Zákaz dovozu zvířat kvůli riziku šíření slintavky a kulhavky bude platit i pro Dolní Rakousko a Burgenland, oznámil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Dezinfekce vozidel nad 3,5 tuny bude nově od pátku i na hraničních přechodech Hatě a Mikulov. V Česku se nákaza zatím neobjevila, šíří se ale na Slovensku a v Maďarsku. Podle Výborného se situace nevyvíjí příznivě. V Jihomoravském, Zlínském a Moravskoslezském kraji nebudou moct lidé kvůli slintavce vstupovat od půlnoci do obor.
Zákaz dovozu zvířat kvůli slintavce a kulhavce se rozšíří, oznámil Výborný
O situaci ve čtvrtek jednala Ústřední nákazová komise. „Máme aktivované pohotovostní plány a přesně víme, co bychom museli dělat v okamžiku, kdy by se nákaza objevila,“ ujistil Výborný. Ve středu se na možné spolupráci domluvil s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) a náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou.
Černochová po jednání s prezidentem Petrem Pavlem řekla, že armáda je připravena pomoci, pokud tato potřeba nastane. „Pan ministr požádal o součinnost zejména naše veterináře, naši veterinární správu,“ uvedla. Řehku ministryně požádala, aby příslušné vojáky informoval.
Kolem lokalizovaného ohniska by se podle ministra muselo stanovit tříkilometrové ochranné pásmo, kde by se musela utratit zvířata, a následně by bylo vytyčeno desetikilometrové pásmo dozorové.
V Česku je podle Výborného pro případ slintavky a kulhavky připraveno šest asanačních podniků. Problémem jsou ale podle něj dlouhé dojezdové vzdálenosti. Kdyby se nákaza objevila na Moravě nebo poblíž slovenských hranic, zapojit by se pravděpodobně mohly tři asanační podniky, které jsou ještě v rozumném dosahu. Další případy by bylo možné řešit podobně jako na Slovensku a v Maďarsku. Podle Výborného by se tak vytipovaly lokality, kde by se pak zvířata pohřbila. Samozřejmě tak, aby to nepoškodilo podzemní vody či nezpůsobilo jinou ekologickou újmu, zdůraznil.
Ministr zároveň nařídil, že vozidlům nad 3,5 tuny převážejícím zvířata ze Slovenska a Maďarska bude nutné dezinfikovat kola i podvozek. Nařízení platí pro vybrané hraniční přechody, včetně výše zmíněných Hatí a Mikulova. K omezení dovozu z Rakouska přistoupil Výborný kvůli šíření nákazy. Nové ohnisko, které bylo potvrzené ve středu v Maďarsku, zasahuje i na území Rakouska a nachází se vzdušnou čarou zhruba 85 kilometrů od českého území.
Podle hasičů bude mít každý přechod k dispozici speciální dekontaminační techniku a cisternové automobilové stříkačky. Předpokládají, že zvládnou dekontaminovat 250 vozidel za hodinu. Na přechodech budou hasiči působit do odvolání tak dlouho, jak to bude nutné pro zajištění bezpečnosti země.
Krizová linka
Zákaz vstupu veřejnosti do obor je podle Výborného nutný, protože hrozí nebezpečí šíření nákazy lidmi, kteří se v oborách pohybují. Ministr počítá s tím, že omezení vstupu by mělo začít platit v pátek. Pracovníci obor do nich budou moct vstupovat i nadále, budou ale muset procházet přes dezinfekční práh. Výborný je zároveň vyzval ke zvýšenému dozoru nad uhynulou zvěří. „Aby tato zvěř byla vyšetřována Státním veterinárním ústavem, abychom měli jistotu, že neuhynula kvůli nákaze,“ vysvětlil.
Ministr také sdělil, že hledá cesty, jak na území některých okresů zavádět mimořádná opatření, na základě kterých by bylo možné chovatelům částečně kompenzovat náklady na preventivní dezinfekční opatření. Pro chovatele vznikne od pátečních 08:00 nová krizová linka na čísle 257 896 335, budou ji zajišťovat pracovníci Českomoravské společnosti chovatelů. Výborný upozornil, že linka není určena pro veřejnost, ale pro chovatele, kteří by měli podezření na nemoc nebo potřebovali poradit s omezeními.
Opatření zaváděná v tuzemsku zatím podle ministra fungují výborně, ocenil i přístup českých chovatelů, na Slovensku ale podle něj vše není tak, „jak by mělo být“. Výborný údajně telefonoval se svým slovenským protějškem a požádal ho, aby se nestávaly podobné události, jako když Slovensko převáželo utracená zvířata bez dostatečné ochrany. „Je to ohrožení i pro nás,“ dodal.
Pokud by slintavka a kulhavka propukla ve velkém a začaly se utrácet tisíce kusů zvířat, projevilo by se to podle mluvčího Potravinářské komory v ceně masných i mléčných výrobků na tuzemském trhu.
Nákaza se přenáší přímou cestou mezi zvířaty, třeba vdechnutím viru, ale i nepřímo. Do chovu se může dostat na oblečení, obuvi nebo pneumatikách. Virové částice putují i vzduchem, a to kilometry daleko. Obsahovat je může mléko, maso a vlna nemocných zvířat.
Kvůli riziku šíření slintavky a kulhavky platí od půlnoci ze středy na čtvrtek na česko-slovenských hranicích omezení pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny přepravující zvířata a živočišné produkty. Tato vozidla mohou překročit hranice výhradně přes čtyři určené hraniční přechody. Jsou to Lanžhot–Brodské, Starý Hrozenkov – Drietoma, Bílá-Bumbálka – Makov a Mosty u Jablunkova – Svrčinovec. Na těchto přechodech musejí vytipovaná vozidla projet dezinfekčním pásem.
V Česku je už zakázaný dovoz zvířat i dalších živočišných produktů ze Slovenska a Maďarska. Veterináři spolu s policisty a celníky budou i nadále na hraničních přechodech ze Slovenska a namátkově i ve vnitrozemí kontrolovat přepravce zvířat nebo živočišných produktů. „Přepravci zvířat musí při kontrolách doložit, že před nakládkou provedli dezinfekci vozidla, přepravci produktů musí předložit doklady o původu zásilky,“ upřesnili veterináři v tiskové zprávě.
V platnosti zůstávají také už dříve vydaná mimořádná opatření, která například u vozidel přepravujících živá zvířata ze zahraničí, která se v posledních 21 dnech pohybovala v uzavřených pásmech okolo ohniska slintavky, požadují doklad o provedení dezinfekce vozidla před nakládkou zvířat. Chovatelé musí vést záznamy o vjezdu vozidel a musí je uchovávat dvanáct měsíců. Do chovů pak mají zakázáno vstupovat osoby, které se v posledních 21 dnech pohybovaly v uzavřených pásmech v Maďarsku a na Slovensku. O vstupu cizích osob je třeba povinně vést záznamy.
Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Onemocnět můžou sudokopytníci, tedy skot, ovce, kozy, prasata a buvoli. Ve volné přírodě jsou to hlavně divoká prasata, ale i jeleni, daňci nebo srnčí zvěř.
Pečlivější sledování zvířat
Chovatelé mají nyní ještě pečlivěji sledovat zdravotní stav dobytka. Pokud zjistí něco podezřelého, mají nález ihned hlásit veterinární správě, aby bylo možné proti nákaze slintavkou a kulhavkou co nejrychleji zakročit. Jakékoliv zdržení podle ředitelky odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy (KVS) pro Jihomoravský kraj Hany Čaloudové může zhoršit nákazovou situaci. Jde o natolik agresivní a rychle se šířící virus, že situace sama od sebe neodezní, řekla na tiskové konferenci.
„Virus je velmi malý a díky tomu se velmi snadno šíří. Klíčový je samozřejmě přímý přenos mezi zvířaty, která virus vylučují všemi tělními tekutinami. Zvířata v jednom chovu se promoří velmi rychle a je téměř jisté, že se nakazí všechna zvířata,“ řekla Čaloudová. Zároveň se virus nepřímo šíří na kolech vozidel, na botách či oděvu těch, kteří se s virem setkali, a dokáže se šířit i vzduchem na desítky kilometrů.
Chovatelé by se měli snažit své chovy maximálně chránit, tedy uzavřít je před kýmkoliv, kdo do nich nemusí, dezinfikovat auta, obuv i oblečení. Zároveň si mají vést evidenci těch, kdo do chovů vstoupí či vjedou autem.
Jihomoravští veterináři jsou maďarským a slovenským ohniskům nejblíže. Společně s policisty a celníky nepřetržitě kontrolují dálniční přechod u Lanžhota a chystají se ve spolupráci s kolegy z dalších krajů nastoupit i na přechod v Hatích u Znojma a v Mikulově. „Snažíme se maximálně ochránit Česko před zavlečením nákazy. Jestli se sem virus dostane, říct neumíme. Riziko existuje a není malé,“ řekla ředitelka KVS pro Jihomoravský kraj Jana Kozáková. V průběhu dne veterináři vrátili na Slovensko šest aut s živočišnými produkty, které představovaly potenciální riziko zavlečení nákazy. Kamiony s živými zvířaty k přechodům nejezdí. Podle Kozákové se opatření mohou v dalších dnech měnit s ohledem na nákazovou situaci.