Slovensko zavedlo kvůli šíření slintavky a kulhavky omezení pro nákladní dopravu na hranicích s Maďarskem. Zavádění opatření však provázel chaos, tamní úřady původně o chystaných omezeních v dopravě informovaly nejednotně. Ve slovenských médiích se také objevilo video s kamionem s otevřenou korbou, který převážel potenciálně infekční zvířata. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) vyzval svůj slovenský protějšek Richarda Takáče (Smer), aby k podobným situacím nedocházelo.
„Amatérismus,“ hodnotí neuzavřený kamion s uhynulými zvířaty na Slovensku farmáři
Na Slovensku je pouze jedna kafilerie, která likviduje uhynulý a usmrcený dobytek v souvislosti s nákazou slintavkou a kulhavkou, a to v Žilině. Zvířata tak musí z jihu Slovenska, kde byla nákaza prokázaná na čtyřech místech v okrese Dunajská Streda, převážet přes půl republiky. Farmáři a chovatelé zvířat se tak obávají rozšíření nákazy po celém Slovensku.
Virus se snadno přenáší větrem, a to na kilometry a možná až na desítky kilometrů.
„Nejsem odborník a nechci být ani konspirátor, ale proč, pokud se tato nemoc šíří vzduchem do třiceti kilometrů a více, se převážejí infikovaná zvířata přes půlku republiky? Všichni farmáři se ptají jeden druhého, veterináři z praxe to nechápou, všichni se bojíme,“ řekl podle serveru topky.sk farmář v Kľačanech.
Nebezpečný převoz potenciálně infikovaných zvířat
Europoslanec Michal Wiezik (Progresívne Slovensko) v pondělí na Facebooku zveřejnil video, které zobrazuje hermeticky neuzavřené vozidlo, které převáží uhynulá zvířata do kafilerie.
„Jak si představuji kontaminaci Slovenska kvůli přepravě infikovaných uhynulých zvířat do dvě stě kilometrů vzdálené kafilerie? Přesně takto. Neuzavřenou korbou! Virus slintavky a kulhavky se šíří také vzduchem. Je to trestuhodný diletantismus, který ohrožuje chovy dobytka a volně žijící kopytníky od Dunajské Stredy až po Žilinu,“ komentoval situaci Wiezik.
„Záběry s pootevřenou korbou kamionu plného potenciálně infekčních zvířat je možná nejdiskutovanějším videem posledních dní. Za amatérismus to označovali diskutující na sítích, farmáři, ale také politici. Jedna z opozičních stran už kvůli této situaci podala podnět na prokuraturu. Ministerstvo (zemědělství) i žilinská kafilerie, kam vůz mířil, tvrdí, že vozy jsou pokaždé přísně dezinfikované – a v tomto případě mohlo jít o technickou chybu. Rozpaky nad tím už ale čerstvě po telefonu vyjádřil i český ministr zemědělství Marek Výborný,“ informoval zpravodaj ČT Jan Šilhan.
Výborný svůj slovenský protějšek telefonicky vyzval, aby k podobným událostem nedocházelo, píše server tvnoviny.sk. „Zodpovědný přístup všech v Česku se liší od některých věcí, které vidíme u našich sousedů, kde například při převozech není vše tak, jak má být. Bohužel se nejedná o ohrožení pouze slovenských chovatelů, ale také nás,“ řekl Výborný.
Za náklad zodpovídá veterinární správa
„Náklad v korbě musí být hermeticky uzavřený, protože se virus šíří všemi cestami,“ popsal pro web Sme.sk bývalý ředitel slovenské Státní veterinární a potravinové správy Jozef Bíreš.
Připomněl, že nákladní auta jezdí do Žiliny po hlavních cestách a po dálnici, kde je vysoká koncentrace aut. Proto musí být náklad v autě stoprocentně chráněný.
Otázkou je, kdo v této situaci pochybil. Ředitelka žilinské kafilerie Alexandra Orčíková webu Sme.sk vysvětlila, že za náklad zodpovídá veterinární správa, respektive veterinář, který je na farmě. Před odjezdem měl zkontrolovat korbu, zda je pořádně uzavřená. „Zvířata zřejmě vytlačila dveře, to řidič nemohl předpokládat,“ míní Orčíková s tím, že když kamion z farmy odjížděl, byl prý uzavřený.
Stejně se vyjádřil i ministr Takáč, který na situaci reagoval s tím, že „vozidla odjíždějí s uzavřenými korbami a po čas jízdy zřejmě došlo k technické chybě“.
Kafilerie nestačí, vláda zřídila jámu
Jelikož jediná slovenská kafilerie nezvládá všechna těla „zpracovat“ dostatečně rychle, zřídila vláda jámu u Levic, která má sloužit k zakopání usmrcených zvířat, píše Sme.sk. Nachází se v areálu vojenského cvičiště směrem na obec Žemberovce. Ministr obrany Robert Kaliňák (Smer) tvrdí, že jde o místo, kde nehrozí kontaminace spodních vod a zároveň je na dostatečně velkém pozemku, který vlastní stát.
Místním vadí, že o věci nebyli dříve informovaní. Jáma se totiž nachází blízko obydlí a v oblasti je rozšířený chov hospodářských zvířat.
Město Levice na Facebooku v úterý navíc uvedlo, že vláda o pochování uhynulých zvířat neinformovala ani úřad obce.
Zaváděná opatření
Chaos provázelo od středy také zavádění opatření, když slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) nejprve ohlásil uzavření menších hraničních přechodů s jižním sousedem, policie ale poté uvedla, že případná omezení se budou vztahovat pouze na přepravu takzvaných vnímavých zvířat, tedy těch ohrožených virem. Nakonec se nová pravidla týkají celé nákladní silniční dopravy.
Slovensko v souladu s veterinárními pravidly nyní likviduje všechen skot ve velkochovech, kde byla slintavka a kulhavka potvrzena, a v tříkilometrovém okruhu od ohnisek nákazy budou usmrcena všechna zvířata, která virus ohrožuje.
„Velkým tématem je to, zda usmrcovat veškeré chovy v daném místě nákazy,“ informoval zpravodaj Šilhan. Už ve středu se podle zpravodaje v obci Lúč na Ostrove sešli lidé, kteří s tímto opatřením nesouhlasí a tvrdí, že je příliš drastické. „Velmi často šlo například o provozovatele farem či agropodniků,“ dodal Šilhan.
Likvidace vnímavých zvířat v malochovech v okolí nákazy je podle Takáče preventivním opatřením proti šíření onemocnění. Řekl, že přísnou dezinfekci je možné zajistit jen v uzavřených velkých chovech, nikoliv ale v chovech domácích. Ministr zároveň slíbil drobným chovatelům rychlé vyplacení kompenzací.
Takáč řekl, že experti Evropské komise při návštěvě Slovenska potvrdili, že uvedené usmrcování zvířat je nevyhnutelné.
Odhalení nenahlášených chovů
Takáč ve čtvrtek informoval, že slovenské úřady při opatřeních proti šíření viru zjistily nenahlášené chovy zvířat.
„Setkáváme se s mnoha ‚černými‘ chovy, na které postupně přicházíme, a to je problém. Na základě evropské legislativy musí být každý chov hospodářských zvířat – jako je skot, prasata, ovce, kozy – řádně nahlášen. Hlavně proto, abychom v případě krizových situací dokázali včas a dostatečně zareagovat,“ uvedl Takáč.