KLDR se s novým vůdcem nezmění

Pchjongjang – Krátce po ukončení oficiálního smutku po smrti severokorejského vůdce Kim Čong-ila vzkázal komunistický režim světu, že s nástupem nového vůdce Kim Čong-una se nijak nemění politika Severní Koreje. Pchjongjang navíc zdůraznil, že se nebude nikdy sbližovat se současnou vládou v Jižní Koreji.

„Při této příležitosti chceme vážně a směle prohlásit, že pošetilí politici po celém světě včetně loutkového režimu v Jižní Koreji nemají z naší strany očekávat jakékoli změny,“ uvedly severokorejské úřady v prohlášení zveřejněném státní agenturou KCNA. Pchjongjang také zdůraznil, že se nebude nikdy sbližovat se současnou vládou v Jižní Koreji. Pohrozil naopak Soulu „odplatou“ za to, že nedovolil všem jihokorejským zájemcům o vyjádření soustrasti a navštívení KLDR v minulých dnech.

Čtvrteční obřad na závěr dvoudenního pohřbu Kim Čong-ila začal veřejným prohlášením jeho následníka a syna Kim Čong-una za „nejvyššího vůdce“ vládnoucí strany, armády a lidu. Ceremoniální hlava státu Kim Jong-nam davu oznámil postavení nového vůdce a prohlásil, že Kim Čong-un zdědil po svém otci „ideologii, charakter a věc revoluce“. 

Kim Čong-il byl absolutním vládcem jedné z nejizolovanějších zemí světa od roku 1994, kdy převzal vládu po svém otci Kim Ir-senovi.

KLDR se s novým vůdcem nezmění (zdroj: ČT24)