Asad potvrdil úprk do Moskvy, jeho obchod s drogami vynesl loni přes bilion

4 minuty
Horizont ČT24: Asadův obchod s drogami a osud Sýrie
Zdroj: ČT24

Bývalý syrský diktátor Bašár Asad prolomil mlčení po pádu svého režimu. V prohlášení na Telegramu v pondělí oficiálně přiznal, že opustil zemi 8. prosince a uprchl do Moskvy. Rusko zároveň oznámilo, že prozatím finálně nerozhodlo o osudu svých základen v Sýrii, kam v pondělí mimo jiné dorazil zvláštní zmocněnec OSN na jednání s novými představiteli vlády vedené povstalci. Na veřejnost se postupně dostávají i informace o Asadově výnosném obchodu s drogami.

Asad, jehož režim předminulý víkend svrhli islamističtí povstalci, v prohlášení na telegramovém účtu využívaném syrskou prezidentskou kanceláří potvrdil, že opustil Sýrii 8. prosince a že byl evakuován z ruské letecké základny Hmímím do Ruska poté, co se základna stala terčem dronových útoků.

Ve zmíněném prohlášení také zdůraznil, že Sýrii opustit neplánoval a naopak chtěl „pokračovat v boji proti teroristům“. „V žádnou chvíli jsem neuvažoval o odstoupení nebo hledání azylu. Ani to nenavrhla žádná osoba nebo strana,“ napsal Asad.

Režim i Asada držel nad vodou Captagon

Jeho režim držel při životě mimo jiné výnosný obchod s drogrami. Továrnu na výrobu Captagonu (neboli kokainu chudých, pozn. red.), jejímž předchozím majitelem byl Firas al-Tót, se Asadovy síly po pádu diktátora snažily zničit.

„Když jsem přišel, všechno hořelo. Přišli v noci, zapálili všechny drogy, ale nemohli spálit vše,“ uvedl v rozhovoru pro ČT zmíněný bývalý majitel továrny al-Tót. Ten tam vyráběl chipsy a sušenky, ale před 6 lety mu ji režim zabavil.

Captagon byl syrským vývozním artiklem číslo jedna. Jen loni vydělal ilegální obchod s tímto amfetaminem v přepočtu přes jeden bilion korun. Většinu drogy vyprodukoval právě Asadův režim. Obohatit se díky ní měly i prominentní rodiny režimu, včetně té samotného diktátora.

Asadova pevná ruka zanechala hluboké rány

Povstalci prozatím upevňují svou moc a v okolí Damašku rozmisťují své jednotky, které mají zastavit rabování v oblasti i útoky na vládní budovy bývalého režimu. I nadále tvrdí, že chtějí etnicky a nábožensky rozmanitou Sýrii navrátit do normálu.

Asadova pevná ruka ovšem zanechala na zemi hluboké rány. I týden po pádu diktátora záchranáři pátrají v útrobách věznice v Damašku po těch, které bývalý syrský vůdce zajal. Hledají další přeživší i těla, aby měly rodiny vězněných konečně jistotu. „V jejich srdcích zůstává bolest. Jak vidíte, stále pátráme ve věznicích okamžitě, jakmile dostaneme jakékoli zprávy,“ řekl šéf Bílých přileb Walid Aslan.

Oživit skomírající Sýrii, kde devadesát procent lidí žije v chudobě, ale nebude lehké. Zhruba třináct milionů obyvatel, tedy polovina populace, nemá přístup k dostatečnému množství potravin.

Odpověď na otázku, jak pozvednou Sýrii ze dna, nyní v Damašku hledají zástupci Organizace spojených národů. „Chceme do Sýrie dostat masivní tok podpory, skutečně rychlý nárůst – ať už jde o jídlo, léky, přístřeší, ale také finanční prostředky na přestavbu Sýrie, které budou moci lidé znovu věřit,“ nastínil šéf Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí Tom Fletcher.

Jenže válka v Sýrii se stále ozývá. Izrael v neděli podnikl v okolí města Tartús nálety na sklady zbraní. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva se jednalo o největší úder židovského státu za poslední dekádu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 5 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 6 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 7 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 7 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 13 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 13 hhodinami
Načítání...