„Klaus vs. Lisabon“ – ve Štrasburku opět vládly emoce

Štrasburk/Brusel – Nejskloňovanější osobou na dnešní schůzi Evropského parlamentu se dnes opět stal český prezident Václav Klaus. Poslanci neváhali ostře kritizovat podmínky, za kterých je Klaus ochoten podepsat Lisabonskou smlouvu, a tak formálně ukončit její ratifikaci v celé EU. Tématem dohadů se staly i tzv. Benešovy dekrety, jejichž prolomení se český prezident v souvislosti se schválením nové ústavy obává. Podle zástupkyně švédského předsednictví, ministryně pro EU Cecilie Malmströmové, bude průběh říjnového summitu i jmenování nové Evropské komise bezprostředně záviset na osudu Lisabonské smlouvy na české půdě.

„Češi si zaslouží něco lepšího,“ řekla na adresu prezidenta Klause europoslankyně zelených Rebecca Harmsová. Vyzvala švédské předsednictví, aby koncem října na summitu EU nevycházelo vstříc požadavkům ČR na výjimku z Listiny základních práv EU. „To by byl příliš vstřícný krok vůči tomuto českému potížistovi,“ podotkla s tím, že Klaus prý neumí prohrávat a nerespektuje český parlament, který již smlouvu schválil.

Švédský premiér Fredrik Reinfeldt je ale přesvědčen, že Česko ratifikuje Lisabonskou smlouvu do konce roku, pokud dostane výjimku z listiny základních práv. Premiér, jehož země nyní předsedá Evropské unii, to dnes řekl novinářům na brífinku.

  • Cecilie Malmströmová: „Musíme vyčkat, jak by měly tyto podmínky vypadat.“
  • Šéf liberální frakce Guy Verhofstadt: „Není jiná možnost, než aby podepsal tuto smlouvu.“
  • Hannes Swoboda, socialistická frakce: „Považuji za nepřijatelné, aby teď byly Benešovy dekrety ještě jednou vytahovány.“
  • Šéf lidovecké frakce Joseph Daul: „Všichni víme, že to jsou pouhé záminky.“
  • Britský poslanec Nigel Farage: „Postavil se za české národní zájmy… Vydržte, když vám nedají, co chcete, nepodepisujte.“

Český europoslanec Oldřich Vlasák (ODS) v reakci na některé výroky kolegů poznamenal, že je třeba k sobě přistupovat s pokorou a respektovat ústavní postupy v jednotlivých zemích.

Šéf Evropské komise José Barroso vyjádřil přesvědčení, že nebudou kladeny další umělé překážky na cestě k dokončení ratifikace v ČR. „Tato smlouva je skutečně nezbytná,“ dodal. „Všechny členské státy musí (smlouvu) ratifikovat,“ zdůraznila Malmströmová při představování priorit pro vrcholnou schůzku, která se v Bruselu uskuteční ve čtvrtek a v pátek příští týden. „Samozřejmě musíme respektovat demokratický proces v České republice,“ podotkla ministryně. Dodala, že věří v rychlé rozhodnutí českého ústavního soudu, a připomněla, že jeho jednání je svoláno na 27. října.

Kromě příprav s napětím očekávané vrcholné schůzky, která se uskuteční 29. a 30. října v Bruselu, se budou poslanci zabývat mimo jiné i otázkami vznikajícího diplomatického sboru EU či přípravami summitu mezi Evropskou unií a Spojenými státy.

Vydáno pod