Francie v politickém chaosu vyhlíží předčasné volby

3 minuty
Události: Francie vyhlíží parlamentní volby
Zdroj: ČT24

Ve Francii pokračuje kampaň před předčasnými parlamentními volbami. První kolo se odehraje 30. června, druhé o týden později. Parlament rozpustil prezident Emmanuel Macron kvůli výsledkům evropských voleb. Úspěch si v nich připsalo krajně pravicové Národní sdružení Marine Le Penové a strana vede v průzkumech i před výběrem poslanců. Další uskupení se snaží domluvit na koalicích – vzniká levicová a také liberální pod vedením Macrona.

Před volbami se na francouzské politické scéně vytvořily tři základní silné bloky. Národní sdružení pokračuje v tradiční kampani, v některých obvodech se spojilo s republikány. „Tam není mnoho prostoru pro získání dalších hlasů, protože to je kompaktní skupina a lidé, kteří ji chtěli volit, ji volili,“ míní zpravodaj ČT ve Francii Jan Šmíd. „Nepředpokládá se, že přesvědčí další voliče.“

Podle průzkumů v zemi zatím vede krajní pravice. Její lídr Jordan Bardella ovšem prohlásil, že se vlády ujme pouze v případě, že jeho strana získá ve volbách jasnou většinu.

9 minut
Zpravodaj ČT Jan Šmíd o předčasných parlamentních volbách
Zdroj: ČT24

Levicová koalice – socialisté, zelení, komunisté a Nepoddajná Francie – je v jiné situaci. Upozorňuje na nebezpečí krajní pravice, snaží se mobilizovat hlavně nerozhodnuté hlasy a vypadá to, že tak činí úspěšně. Již sedm set tisíc lidí se zaregistrovalo k volbě v zastoupení, tedy umožnilo někomu jinému, aby za ně odevzdal hlas.

„Tento nárůst žádostí o volbu v zastoupení je důsledkem silné mobilizace voličů, a to především na straně levice,“ usoudil odborník na právo a politické vědy Benjamin Morel.

„I v koalici prezidenta Macrona začíná kampaň, ale strana je v útlumu,“ hodnotí zpravodaj ČT. Řada ministrů je s rozpuštěním parlamentu nespokojená. Podle zákulisních informací se premiér Gabriel Attal nechal slyšet, že podá demisi. Macron s ním údajně rozhodnutí nekonzultoval – a média dostala informaci o prezidentově kroku dokonce dříve než předseda vlády.

Šíří se také informace o tom, že si někteří ministři hledají místo v jiných institucích, nastínil Šmíd. „Vládní koalice se jen postupně dostává do kampaně a snaží se přejít zklamání,“ dodává.

Před krajní pravicí varují i známé osobnosti

Předvolební kampaň je podle pozorovatelů krátká, ale intenzivní. Strany a koalice se snaží mobilizovat především nerozhodnuté voliče. Mnozí si uvědomují vážnost situace a nechtějí, aby jejich hlas propadl.

Před krajní pravicí varují umělci i sportovci. Dvě stovky z nich podepsaly petici, z fotbalového Německa se ozvali i francouzští reprezentanti včetně Kyliana Mbappého. Fotbalový svaz omezovat nemíní. „Vždy jsem říkal, že svým hráčům garantuji svobodu projevu,“ přislíbil prezident francouzské fotbalové federace Philippe Diallo.

Bardella ovšem s touto kritikou nesouhlasí. „Jsem trochu na rozpacích, když vidím tyto atlety, kteří vydělávají spoustu peněz, jak poučují lidi, kteří mají 1400 nebo 1500 eur na měsíc,“ prohlásil předseda strany Národní sdružení pro CNews.

Právě takoví Francouzi chtějí ve volbách „potrestat“ současnou vládu. Podle nich jejich problémy dlouho ignorovala. „Lidé, kteří se nemají dobře, ztrácí víru v současné politiky. Nevidí žádné výrazné zlepšení kvality svého života,“ myslí si důchodce Christophe.

Velký zájem voličů

„Podle aktuální situace a průzkumů půjde volit více lidí než v předchozích parlamentních volbách, společnost si uvědomuje závažnost situace,“ informuje Šmíd.

Podle něj rozpuštění parlamentu destabilizovalo zemi, což má vliv i na denní život. V těchto dnech například nemá policie dost sil na zajištění fanouškovských zón pro fotbalové mistrovství Evropy. „Ve městech není mnoho veřejných projekcí,“ přibližuje korespondent.

Zpravodaj ČT popisuje atmosféru ve Francii jako pochmurnou, řada lidí je situací před volbami zklamaná. „Sice se vytváří široká koalice proti krajní pravici, jednomu extrému, ale vypadá to, že Francii bude částečně vládnout jiný extrém – levicový.“

Ekonomické vyhlídky

S velkou pravděpodobností bude úspěšná levice. Dvoukolový systém nahrává tomu, že se na mnoha místech vytvoří široká koalice proti kandidátům Národního sdružení. „Dojde k tomu, že prezident Macron bude muset přijmout do vlády ministry levicových stran,“ předpokládá Šmíd. Z těchto řad může vzejít i premiér, což by pro prezidenta znamenalo ustoupení v některých bodech, popřípadě dokonce znovu dojde k projednání penzijního systému.

Volby budou mít také zásadní vliv na ekonomiku. „Již teď je jasné, že se Francie (s deficitem rozpočtu) dostane nad tři procenta HDP a nedodrží pravidla fungování EU,“ osvětluje Šmíd. Dle jeho slov ekonomické programy jak levice, tak Národního sdružení vzbuzují velké obavy.

Například levicová koalice slibuje navýšení minimální mzdy o v průměru dvě stě eur, přičemž „samozřejmě neříká, jakým způsobem to bude financovat“, upozorňuje Šmíd. Lze tedy předpokládat, že výsledek voleb bude pro ekonomiku znamenat velké problémy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Do září zjistíme příčinu autismu,“ slibuje americký ministr zdravotnictví

Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se zavázal k „masivnímu testování a výzkumnému úsilí“, aby do pěti měsíců určil příčinu autismu, píše server BBC. Odborníci varují, že nalezení příčin poruchy autistického spektra – složitého syndromu, který lékaři zkoumají po desetiletí – nebude jednoduché a snahu označili za zcestnou a nerealistickou.
před 35 mminutami

„Nejvíc cool diktátor“ Bukele míří za Trumpem

Salvadorský prezident Nayib Bukele bude v pondělí jednat s americkým protějškem Donaldem Trumpem v Bílém domě. Oba státníky přitahuje politika „železné pěsti“, píše server France24. Bukelemu se na úkor lidských práv podařilo výrazně snížit kriminalitu v zemi. Pro Trumpa je klíčovým spojencem v jeho deportačním úsilí.
před 35 mminutami

Trump označil ruský útok na Sumy za strašný. Moskvu přímo neobvinil, píše AFP

Nedělní raketový útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny s nejméně 34 mrtvými a 117 zraněnými označil prezident USA Donald Trump za strašný. Ruský úder představuje krutou připomínku naléhavé potřeby jednání o ukončení této strašné války, prohlásil podle agentury AFP mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu Brian Hughes. Šok nad úderem vyjádřil i šéf OSN António Guterres.
06:02Aktualizovánopřed 39 mminutami

Rusko dronem zasáhlo nemocnici v Oděse, v Charkově hořel sklad potravin

Terčem ruských útoků se v neděli večer stala ukrajinská Oděsa, kde se dron zřítil na nemocnici. Na Stepnohirsk jihovýchodně od Záporoží ruská armáda v noci na pondělí podnikla letecký úder. Z Charkova je po ruském dronovém útoku hlášen rozsáhlý požár v civilním podniku, informují ukrajinské úřady a média.
před 1 hhodinou

Peklo v Gaze sbližuje EU s palestinskou autonomií

Po předloňském útoku Hamásu na Izrael a následném rozpoutání krvavé odvety židovským státem Evropská unie výrazně navýšila humanitární pomoc Palestincům i finanční a diplomatickou podporu palestinské autonomii. EU se také jasně postavila za agenturu UNRWA, kterou Izrael vykázal ze země. V pondělí se koná na okraj zasedání ministrů zahraničí vůbec první palestinsko-unijní summit.
před 3 hhodinami

Post prezidenta Ekvádoru obhájil Noboa, oznámila komise

V nedělním druhém kole ekvádorských prezidentských voleb zvítězila dosavadní hlava státu, konzervativní milionář Daniel Noboa. Podle agentury Reuters to oznámila volební komise. Noboa prohlásil, že o jeho vítězství není pochyb, ale jeho levicová soupeřka Luisa Gonzálezová oznámila, že výsledky voleb, které označila za „groteskní volební podvod“, neuzná a požádá o přepočítání hlasů.
05:41Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ruské rakety v Sumách zabily přes třicet lidí

Na 34 vzrostl počet mrtvých po nedělním ruském raketovém útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny. Jsou mezi nimi i dvě děti. Dalších 119 lidí, včetně patnácti dětí, bylo zraněno, uvedli záchranáři. Ukrajinská vojenská rozvědka HUR informovala, že Rusové použili dvě rakety Iskander-M.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Důkaz, že Rusko chce válčit dál, zní v reakci na úder v Sumách

Ruská imperiální politika ohrožuje bezpečnost celé Evropy a je třeba udělat maximum, aby neuspěla, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v reakci na ruský útok na ukrajinské Sumy. Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona útok ukazuje na nutnost přimět Rusko k příměří. Zděšení vyjádřili britský premiér Keir Starmer, italská premiérka Giorgia Meloniová nebo polský premiér Donald Tusk. Ministr zahraničí USA Marco Rubio označil útok za děsivý.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...