Češi patří v rámci Evropské unie k národům, které nejpozitivněji hodnotí vzájemnou solidaritu členských zemí v době pandemie nemoci covid-19. Negativněji než většina dalších vidí Češi vývoj ve své vlastní zemi. Vyplývá to z unijního průzkumu Eurobarometr, který zveřejnil Evropský parlament. Podle měření nevládní organizace GlobSec Češi v regionu střední a východní Evropy patřili k největším kritikům své vlády v souvislosti s pandemií.
Češi patří v regionu mezi největší kritiky vlády během pandemie, pozitivně hodnotí pomoc napříč EU
Češi podle Eurobarometru mají kladný postoj k evropskému bloku jako celku. Naproti tomu nejméně ze všech chtějí posilovat kompetence Unie pro lepší zvládání podobných zdravotních krizí v budoucnu. Posilování unijních pravomocí, které v reakci na pandemii navrhuje Evropská komise, má nadpoloviční podporu obyvatel ve všech členských zemích. Nejvíce přitom v Portugalsku – 96 procent.
Kladně se o Unii vyjádřilo 48 procent oslovených, neutrálně 35 a záporně 17 procent. Loni na podzim bylo pozitivních odpovědí 50 procent a negativních 14 procent. Češi patří v tomto směru k vyhraněnějším národům, nadprůměrný je zde počet spokojených (53 procent) i nespokojených (24 procent) lidí.
Většina Čechů rovněž vnímá pozitivně opatření, která EU v pandemii podnikla ke zmírnění jejích dopadů. Spolu s dalšími národy regionu, zejména Maďary a Poláky, pak obyvatelé České republiky patří k nejspokojenějším se vzájemnou solidaritou, kterou v boji proti covidu-19 projevily členské země. Zatímco Maďarů je spokojeno 67 procent a Čechů 60, například Němců jen 35 a Francouzů ještě o procentní bod méně.
Nespokojenost s kroky vlády během pandemie
Výrazně nad celounijním průměrem jsou Češi v negativním hodnocení vývoje ve vlastní zemi. Celé tři čtvrtiny jich souhlasí s tvrzením, že se v jejich zemi věci ubírají špatným směrem, informoval Eurobarometr.
Kritický postoj vůči vládě Andreje Babiše (ANO) odhalil také průzkum veřejného mínění slovenské nevládní organizace GlobSec, kterého se zúčastnili obyvatelé deseti zemí.
V sondáži sedm z deseti Čechů uvedlo, že jejich vláda nezvládá boj s epidemií covidu-19, opačný názor mělo 28 procent lidí dotazovaných v Česku. Kritičtější ze zkoumaných zemí byli vůči vlastní vládě pouze Slováci, podle tří ze čtyř obyvatel Slovenska si kabinet špatně poradil s koronavirovou krizí.
Česko bylo ještě v dubnu v přepočtu na obyvatele zemí, kde zemřelo nejvíce lidí po nákaze koronavirem. Slovensko zase během silné druhé vlny epidenie ve druhé polovině února a na začátku března zaznamenalo podle portálu Our World in Data největší přírůstky úmrtí na covid-19 na světě v přepočtu na milion obyvatel.
V Česku jen šest procent respondentů souhlasilo s názorem, že covid-19 je podvod a že ve skutečnosti neexistuje. V Rumunsku stejný názor zastávalo až 30 procent obyvatel. Zhruba čtyři z deseti Čechů soudili, že čísla ohledně počtu nemocných na covid-19 jsou ve skutečnosti nižší, než informují úřady. V Rumunsku, Litvě a na Slovensku to uvedla téměř polovina oslovených.
Názory na EU a NATO
Průzkum GlobSec zjišťoval názory lidí i na EU a NATO či na světové velmoci a jejich představitele. Z výběru tří zemí - Číny, USA a Ruska - Češi považují za nejdůležitějšího strategického partnera Spojené státy, Slováci naopak upřednostnili Rusko. Nejdůvěryhodnější partner z evropských velmocí je pro Slováky i Čechy Německo.
Sondáž se konala ještě před diplomatickou roztržkou mezi Prahou a Moskvou, která vyústila ve vzájemné vyhoštění většího počtu pracovníků ambasád. Česko má ze zkoumaných zemí nejmenší podíl zastánců EU.
Kromě Česka a Slovenska se do průzkumu zapojili obyvatelé Bulharska, Maďarska, Polska, Rakouska, Rumunska a tří pobaltských států. V každé zemi byl osloven reprezentativní vzorek přibližně tisíce respondentů.