Herec Sean Penn pomohl dopadnout narkobarona Prcka Guzmána

Americký herec Sean Penn ve své bohaté kariéře ztvárnil řadu padouchů a zlosynů. Vedlejší roli, tentokrát kladnou, sehrál i v příběhu Joaquína Guzmána, šéfa kartelu Sinaloa, který zásobuje USA drogami. Poté, co El Chapo čili Prcek opětovně utekl z nejstřeženějšího mexického vězení, jej Penn navštívil v jeho skrýši a pro časopis Rolling Stone s ním pořídil rozhovor. Mexickým úřadům to prý pomohlo Guzmána znovu vystopovat.

Interview Seanu Pennovi dohodla populární mexická herečka Kate del Castillová, která mimochodem hrála drogovou královnu ve známém televizním seriálu La Reina del Sur. Ta v lednu 2012 napsala na sociální síti Twitter, že kdyby se měla rozhodnout, zda důvěřuje mexické vládě nebo kartelům, přiklonila by se k Prckovi.

Guzmán prý tou dobou začal přemýšlet o natočení autobiografického filmu a poté, co si vzkaz na Twitteru přečetl, se rozhodl, že na něm chce spolupracovat právě s Kate. Ta se na společenském večírku v Los Angeles setkala s Pennem a o filmu z prostředí mexického drogového světa se mu svěřila. Americký herec, režisér a scénárista projevil zájem se s Guzmánem setkat a napsat o něm časopisecký článek.

Kate del Castillová
Zdroj: Kevork Djansezian/Reuters
Poblíž přešlapovala malá skupina mužů. Na kopci jsem viděl několik omšelých bungalovů. Vystoupil jsem z náklaďáku, pohnul jsem se a – on stál hned vedle. Nejznámější světový uprchlík: El Chapo. Na mysli mi okamžitě vytanuly stovky obrázků a novinových článků, které jsem si vyhledal. Nebylo pochyb – je to skutečně on.
Sean Penn
herec, režisér a producent

Castillová Pennovi schůzku s narkobaronem v jeho „skrýši" kdesi uprostřed Mexika skutečně domluvila. Penn se s Guzmánem dohodl na rozhovoru, ovšem vzhledem k raziím se další osobní setkání již neuskutečnilo. Penn tak mafiánovi alespoň napsal otázky a narkobaron mu zaslal sedmnáctiminutové video s odpověďmi.

Nechci být vylíčen jako jeptiška. Dodávám víc heroinu, metamfetaminu, kokainu a marihuany než kdokoliv jiný na světě. Mám flotilu ponorek, letadla, kamiony, lodě.
Joaquín El Chapo Guzmán
narkobaron

V kůži Joaquína Guzmána

Guzmán Pennovi v rozhovoru vylíčil svůj příběh včetně dětství v chudé rodině. V místě, kde se narodil, nebyly žádné pracovní příležitosti a tak v patnácti letech začal pěstovat a prodávat marihuanu, aby si vydělal na jídlo. Zhruba o dvacet let později, už jako šéf zločinecké organizace Sinaloa, nechal El Chapo prokopat první podzemní tunel pod mexicko-americkou hranicí z Tijuany do San Diega, jímž do Spojených států distribuoval své zboží.

O drogách soudí, že jsou ničivé. „Bohužel, tam kde jsem vyrůstal, stále není jiný způsob, jak přežít. V naší ekonomice si jinak živobytí obstarat nelze,“ tvrdí. Odmítá ale zodpovědnost za míru závislosti na drogách ve světě. „Dnem, kdy přestanu existovat, se nijak nesníží.“ Prcek rovněž prohlašuje, že drogy v mládí vyzkoušel, ale posledních 20 let je nepožil a nikdy se na nich nestal závislým. Alkohol údajně pije výjiměčně.

Guzmán prý Pennovi řekl i o svém posledním útěku z mexického vězení Altiplano. Z toho ujel na motorce připevněné ke kolejnici instalované v 1,5 kilometru dlouhém tunelu, který vedl ze sprchy v jeho cele do rozestavěného domu v polích. Aby se výstavba únikové cesty zdařila, poslal své nejlepší inženýry do Německa na tříměsíční školení. Museli se totiž vyhnout problémům při výkopech poblíž hladiny podzemní vody pod věznicí.

Odpovědnost konzumentů za zločiny kartelů

Viděl jsem spoustu videí a fotografií popravených, roztrhaných, rozřezaných a kulkami provrtaných nevinných lidí, aktivistů, odvážných novinářů a nepřátel kartelu. Jsem si dobře vědom oddaných vojáků a úředníků Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami a dalších vykonavatelů zákona jak mexických, tak amerických, kteří přišli o život při válce proti drogám.
Sean Penn
herec, režisér a producent

Penn v článku píše, že není pyšný na to, že bude vnímán jako člověk, který chrání tajemství nebezpečného kriminálníka, zároveň však připomíná, že se jedná o první rozhovor mimo výslechovou místnost, který Guzmán poskytl. Herec soudí, že americká společnost je coby lídr protidrogové strategie a zároveň jakožto konzument s nenasytnou touhou po zakázaných narkoticích spoluodpovědná za hříchy drogového podsvětí.

Kdyby nebyla poptávka, nebyly by tržby. Je pravda, že konzumace den po dni roste. A tak prodáváme a prodáváme.
Joaquín El Chapo Guzmán
narkobaron

Mexiko Guzmána možná vydá do USA

Mexické vládní zdroje uvedly, že rozhovor s Seanem Pennem byl jedním z faktorů, který přispěl k dopadení Guzmána. Herec uvedl, že věděl, že ho úřady sledují. El Chapo byl v pátek zadržen ve městě Los Mochis poté, co se ozbrojeným složkám neúspěšně pokusil utéct kanalizací. Přestřelka při zatýkání si vyžádala pět mrtvých.

Nahrávám video

Guzmánův drogový kartel Sinaloa kontroluje velkou část obchodů s kokainem, marihuanou a metamfetaminem v USA. Mexické úřady daly v sobotu najevo odhodlání vydat Guzmána Spojeným státům, které ho viní mimo jiné z praní špinavých peněz a vraždy. Z mexického vězení se mu totiž již dvakrát podařilo utéct. Kromě posledního zmizení tunelem uprchl i v lednu 2001 v dodávce vozící prádlo z prádelny. Tehdy se před spravedlností skrýval 13 let.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Střelu, která dopadla na polské území, vyrobili v Rusku, uvedla prokuratura

Objekt, který v noci na čtvrtek dopadl na polské území během ruského vzdušného útoku na Ukrajinu, byla střela s plochou dráhou letu Ch-101 vyrobená letos v Rusku. Podle polských médií to v pátek uvedl mluvčí lublinské prokuratury Marcin Kozak.
před 37 mminutami

Tři čtvrtiny lidí, kteří ve čtvrtek vtrhli do Ceuty, jsou zpět v Maroku

Tři čtvrtiny z padesáti tisíc migrantů, kteří se ve čtvrtek dostali z Maroka do španělské Ceuty, se už vrátily zpět, uvedla odpoledne španělská vláda. Nejméně 34 lidí utonulo. Chaotické snahy o překonání hranice v menší míře pokračovaly i v pátek, ačkoliv Maroko posílilo ostrahu části hranice a do oblasti zamířili španělští vojáci. Premiér Pedro Sánchez označil čtvrteční události za narušení územní celistvosti své země.
09:37Aktualizovánopřed 43 mminutami

„Je to špatný plán pro fotbal.“ Blízký poradce šéfa FIFA rezignoval

Jeden z nejbližších poradců předsedy mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianniho Infantina po zveřejnění plánů na prodej práv na světové šampionáty rezignoval. Carlos Cordeiro označil návrh za špatnou dohodu pro fotbal a pro jeho budoucnost. Infantinovo jednání kritizoval také provozní ředitel FIFA Kevin Lamour.
12:52Aktualizovánopřed 43 mminutami

Trump mluví o dohodě o odzbrojení Hamásu. Izrael ji zatím nepotvrdil

Rada pro mír dosáhla dohody ohledně úplného odzbrojení teroristického hnutí Hamás a dalších palestinských skupin v Pásmu Gazy. Oznámil to prezident USA Donald Trump. Hamás dosažení dohody potvrdil, Jeruzalém se zatím nevyjádřil. Dohoda bude naplňována postupně, přičemž po dokončení procesu odzbrojení se z pásma stáhne izraelská armáda a odpovědnost za bezpečnost převezmou Mezinárodní stabilizační síly (ISF) spolu s nově vytvořenou palestinskou policií, sdělil Trump.
01:27Aktualizovánopřed 44 mminutami

Pracovní život Estonců by se mohl prodloužit na skoro 45 let, ukazuje prognóza

Eurostat předpokládá, že by se Estonci mohli během příštích padesáti let dožívat až 85 let, což by průměrnou délku pracovního života prodloužilo téměř na 45 let. Podle nové zprávy estonského Centra pro prognózy by tato změna vedla k tomu, že by si lidé museli opakovaně osvojovat nové dovednosti, nebo dokonce během života několikrát změnit profesi.
před 1 hhodinou

Macinka chce prozkoumat financování Českých center

Ministerstvo zahraničí neplánuje rušit žádné z Českých center, naopak vidí potenciál k jejich rozšíření. Oznámil to šéf diplomacie Petr Macinka (Motoristé) s tím, že chce ale proměnit jejich efektivitu. Novým generálním ředitelem Českých center se od srpna stane končící velvyslanec v Egyptě Ivan Jukl. Deník N po tiskové konferenci k tématu oznámil, že ministerstvo na ni odmítlo akreditovat jeho novinářku Zdislavu Pokornou.
11:43Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Babiš žádá uzavření Schengenu pro Španělsko. Nevylučoval bych ho, řekl Macinka

Schengenský prostor je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pro Španělsko třeba okamžitě uzavřít. Situaci po proniknutí desítek tisíc migrantů do španělského města Ceuty na severu Afriky považuje za skandál způsobený španělskou vládou. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) uvedl, že má situaci za velmi složitou pro celý schengenský prostor. Španělsko by z něj nevylučoval. Země je součástí Schengenu, ale pro Ceutu platí zvláštní výjimky a specifický hraniční režim.
14:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

„Situace se výrazně zhoršila.“ Slovjansk čelí novým ruským dronům i sílícímu ostřelování

Ruská armáda začala k útokům v okolí Slovjansku v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny používat nové typy dronů, řekl stanici Suspilne Donbas voják 30. samostatné mechanizované brigády Volodymyr. Podle šéfa městské vojenské správy Vadyma Ljacha město denně čelí také útokům naváděných leteckých pum a raketového dělostřelectva. Sílící ostřelování mění každodenní život obyvatel, komplikuje dopravu i fungování zdravotnických služeb a zvyšuje tlak na evakuaci, zatímco ruské jednotky se pokoušejí postupovat směrem k tomuto městu.
před 3 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.