michaelem Fossumem. Sojuz odstartoval ve středu z kazašského kosmodromu Bajkonur. U ISS bude sloužit jako záchranné plavidlo. Zpátky na Zemi se kosmická loď vrátí se stejnými kosmonauty v listopadu.

Trojici, jejíž návrat na Zemi je naplánován na polovinu listopadu, čeká na orbitálním komplexu řada vědeckých experimentů. Furukawa, pro kterého je současná mise prvním pobytem ve vesmíru, se chce na stanici mimo jiné věnovat pěstování kukuřice, aby vědcům pomohl zjistit, zda vesmírní cestovatelé budou v budoucnu schopni sklízet vlastní potraviny.

Další z kosmonautů Volkov je vesmírným veteránem, na ISS už absolvoval jednu dlouhodobou misi. Fossum navštívil stanici v minulosti dvakrát na palubě raketoplánu Discovery, při obou cestách také absolvoval tři výstupy do volného vesmíru. Staniční posádku tak nyní tvoří ruské trio Andrej Borisenko, Alexandr Samokuťajev a Sergej Volkov. Dále pak Američané Ronald Garan s Michaelem Fossumem a Japonec Satoši Furukawa.