Chorvatsko bude od ledna v Schengenu

3 minuty
Události ČT: Chorvatsko bude v Schengenu
Zdroj: ČT24

Ministři vnitra členských zemí Evropské unie schválili ve čtvrtek vstup Chorvatska do schengenského prostoru. Cestující z Česka a dalších částí zóny volného pohybu budou moci do Chorvatska dojet bez hraničních kontrol od ledna příštího roku. Naopak na přijetí Rumunska a Bulharska se ministři neshodli, potvrdili médiím účastníci jednání. Zástupci těchto dvou zemí uvedli, že jsou rozhodnutím ministrů zklamáni.

„Chorvatsko získalo jednomyslnou podporu Rady pro vnitřní věci a spravedlnost, 1. ledna 2023 se stáváme členem Schengenu!“ reagoval na Twitteru chorvatský premiér Andrej Plenković. Evropský bezhraniční prostor se rozrůstá po více než deseti letech, jako poslední se v roce 2011 připojilo Lichtenštejnsko.

Chorvatsko se přijetí dočkalo tři roky poté, co Evropská komise poprvé vyhodnotila, že země splňuje podmínky pro vstup do zóny bez klasických hranic. Ten se nakonec stane skutečností současně s dalším významným krokem v evropské integraci země, tedy přijetím eura. Zavedení společné měny v Chorvatsku odsouhlasili unijní ministři financí v červenci.

Nyní je jasné, že od 1. ledna nastane také uvolnění kontrol na chorvatských hranicích se Slovinskem a Maďarskem. Kontroly nebudou muset absolvovat ani lidé přijíždějící z jiných schengenských zemí po moři. Při letech do Chorvatska pak kontroly odpadnou ke konci března, neboť tento krok je tradičně svázán se střídáním zimního a letního času.

„Samozřejmě pro české občany, pro které je Chorvatsko tou nejoblíbenější letní destinací, to znamená velkou úlevu, znamená to cestování bez pasu, znamená to cestování bez hraničních kontrol,“ řekl novinářům v Bruselu český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Rozšíření Schengenu o Chorvatsko označil za jednu z hlavních priorit končícího českého předsednictví v Radě EU.

7 minut
Chorvatsko bylo přijato do schengenského prostoru
Zdroj: ČT24

Balkánská země se stane sedmadvacátým členem schengenského prostoru, který aktuálně tvoří dvaadvacet států EU a čtyři mimounijní země: Island, Norsko, Švýcarsko a Lichtenštejnsko. Připojení k Schengenu je pro členské země EU povinností, přičemž vstup nové země vyžaduje jednomyslný souhlas unijních států, které už součástí prostoru jsou.

Poslanec SPD Jiří Kobza v pořadu Události, komentáře podotkl, že nyní však na Chorvatsko padla obrana vnějších hranic Schengenu. „Ty jsou poměrně dlouhé, navíc ještě nepočítám ty mořské. Musím se přiznat, že jim toto privilegium příliš nezávidím,“ konstatoval s tím, že očekává vytvoření další problematické oblasti. „Protože nelegální migranti, kteří budou přicházet, budou muset být někde zadržováni,“ dodal.

Předseda sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL) podotkl, že Chorvatům vstup do Schengenu přeje a je vděčný. Na druhou stranu podotkl, že je rád, že Češi nyní hlídají hranice se Slovenskem. „Pokud mají lidé dojem, že Schengen je jen volný pohyb, tedy že budou moci jednoduše přejít, tak podle mě nedokáží docenit, že Schengen znamená daleko více. Jde také o bezpečnost, obranu a ochranu, a to jsou věci, které běžný člověk nevnímá,“ dodal. 

Podle bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) mělo Chorvatsko už dlouho jasno, že chce vstoupit do Schengenu. „Nemusíme je litovat, už dávno dělali všechno pro to, aby si chránili své vnější hranice s Bosnou a Hercegovinou, se Srbskem,“ uvedl a dodal, že neočekává navýšení počtu příchozích migrantů v této zemi. V souvislosti s balkánskou migrační trasou podotkl, že by se mělo hovořit o tom, jak dalece Česko postoupilo v jednání s Tureckem. „Jestli v tom české předsednictví nemohlo udělat také trochu více.“

21 minut
Schengen se rozšíří o Chorvatsko
Zdroj: ČT24

Nesouhlas u Rumunska a Bulharska

Tuto podporu na čtvrtečním jednání nezískaly Rumunsko a Bulharsko, které podle Komise splňují potřebné podmínky už více než deset let. „Lhala bych vám, kdybych vám neřekla, že jsem také zklamaná,“ řekla médiím eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová. Dodala, že Rumunsko mělo podporu všech členských států kromě jednoho, Bulharsko pak nemělo podporu dvou zemí.

Rumunský premiér Nicolae Ciuca dal najevo, že ho chybějící podpora pro vstup jeho země do Schengenu zklamala. Řekl, že budou nadále o přijetí do prostoru bez hraničních kontrol usilovat. Podobně se vyjádřil i bulharský ministr zahraničí Nikolaj Milkov, který poznamenal, že Sofie možná bude chtít o věci mluvit na summitu EU, který se koná příští týden.

V posledních dnech proti vstupu Bulharska vystupovalo Nizozemsko, Rakousko dávalo najevo nesouhlas v obou případech. Český ministr vnitra po čtvrteční debatě vyjádřil nad vyústěním politování a uvedl, že obě kandidátské země si z pohledu Česka členství v Schengenu zaslouží. „Jsem přesvědčen, že jejich čas brzy přijde,“ dodal.

Rumunský premiér Ciuca řekl, že „neflexibilnímu postoji Rakouska nerozumí“. Vídeň svoje odmítnutí odůvodňuje tím, že přes Bulharsko i Rumunsko vedou cesty, po kterých převaděči lidí pašují migranty do Rakouska, první cílové země na takzvané balkánské cestě. Rakouské ministerstvo vnitra také poukazuje na to, že Rumuni zaujímají čtvrté místo mezi zeměmi, odkud pašeráci pocházejí.

Podle resortu 78 procent migrantů z Afghánistánu v Rakousku vypovědělo, že první zemí EU, do které vstoupili, bylo Bulharsko. V případě Maročanů to byly dvě třetiny. Polovina lidí původem z Bangladéše zase uvedla, že přicestovala přes Rumunsko. Do konce října požádalo v Rakousku o azyl skoro devadesát tisíc lidí, což je oproti loňsku nárůst o více než dvě stě procent.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Varšavou pochodovali příznivci obou prezidentských kandidátů

Desítky tisíc lidí v neděli vyšly do ulic Varšavy, aby podpořily kandidáty v prezidentských volbách, které se budou konat příští týden. Průzkumy ukazují, že by oba uchazeče o prezidentský post volilo shodně 46,3 procenta občanů.
15:48Aktualizovánopřed 10 mminutami

Ukrajina v noci čelila třem stovkám dronů a sedmdesáti raketám

Nejméně dvanáct mrtvých a čtyři desítky zraněných si vyžádaly noční útoky Ruska, které na Kyjev a několik ukrajinských oblastí vyslalo podle ukrajinských ozbrojených sil celkem osmašedesát balistických raket a 298 bezpilotních letounů. Nejméně tři z obětí byly děti, informovaly agentury. Ukrajinské letectvo oznámilo sestřel pětačtyřiceti raket a 266 dronů. Podle ukrajinských médií se jedná o největší vzdušný útok, který Rusko uskutečnilo od zahájení války v únoru 2022.
08:41Aktualizovánopřed 43 mminutami

Ukrajina a Rusko dokončily velkou výměnu zajatců

Ukrajinská prezidentská kancelář v neděli potvrdila, že Rusko si s Ukrajinou vzájemně vyměnily po 303 válečných zajatcích. S odkazem na ruské ministerstvo obrany o tom informovala taky agentura RIA Novosti. Jde o poslední skupinu z výměny ve formátu tisíc za tisíc domluvené v polovině května v Turecku.
11:40Aktualizovánopřed 50 mminutami

Izrael kontroluje skoro osmdesát procent Pásma Gazy, tvrdí Hamás

Teroristické hnutí Hamás podle agentury Reuters sdělilo, že izraelská armáda kontroluje sedmdesát sedm procent Pásma Gazy, a to svými jednotkami nebo leteckými údery. S odvoláním na tamní zdravotníky Reuters dále uvedl, že v neděli izraelské údery zabily nejméně 23 lidí.
14:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Bílý dům se detektory lži snaží potírat úniky informací

Poté, co se v médiích objevily informace o tom, že personální úřad americké vlády plánuje najmout osobního řidiče pro členy svého vedení, začalo okamžitě vyšetřování s cílem zjistit, kdo tyto interní informace poskytl médiím. Napsala to agentura Reuters s odvoláním na své s děním obeznámené zdroje.
11:35Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Kalifornské Malibu doufá v nový začátek. Zvedá se po požárech

Desítky firem z kalifornského města Malibu doufají v nový začátek. Do desetitisícového města směli po lednových požárech jen místní, frekventovaný osmnáctikilometrový úsek směrem na Santa Moniku byl uzavřen. Nyní jej úřady otevřely a podnikatelé doufají, že se jim vrátí zákazníci. Někteří obyvatelé se však bojí, že konec uzavírky přinese i problémy, například rabování ve vyhořelých domech a opuštěných obchodech a restauracích. Radnice v Malibu proto uzavřela smlouvu se soukromou bezpečnostní agenturou. Pozitiva ale podle ní jasně převažují. Pacifická dálnice by mohla do města duchů znovu přivést život.
před 8 hhodinami

Venezuelský režim zatkl před nedělními volbami desítky lidí

Autoritářský režim venezuelského prezidenta Nicoláse Madura zadržel tento týden více než sedmdesát politiků, aktivistů či novinářů, které obvinil ze spiknutí proti vládě a snahy „sabotovat“ nedělní parlamentní a regionální volby. Mezi zadrženými je i dvacítka cizinců, včetně Španěla, Argentince či Bulhara, napsal španělský server El Confidencial.
před 9 hhodinami

Izraelská veřejnost je unavená válkou, po příměří volají i někteří vojáci

Válečné operace začínají vysilovat izraelské obyvatelstvo. Opoziční politici varují před nekonečnou válkou a v dubnu k příměří v otevřeném dopise vyzvaly i tisíce rezervistů a veteránů. Vojenský personál raněný při izraelských vojenských kampaních se léčí na špičkové rehabilitační klinice.
před 10 hhodinami
Načítání...