TÉMA

Dezinfekce

Ve vodě na Pelhřimovsku se přemnožily bakterie. Pitná je až po převaření

Ve čtyřech obcích u Pelhřimova je voda z vodovodu pitná pouze po převaření, protože v ní byl při odběru kontrolních vzorků zjištěný nadlimitní počet bakterií. Jedná se o obce Rybníček, Chvojnov, Útěchovičky a Služátky, které jsou napojené na vodojem Chvojnov. Opatření platí do odvolání, uvedla mluvčí krajské hygienické stanice Jana Böhmová. Vodovod podle hygieniků zásobuje okolo 230 obyvatel.
5. 9. 2024|

V Ostravě se šíří žloutenka, nakažené jsou hlavně děti

Od konce dubna hygienici evidují v Ostravě přes čtyřicet nakažených žloutenkou typu A, v drtivé většině případů jde o děti. Jedná se o nejvyšší počet případů nákazy za posledních deset let. Zatím není možné přesně říci, kde se lidé nakazili, z informací, které má ČT k dispozici z Fakultní nemocnice Ostrava, vyplývá, že to mohlo být na Slovensku. Nemoc se v Ostravě šíří hlavně v městské části Přívoz. Hygienici nadále trasují kontakty nakažených, zatím bylo vytrasováno asi čtyři sta lidí.
2. 7. 2024|

Vyřazení z výuky kvůli absenci očkování proti černému kašli nehrozí, ujistila hlavní hygienička

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová řekla, že žádné dítě, které není očkované proti černému kašli, nebude vyřazeno z výuky. Pražští hygienici přitom v pátek ráno uvedli, že při výskytu černého kašle ve školní třídě budou moci docházet do výuky jen řádně očkovaní žáci. Jejich výklad nebyl podle Svrčinové přesný. Chybu na brífinku ministerstva zdravotnictví uznala i ředitelka Hygienické stanice hlavního města Prahy (HSHMP) Zdeňka Shumová. Svrčinová zdůraznila, že žádná plošná opatření se v současné době nezvažují, postupovat se bude individuálně. Některým pediatrům v Praze od rána volali rodiče, kteří chtějí své nepřeočkované děti proti černému kašli urychleně doočkovat. Případů černého kašle, přestože je očkování proti němu povinné, je letos nejvíc od 60. let.
15. 3. 2024Aktualizováno15. 3. 2024|

Státní zástupce podal obžalobu v kauze zakázky na dezinfekci fotbalových stadionů

Státní zástupce minulý týden obžaloval šest lidí a čtyři firmy v případu zakázky na dezinfekci fotbalových stadionů. České televizi to řekl dozorující žalobce Jan Scholle. Kauza se týká údajně předražené zakázky na dezinfekci stadionů za téměř deset milionů korun. Obžalobě čelí příbramský fotbalový klub, jeho majitel Jan Starka nebo bývalý místopředseda Fotbalové asociace (FAČR) Roman Berbr. Případ bude řešit Obvodní soud pro Prahu 6.
11. 3. 2024|

Policie musí došetřit kauzu údajně předražené dezinfekce fotbalových stadionů, rozhodl státní zástupce

Státní zástupce vrátil policii případ zakázky na dezinfekci fotbalových stadionů, ve kterém navrhla obžalovat šest lidí a čtyři firmy. České televizi to řekl žalobce Jan Scholle z Vrchního státního zastupitelství v Praze s tím, že nařídil kriminalistům doplnit vyšetřování. Kauza se týká údajně předražené dezinfekce stadionů, kterou Fotbalová asociace ČR (FAČR) proplatila firmě bývalého ligového fotbalisty Jiřího Tymicha.
18. 9. 2023|

Policie navrhla obžalobu šesti lidí a čtyř firem v kauze dezinfekce stadionů

Policie navrhla obžalovat šest lidí a čtyři firmy v souvislosti se smlouvou na provedení dezinfekce fotbalových stadionů. Informoval o tom mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Zakázku hradila Fotbalová asociace ČR (FAČR). Za podvod a praní špinavých peněz hrozí stíhaným dva až osm let vězení. Podle dřívějších informací médií figuruje mezi obviněnými příbramský druholigový fotbalový klub i jeho majitel Jan Starka a také někdejší místopředseda FAČR Roman Berbr.
14. 7. 2023|

Kvůli zakázce na dezinfekci stadionů policie obvinila šest lidí a čtyři firmy

V kauze podezřelé zakázky Fotbalové asociace ČR na dezinfekci stadionů policisté obvinili šest fyzických a čtyři právnické osoby z podvodu a legalizace výnosů z trestné činnosti. Fyzickým osobám hrozí v případě prokázání viny vězení od dvou do osmi let.
17. 8. 2022Aktualizováno17. 8. 2022|

Ochromený cestovní ruch vyhlíží podzimní prázdniny. Láká na zážitkové balíčky a nižší ceny

Podzimní prázdniny se blíží a více než polovina Čechů je chce strávit v tuzemsku. Před rokem čelil cestovní ruch tvrdému lockdownu, dopady cítí doteď. Čeští hosté v srpnu tvořili přes dvě třetiny klientely v tuzemských hotelech a penzionech – víc než v posledním roce před covidem. Restaurace jsou někdy i během oběda poloprázdné. I proto majitelé letos velmi nervózně vyhlížejí nadcházející podzimní volno.
18. 10. 2021|

Dezinsektorům během pandemie ubylo práce. Mají až o 70 procent méně výjezdů k likvidaci štěnic

Štěnic během protikoronavirových opatření ubylo. Dezinsektoři loni zaznamenali o dvě třetiny méně výjezdů než v roce 2019. A situace je zatím podobná i letos. Příčinou je podle nich omezení cestování i uzavření restaurací a hotelů. Očekávají postupný nárůst případů po rozvolnění opatření, zatím je ale jen pomalý.
8. 7. 2021|

Během léta roušky nebo respirátory zůstanou, říká hlavní hygienička Svrčinová

Vláda příští pondělí rozhodne, jaká budou platit pravidla pro nošení roušek nebo respirátorů během letních prázdnin. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová se přiklání spíše k rouškám. Zároveň věří, že Česká republika má nejhorší za sebou, čísla jsou v současnosti příznivá. Řekla to v Interview ČT24.
22. 6. 2021Aktualizováno22. 6. 2021|

Havířovská nemocnice bojuje s viry jinak. Používá automatizovaný generátor ozonu

Nemocnice v Havířově na Karvinsku začala využívat automatický systém likvidace virů, pachů a plísní. Investice přišla na dva miliony korun bez DPH a zaplatil ji kraj, který je zřizovatelem nemocnice. Speciální technologie se postupně instaluje i v dalších krajských nemocnicích. Ojedinělost řešení spočívá v propojení dezinfekce ozonem s IT technologiemi a speciálně vyvinutými prvky pro optimální množství ozonu v závislosti na okolním prostředí a dezinfikovaném materiálu. Oznámil to provozně-technický náměstek nemocnice Petr Baránek.
3. 6. 2021Aktualizováno3. 6. 2021|

Restaurace, hotely i další služby postupně začínají zvyšovat ceny. I kvůli zdražení materiálů

S otevřením zahrádek už některé restaurace zvýšily ceny, především u piva. Ty, které zatím váhají, se bojí o zákazníky. Po znovuotevření je totiž potřebují získat zpět. Podobně uvažují i hoteliéři. Ceny porostou nejdřív v turisticky atraktivních oblastech, například na horách nebo v lázních. Češi si ale budou muset připlatit i za kosmetické služby, masáže nebo kadeřníka.
24. 5. 2021|

Dezinfekce snižuje účinnost některých respirátorů, rozhodující je nanovrstva

Nutná investice do respirátorů vede k tomu, že se je lidé mohou snažit různými způsoby čistit. Dezinfekce ale není vhodná pro všechny typy ochranných pomůcek, jejich účinnost se tak může naopak významně snižovat. Škody může napáchat také čištění teplem.
26. 2. 2021|

Dezinfekce se napilo během pandemie třikrát víc lidí než o rok dřív. Nejčastěji šlo o malé děti

Toxikologové loni zaznamenali třikrát víc případů požití dezinfekčních prostředků než v roce 2019. Za rok 2020 šlo o 901 případů, což je o víc než 600 víc než za předchozí rok. Nejčastěji dezinfekci vypily děti do pěti let, uvedlo Toxikologické informační středisko.
24. 2. 2021|

Hasiči už rok „zasahují“, pomáhají s testováním nebo v nemocnicích. Zapotí se i ti dobrovolní

V boji s koronavirem významně pomáhají také hasiči. Například v jednom z nejvíce postižených krajů – Karlovarském – je do boje s epidemií nasazena zhruba stovka profesionálů, tedy víc než čtvrtina z jejich celkového počtu. Další pomoc pak nabízejí dobrovolní hasiči. Hostem Událostí, komentářů byl náměstek generálního ředitele hasičského sboru František Vavera.
24. 2. 2021|

V brněnské nemocnici testují dezinfekčního robota. „Úklid“ operačního sálu zvládne za čtvrt hodiny

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně vyzkoušela jako první v Česku na operačních sálech dezinfekčního robota, který zahubí bakterie a viry včetně koronaviru. Úklid v podání robota je podle zástupců nemocnice rychlejší i účinnější, například operační sál zvládne vydezinfikovat za patnáct minut. Stroj za 55 tisíc eur (asi 1,3 milionu korun) zatím není v žádné jiné české nemocnici, využívají ho ale například na Slovensku nebo v čínském Wu-chanu, kde se covid-19 před rokem objevil.
20. 11. 2020|

Dezinfekce MHD už stála dopravní podniky desítky milionů. Pomohly jim i města a kraje

Dezinfekce MHD v Česku stála letos desítky milionů korun. Peníze šly na nákupy generátorů ozónu, dezinfekčních přípravků a ochranných pomůcek pro zaměstnance. Nejvíce zaplatili dopravci v Praze, dopravní podnik stála dezinfekce od jara přes 60 milionů korun. V mnoha případech dopravcům finančně pomáhají města a kraje, vyplývá z vyjádření 14 oslovených dopravních podniků pro Českou televizi.
1. 11. 2020|

Koronavirus sílí, ale přibývá i lidí, kteří se ho snaží zastavit

Koronavirus se šíří Českem. Stále více lidí se však snaží jeho šíření zpomalit. Nemocnicím se hlásí noví lékaři a sestry, třeba i praktici, kteří se rozhodli na část týdne zavřít ordinaci. Lidé se hlásí i do sociálních zařízení a další bojují proti koronaviru jako dobrovolníci třeba dezinfikováním míst, kterých se dotýká hodně lidí. Nemocných však stále přibývá po tisících.
17. 10. 2020|

Polská vláda má pandemickou triádu: dezinfekci, odstupy a roušky

V Polsku na rozdíl od okolních zemí přibývá v posledních dnech méně nakažených koronavirem než v srpnu. Podle tamního ministra zdravotnictví ale epidemie nekončí. Někteří odborníci kritizují, že se málo testuje – navíc jen lidé s jasnými příznaky. Nejpřísnější opatření, třeba povinnost roušek na ulici, neplatí momentálně v žádném okrese. Část celoplošných omezení týkajících se hlavně služeb Varšava nikdy nezrušila.
16. 9. 2020|

Skauti a sousedé nosí seniorům nákupy, studenti míchají dezinfekci

Skauti budou pomáhat starším lidem, kteří požádají o pomoc na bezplatné Lince seniorů. Linku s číslem 800 200 007 dlouhodobě provozuje organizace Elpida. Informace z ní bude přebírat web skautskapomoc.cz, kde se dobrovolníci budou moct přihlásit k pomoci konkrétním lidem ve svém okolí. Kromě skautů pomáhají ostatním i jednotlivci.
20. 3. 2020|

Z Česka se nesmí vyvážet dezinfekce na ruce, rozhodl ministr. Přípravky mizí i z nemocnic

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zakázal kvůli šíření nového typu koronaviru vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí. Opatření platí od pátku do odvolání a týká se všech kromě výrobců, uvedl ministr ve čtvrtek večer na Twitteru. Cílem je podle něj zajistit dostatek dezinfekce pro osobní hygienu na území České republiky pro účinnější boj s nákazou a také zamezit spekulacím s těmito výrobky. Ministerstvo už tento týden zakázalo vyvážet respirátory třídy FFP3.
5. 3. 2020|

Zlínská univerzita vaří vlastní dezinfekční gel. Poptávka vzrostla o stovky procent

Vlastní dezinfekční gel vyrábí pracovníci zlínské Univerzity Tomáše Bati (UTB). Jeho složení si nechala škola před šesti lety patentovat a teď, v době obav z koronaviru, se jí prozíravost vyplácí. Ve své laboratoři ho vyrobí s polovičními náklady. Má jej dost pro 10 tisíc studentů i zaměstnanců.
5. 3. 2020|

Lepší než savo. Pražský dopravní podnik kvůli chřipce vydezinfikuje tramvaje ozonem

Pražský dopravní podnik (DPP) nechá vydezinfikovat tramvajové vozy ozonem, což má zajistit lepší a dlouhodobější odstranění choroboplodných zárodků než běžné každodenní čištění. Rozhodnutí padlo v souvislosti s vyhlášením chřipkové epidemie na konci ledna.
12. 2. 2020|