Britská hvězda přišla po pedofilním skandálu o pověst i o náhrobek

Londýn - Přes noc zmizel ze hřbitova náhrobek jednoho z nejslavnějších britských bavičů a moderátorů Jimmyho Savila. Rodina ho nechala odstranit poté, co vyšlo najevo, že během své 50 let trvající kariéry v BBC opakovaně zneužíval malé dívky. Politici požadují vyšetření skandálu.

Sir Jimmy Savile byl častým hostem královských oslav, přebíral ocenění od premiérů a od královny dostal rytířský titul. Jeho smrt v 84 letech vzbudila v Británii ohromný ohlas, jeho pohřeb sledoval celý národ. Savile byl pohřben ve zlaté rakvi v úhlu 45 stupňů, aby se mohl „dívat“ na moře. Rodina mu nechala vytvořit ohromný náhrobek s nápisem „Dokud to trvalo, bylo to fajn“.

Pro desítky lidí kolem to spíš byla noční můra. „Měl na klíně jednu holku a strčil jí ruku pod sukni a do kalhotek. Byla ze školy v Duncroftu, bylo jí čtrnáct a byly jsme kamarádky,“ vzpomíná Karin Wardová.

Náhrobek Jimmyho Savila
Zdroj: ČT24

Výpověď několika údajných obětí spustila lavinu. Začaly se hlásit další a další ženy, včetně muže, kterého měl Savile zneužít v devíti letech. „Je jasné, že Savile měl sexuální zálibu v dospívajících dívkách,“ potvrdil vyšetřující policista.

Vzápětí se objevily i spekulace o tom, jestli samotná BBC nepřivírala nad skandálním chováním svých zaměstnanců oči. „Jasně, že měl rád ženy. Každý chlap s krví v žilách měl rád mladé holky,“ tvrdí nejlepší přítel Jimmyho Savila Howard Silverman.

Televizní producent Paul Gambaccini uvedl, že Savile vyhrožoval, že pokud někdo zveřejní jeho sexuální zálibu, okamžitě přestane posílat peníze na charitu.

Nahrávám video

Právě charitativní činností si excentrický Savile získal přízeň mocných i obyčejných lidí. Teď od něj pod tíhou a množstvím nových obvinění dávají ruce pryč i ti nejvěrnější fanoušci. A vlastně i rodina, která nechala přes noc z jeho hrobu odstranit monumentální pomník. Čeká ho rozdrcení a smíchání se zeminou. Savile tak zůstane ve své zlaté rakvi v neoznačeném hrobu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Dohoda s USA počítá s ukončením americké blokády Íránu, tvrdí Arakčí

Návrh mírové dohody Íránu se Spojenými státy počítá s ukončením americké blokády íránských přístavů a s novým uspořádáním v Hormuzském průlivu. Prohlásil to v pátek večer íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Řekl také, že žádné rozhovory o íránském jaderném programu nezačnou, dokud nebude úmluva zcela převedena do praxe, píší agentury AFP a Reuters.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

SpaceX vstoupila na burzu, Musk je prvním dolarovým bilionářem

Elon Musk se stal prvním dolarovým bilionářem na světě. Pomohl mu k tomu vysoký zájem o akcie jeho společnosti SpaceX (plným názvem Space Exploration Technologies), které v pátek vstoupily na burzu Nasdaq. Firma v primární veřejné nabídce akcií (IPO) získala 75 miliard dolarů (1,57 bilionu korun). Jde tak o největší IPO všech dob. Akcie zahájily obchodování na ceně 150 dolarů (více než 3100 korun) za kus. Tržní kapitalizace firmy tak činila 1,96 bilionu dolarů. Den pak uzavřely na hodnotě 161 dolarů, tedy se ziskem zhruba dvacet procent, kdy hodnota společnosti přesáhla dva biliony dolarů.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Sociální sítě měly výpadek. Nefungoval Instagram, Facebook i Messenger

Tisíce uživatelů po celém světě hlásily během pátku výpadek služeb u sociálních sítí Instagram a Facebook a také u komunikační platformy Messenger, tedy aplikací ze skupiny Meta Platforms. Večer se sociální sítě začaly z výpadku pomalu zotavovat, uvedl web Downdetector, který výpadky internetových služeb monitoruje. Mluvčí společnosti Meta Andy Stone uvedl, že firma na řešení problému pracuje, žádné další detaily, včetně možných příčin výpadku, však zatím neoznámila, napsala agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Unijní velvyslanci kývli na zahájení prvního bloku přístupových jednání s Ukrajinou a Moldavskem

Velvyslanci všech 27 členských států Evropské unie (EU) se shodli na zahájení prvního bloku přístupových jednání s Ukrajinou a Moldavskem. Rozhovory mají začít v pondělí, uvedli podle agentury Reuters předseda Evropské rady António Costa a kyperské předsednictví Rady EU. Agentura AFP připomíná, že přístupový proces Ukrajiny byl znovu nastartován poté, co jej přestalo blokovat Maďarsko.
před 9 hhodinami

Polsko převzalo první stíhačky F-35

Polské ozbrojené síly oficiálně převzaly své první stíhací letouny F-35. Slavnostního ceremoniálu na základně v Lasku se účastnili představitelé vlády a zástupci armády. Jde o významný krok pro modernizaci polské armády a posílení závazků Varšavy vůči NATO. Zástupce USA na ceremoniálu oznámil, že Washington poskytne Polsku novou čtyřmiliardovou půjčku na americké vojenské vybavení. Stíhačky F-35 má od USA objednané i Česko.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Zemřel David Hockney, britský malíř a ikona pop-artu

Ve věku 88 let ve čtvrtek v Londýně zemřel britský malíř David Hockney, který významně přispěl k pop-artovému uměleckému hnutí 60. let minulého století a je považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších britských umělců 20. a 21. století. Informovaly o tom v pátek tiskové agentury s odvoláním na jeho agenturu. Hockneyho obrazy bazénů v Los Angeles, v nichž se zrcadlí kalifornské slunce, se staly ikonickými.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Zelenskyj vyzval k otevřené debatě o LGBTQ+ a rovných právech občanů

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se vyslovil pro otevřenou veřejnou debatu o otázkách LGBTQ+ a rovných právech občanů. Uvedl to během setkání s odborníky z iniciativy Tysiachovesna.
před 13 hhodinami

Rostoucí životní náklady vyvíjejí tlak na práva Evropanů, varuje unijní agentura

Vysoké životní náklady podle výroční zprávy Agentury Evropské unie pro základní práva (FRA), zveřejněné tento čtvrtek, vyvíjejí tlak na práva Evropanů. Dokument upozorňuje také na rostoucí nenávist na internetu a nedokončenou integraci migrujících pracovníků.
před 13 hhodinami
Načítání...