Izraelci vyhlížejí unesené blízké, mezi propouštěnými může být i batole

5 minut
Události: Dohoda o příměří a komentář zpravodaje Václava Černohorského
Zdroj: ČT24

Izraelská vláda v noci na sobotu schválila dohodu s teroristickým hnutím Hamás o příměří v Pásmu Gazy s teroristickým hnutím Hamás. Podle úřadu premiéra by příměří mělo začít platit v neděli, jak bylo původně plánováno. Ten den by se měli dostat na svobodu také první izraelští rukojmí, jejichž rodiny své blízké s napětím vyhlížejí. Mnoho z nich však pravděpodobně zajetí v Pásmu Gazy nepřežilo. Nejmladšímu odvlečenému bylo v době únosu pouhých osm měsíců.

Sedmého října 2023 u kibucu Nir-Oz svírala zoufalá matka své děti mezi teroristy. Mladšímu Kfirovi bylo osm měsíců, a byl tak nejmladším z rukojmí. Pokud žije, v sobotu mu budou dva roky. Podle starých zpráv únosců matka s dětmi zemřela při izraelském náletu. Rodina je ale na seznamu třiatřiceti rukojmí k první výměně.

„Je to jak na horské dráze, skoro nemůžu dýchat. (..) Jestli jsou naživu, nebo ne, nevíme vůbec nic,“ svěřil se bratranec oné matky Joši Schnaider. Vzhledem k systematickému sexuálnímu násilí během říjnového útoku panují o osud mladých žen a dívek obavy.

Trpí ale všichni. Například rodina jednadvacetiletého Omera vykřičela svou bolest přes hranici Pásma. „Omere, slyšíš nás? Tady jsou máma a táta,“ říkají do mikrofonu ve videu publikovaném na Instagramu.

Načítání...

Rodiny a lidé, kteří se v Tel Avivu scházejí na pravidelných demonstracích, podle zpravodaje ČT Václava Černohorského argumentují, že dohoda i za cenu bolestivých ústupků je jediná cesta, jak jejich blízké dostat na svobodu.

Rodiny unesených podle svých slov žijí v obrovském stresu. Tvrdí, že nechtějí připustit, aby příměří zkolabovalo. Dědeček Daniela Lifshitze má být propuštěn v první fázi příměří. Jeho vnuk tvrdí, že v tlaku na izraelskou vládu a mezinárodní společenství nemíní polevit, dokud se na svobodu nedostanou všichni rukojmí.

„Obávám se o osud všech rukojmí. Vidíme, jaká je jejich humanitární situace. Víme, že se jim nedostává řádné lékařské péče a výživy,“ řekl vnuk muže, který byl mezi 251 lidmi, jež v říjnu 2023 palestinští teroristé odvlekli. V Gaze jich má být ještě 98, ale asi polovina už zřejmě nežije.

Podle zpravodaje ČT Václava Černohorského se na propuštění rukojmí připravuje izraelské ministerstvo obrany i armáda. „Chystají nejenom vojenské, ale i logistické a zdravotnické kapacity. Resort zdravotnictví rozeslal nemocnicím, do kterých mají být propuštění lidé převezeni, nový seznam pravidel, jimiž se mají řídit,“ vysvětlil zpravodaj s tím, že pravidla vycházejí ze zkušeností z listopadu 2023, kdy byli rukojmí zatím naposled propuštěni.

U hranic s Pásmem Gazy už izraelská armáda zřídila tři komplexy pro příjem odvlečených. Komplexy byly postaveny u základny Reim v centrální části Pásma a u hraničních přechodů Kerem Šalom na jihu a Erez na severu. Rukojmí dorazí vždy na některé z těchto míst v závislosti na trase, po které budou propouštěna. V těchto zařízeních se setkají s příslušníky armády, včetně lékařů, psychologů a psychiatrů, píše server Times of Israel. Odtud je pak armáda dopraví do nemocnic v Izraeli, kde se setkají se svými rodinami.

Podle zpravodaje je otázkou, v jakém fyzickém a psychickém stavu rukojmí budou, a zda jsou vůbec stále naživu. „To jsou věci, které se příbuzní těch držených rukojmí v Gaze dozvědí až ve chvíli, kdy se tito lidé dostanou na svobodu,“ sdělil Černohorský.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Tisíce lidí proudily k hrobu papeže Františka v Římě

Tisíce lidí se v neděli přišly poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Polská prokuratura šetří možnou korupci spojenou s gigantem Orlen

Polská prokuratura vyšetřuje korupční kauzy spojené s bývalým ředitelem energetického gigantu PKN Orlen Danielem Obajtkem. Nově se zabývá podezřelým nákupem upadající sítě novinových kiosků. Postupuje také prošetřování transakce, která firmu připravila v přepočtu až o devět miliard korun.
před 6 hhodinami

Rubio: Moskva a Kyjev musí brzy uzavřít mírovou dohodu

Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy, řekl v nedělním rozhovoru s televizí NBC americký ministr zahraničí Marco Rubio. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle něj v následujícím týdnu pokusí rozhodnout, zda mají Spojené státy v tomto konfliktu nadále pokračovat jako prostředník ve vyjednávání.
před 6 hhodinami

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na čtyřicet

Přinejmenším čtyřicet obětí a více než dvanáct set raněných má sobotní exploze v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedly v neděli íránské úřady podle tiskových agentur. Předchozí bilance íránského Červeného půlměsíce čítala 28 mrtvých a více než tisíc raněných.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 8 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 12 hhodinami

Po únorovém útoku ruského dronu jsou v Černobylu zpřísněna opatření

Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
před 14 hhodinami
Načítání...