Izrael i Írán se z dubnového raketového útoku poučily, shodli se experti

21 minut
Události, komentáře: Napětí na Blízkém východě pohledem expertů
Zdroj: ČT24

Třístupňová protivzdušná obrana Izraele fungovala při úterním íránském raketovém útoku skvěle, uvedl v pořadu Události, komentáře bezpečnostní analytik Vlastislav Bříza z Katedry mezinárodních vztahů Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Situaci na Blízkém východě s ním v pořadu komentoval politický geograf Libor Jelen z Přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy.

V úterý Írán vyslal na Izrael dvě stovky raket. Teherán má podle izraelského vedení počítat s odvetou. Ta by měla přijít do několika dnů. Během středy vyslalo asi stovku raket i libanonské hnutí Hizballáh. Izraelské letectvo pokračuje v náletech na cíle v Libanonu a střety s bojovníky Hizballáhu hlásí i pozemní jednotky, které překročily hranici.

Výroky íránského prezidenta o tom, že přijde z jeho strany silnější reakce, ale že Teherán válku nechce, považuje politický geograf Libor Jelen za standardní prohlášení představitele regionální mocnosti a autoritářského režimu.

Ponaučení z dubnového útoku

Podle bezpečnostního analytika Vlastislava Břízy se z íránského dubnového raketového útoku na Izrael poučily oba státy. Teherán na rozdíl od dubna, kdy nejdříve zaútočil drony a raketami s plochou dráhou letu, tentokrát útočil rovnou balistickými raketami.

Na rozdíl od dubna tak Izrael neměl tolik času na přípravu. Jeho třístupňová vrstva protivzdušné obrany zapůsobila podle analytika skvěle a nedošlo k závažným ztrátám. Podle něj se jedná o „nejlepší protivzdušnou obranu na světě“.

Proti balistickým raketám byl použit systém Arrow, „ten dokonce umí spočítat trajektorii letu balistických raket a dokonce si vyhodnotí, zda raketa dopadne na cíl, který je pro Izrael hodnotný“, dodal Bříza.

Tři fronty

Izrael svádí boj na třech frontách. V případě boje proti teroristickým hnutím Hizballáh a Hamás se ale jedná o kontaktní konflikt v jednom regionu, což přináší velkou logistickou i strategickou náročnost, komentoval Jelen.

Írán se ale nachází několik set kilometrů daleko. Přestřelky s ním nejsou tak časté a mají především souvislost s odvetnými útoky a reakcemi, doplnil Jelen.

Podle něj je klíčové, že státy, se kterými Izrael vedl válku v minulosti, tedy Egypt, Jordánsko a částečně Sýrie, neválčí.

Obavy Západu

Západ se bojí ještě větší eskalace a Amerika nechce, aby izraelská odveta mířila na íránský jaderný program.

Podle bezpečnostního analytika Břízy došlo v posledních měsících k likvidaci prestiže íránského režimu, který aktuálně nemá v regionu své prostředníky, jelikož hnutí Hizballáh je „vojensky na kolenou“, a není schopný takové koordinace.

„Íránský jaderný program je z tohoto úhlu pohledu velice citlivá věc a právě proto je Izrael odrazován. Na druhou stranou, kdy jindy než teď. Izrael toto dobře zvažuje,“ doplnil Bříza.

NATO: Limit eskalace ještě nebyl překročen

Severoatlantická aliance celou situaci na Blízkém východě vyhodnocuje jak na úrovni organizace, tak členských států, sdělil stálý představitel Česka při NATO David Konecký, který byl dalším hostem Událostí, komentářů. Podle něj je situace stále relativně pod kontrolou a „stále existuje limit eskalace, který nebyl překročen“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 4 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 6 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 6 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 6 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 12 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 12 hhodinami
Načítání...