Demokratické Slovensko prohrálo, píše Denník N. Podle listu Sme sahá po moci „jiný Fico“

„Robert Fico vyhrál volby a už to nepustí,“ komentoval výsledek voleb Denník N, který je k němu dlouhodobě kritický. Podobně zaměřený list Sme pak konstatoval, že v současnosti sahá po moci „jiný Fico“. Podle nich to vypadá, že lídr strany Smer–SD nakonec vládu sestaví. Za rozhodující považují postoj Ficova někdejšího stranického kolegy, šéfa uskupení Hlas–SD Petera Pellegriniho. Výsledky voleb komentují také zahraniční média, rakouská tisková agentura APA poznamenala, že se „liberální zázrak nekoná“.

„Robert Fico porazil Slovensko, tu podobu země, jakou si po sametové revoluci představovala většina národa. Dnes mu dostatek lidí uvěřilo, že liberalismus a lidská práva mohou být pro občana větší hrozba než rozvětvená korupce a sympatie k Putinovu režimu,“ napsal list Sme. Reagoval tak na názory trojnásobného expremiéra Fica, který před volbami vystupoval proti vojenské pomoci Ukrajině čelící ruské agresi a proti sankcím Západu vůči Rusku.

„Dnes po moci sahá jiný Fico. Motivovanější trestními stíháními svých spolupracovníků a sponzorů Smeru a podporovaný extrémnějšími voliči. Šíření strachu mu nakonec přineslo vítězství. Přinese mu i izolaci, zejména v demokratické Evropě, protože je málo pravděpodobné, že změní svou rétoriku o podmínkách míru na Ukrajině,“ připojil Sme.

Podle listu Pravda strana Smer suverénně vyhrála volby. Šéf Hlasu Pellegrini prý ví, že rozhodne o budoucí vládě.

„Bez ohledu na první místo ve volbách bude stabilita koalice záviset zřejmě na dvou stranách. Jednou z nich je Pellegriniho Hlas, který se dlouhodobě nevymezoval ani na jednu, ani na druhou stranu politického spektra,“ napsal nejčtenější slovenský list Nový čas. Dodal, že v posledních dnech předvolební kampaně bylo možné z Pellegriniho vyjádření pozorovat, že je vysoce pravděpodobné, že si vybere právě Smer.

Také listy Plus jeden deň a Hospodárske noviny poznamenaly, že podoba příští vládní koalice bude záležet na Hlasu–SD.

Zahraniční média upozorňují na možný příklon Slovenska k Rusku

Liberální zázrak se nekoná, napsala v neděli rakouská tisková agentura APA k výsledkům slovenských voleb. Francouzská agentura AFP, britská veřejnoprávní stanice BBC či americká zpravodajská televize CNN zdůrazňují možný příklon Slovenska ke Kremlu. Vyvozují to především z Ficových předvolebních prohlášení, včetně toho, že po návratu k moci by ukončil vojenskou pomoc Ukrajině.

Hlasování podle APA přineslo překvapení – nečekaně se do parlamentu nedostaly krajně pravicová Republika a „po drastickém propadu hlasů“ donedávna koaliční strana Sme rodina dosavadního předsedy parlamentu Borise Kollára.

Úspěšná naopak byla podle APA strana OĽaNO expremiéra Igora Matoviče, která je přitom označována za hlavního viníka 3,5 roku trvajícího politického chaosu. „Na základě výsledků viděli pozorovatelé ještě během volební noci na Slovensku jako pravděpodobnou koalici vedenou proruským Ficem,“ napsala APA.

Agentura AFP poznamenává, že Fico se svou „populistickou“ stranou představují „riziko, že diplomatickou rovnováhu země velmi jasně nakloní na stranu Kremlu“. AFP připomíná několik nedávných Ficových výroků, vyznívajících ve prospěch ruského režimu: že by přestal vojensky podporovat Ukrajinu, že by nedovolil zatčení ruského prezidenta Vladimira Putina na území Slovenska i přesto, že je na něj vydán zatykač a slovenská policie by ho podle závazků země zatknout musela. Připomíná i Ficovo opakování kremelských lží o tom, že válka na Ukrajině začala v roce 2014, když údajní „ukrajinští fašisté“ zabíjeli civilisty ruské národnosti. Ve skutečnosti válku tehdy zahájili ruští agenti a ozbrojenci, kteří přijeli na ukrajinský Donbas.

BBC v titulku nedělní zprávy o slovenských volbách upozorňuje, že „populistická strana vyhrála hlasování, ale pro koalici potřebuje spojence“. K možnosti ukončení slovenské vojenské pomoci Ukrajině poznamenala: „Tato hrozba vyvolala znepokojení mezi členy Evropské unie a NATO, ale získala podporu na sociálních sítích mezi Slováky, kteří tradičně chovají vřelé city vůči Moskvě.“

Zpravodajská televize CNN na svém serveru v článku s titulkem „Proruský politik zvítězil ve slovenských parlamentních volbách“ píše, že Smer–SD získal více hlasů, než se čekalo. Výsledky pravděpodobně budou znamenat výzvu pro jednotný postoj NATO a EU vůči Ukrajině, domnívá se CNN, která však také upozorňuje, že Fico si nejdřív musí najít koaličního partnera.

„Když byl v opozici, Fico se stal blízkým spojencem maďarského premiéra Viktora Orbána, zvláště pokud jde o kritiku Evropské unie. Existují spekulace, že pokud se vrátí k moci, Fico a Orbán by se mohli spojit a klást překážky Bruselu. Pokud polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost dokáže získat třetí volební období v polských parlamentních volbách příští měsíc, tento blok potížistů v EU by mohl ještě posílit,“ varuje CNN.

Německý týdeník Die Zeit píše: „V Bruselu panují obavy, že by se Fico mohl spojit s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Mohly by tak vzniknout spory s EU o právní stát, o migrační témata a o válce na Ukrajině. Ficův pragmatismus z jeho dřívějších funkčních období, kdy Slovensko přivedl do eurozóny a do značné míry se vyhýbal rozepřím s partnery z EU a NATO, však některé z těchto obav mírní.“

Financial Times zvolil pro zprávu o slovenských volbách titulek „Robert Fico zvítězil ve slovenských volbách s protiukrajinským postojem“. Podobně chorvatský deník Večernji list přichází s titulkem „Proruský expremiér vyhrál slovenské volby s kampaní za zrušení pomoci Ukrajině“.