TÉMA

Amfetaminy

Asadova říše captagonu odolává sankcím a drží v šachu Blízký východ

Blízký východ se potýká s nebývalou captagonovou vlnou. Takzvaný „kokain chudých“ je v regionu levnější a dostupnější než alkohol. Drogu užívají k nabuzení studenti, taxikáři i džihádisté. Centrem výroby se stala Sýrie, jako tranzitní uzel funguje Evropa. Podle expertů i západních zemí si režim Bašára Asada přijde ročně na miliardy dolarů a udržuje se tak u moci navzdory tvrdým sankcím, zatímco Syřané žijí v bídě. Do byznysu s narkotiky se údajně zapojili Asadovi příbuzní, což Damašek popírá. Captagon používá jako páku na sousední země, aby s ním obnovily diplomatické vztahy.
20. 8. 2024|

Před třinácti lety začaly protesty proti Asadovi. Dnes humanitární pomoc potřebují tři čtvrtiny obyvatel

Před třinácti lety vyšli do ulic Syřané, aby protestovali proti režimu Bašára Asada. Začala vleklá a krvavá občanská válka. Humanitární pomoc dnes potřebuje vůbec nejvíc Syřanů od začátku konfliktu. Mnozí již také emigrovali do zahraničí, zejména do Evropy.
16. 3. 2024|

Celníci zachytili zásilku tří tun chemikálií na výrobu drog. Výsledek by se prodal za dvě miliardy korun

Celníci z pražské Ruzyně zabrali tři tuny chemických látek, ze kterých by se dalo chemickým postupem vyrobit zhruba 1,8 tuny amfetaminů. Drogy by se na černém trhu daly prodat téměř za dvě miliardy korun, sdělil mluvčí ruzyňského celního úřadu Pavel Drobek. Chemikálie podle něj přiletěly do České republiky z Hongkongu, následně se měly dostat do další země Evropské unie.
12. 6. 2019|

Celníci našli v letadle tři tuny látky na výrobu drog. Zásilka přiletěla z Číny

Pražští celníci zadrželi ve dvou zásilkách v letadlech z Číny tři tuny látky na výrobu drog. Oficiálně byla chemikálie označena jako celulóza, ale následná prohlídka odhalila, že o celulózu nejde. Podle mluvčí pražského celního úřadu Ivany Kurkové se nalezená látka používá k výrobě amfetaminů, ke kterým patří například droga zvaná speed.
12. 2. 2019Aktualizováno12. 2. 2019|