Následky zářijových povodní na některých místech stále přetrvávají a lidé je někdy nebezpečně podceňují. Třeba i proto, že jinou možnost nemají. V Lužnici – vesnici na jihu Čech u Třeboně – mají lidé ve studnách pořád znečištěnou, infikovanou vodu. Podle rozborů obsahuje stopy fekálií a nebezpečné bakterie. Jenže ji už používají. Pro mnohé je totiž jediným zdrojem vody.
Studny po povodních ukrývají rizika. Někde jsou ale jediným zdrojem vody
Na jaře si nechali vyčistit vrt, v září ale přišla povodeň a do studny se dostaly bakterie i stopy výkalů. „Vlastně se v té vodě jenom umyjeme a spláchneme, jinak na všechno ostatní máme barely s vodou,“ popisuje obyvatelka Lužnice Petra Valášková.
„Dle průběžných informací z hygienických stanic byly výsledky analýz odebraných vzorků ze studní ve velké většině případů nevyhovující,“ uvádí tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. „Zákal, celkový organický uhlík, barva a potom mikrobiální znečištění jako bakterie E-Coli, koliformní bakterie a intestinální enterokoky,“ popisuje výsledky analýz vzorků ředitelka odboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Jitka Pillerová.
„Tady máme barel s pitnou vodou, tu musíme kupovat, malinké kempinkové čerpadélko a z toho si napouštíme nebo naléváme vodu do hrnců na vaření. Jinak to teď nejde,“ popisuje Valášková, zatímco stojí u barelu.
Někteří vodu i přes špatnou kvalitu používají
V obci přišlo o jediný zdroj pitné vody několik rodin. Někteří ale přiznali, že i přes špatnou kvalitu vodu používají. „Když potřebujeme vodu třeba na čaj nebo na vaření, tak už vodu používáme. Ona už je to dlouhá doba od září, takže řešit to stále balenou kupovanou vodou nejde,“ říká obyvatel Ondřej Kosina.
„Je to všechno za řekou, kde stále nemáme připojení na vodovod, na obecní vodovodní řád, takže lidé jsou na studny odkázaní, nemají jinou možnost,“ zdůrazňuje starostka Lužnice Lucie Širhalová (nestr.)
Pokud se do studny dostalo například jen bahno z polí, mohou ji lidé vyčistit a dezinfikovat sami. Složitější případy však vyřeší až specializovaná firma. „Už dvakrát jsme tu studnu čistili, protože nám vzorky nevycházejí,“ říká Kosina. „Řekli, že se to vyplaví, ale bude to potřeba pořád testovat. Už kvůli dětem, kvůli vyrážkám, kvůli všemu, co v tom je,“ dodává Valášková.
Analýzy vody ve studnách plánují dělat dál. Už za ně ale budou muset platit, a to v řádech tisíců korun. V neděli totiž skončilo testování, které lidem zasaženým povodněmi hradil stát.