Slovenská vláda vyhlásila kvůli slintavce mimořádnou situaci

3 minuty
Události: Šíření slintavky a kulhavky na Slovensku
Zdroj: ČT24

Vláda premiéra Roberta Fica (Smer) vyhlásila pro celé území Slovenska mimořádnou situaci z důvodu nákazy slintavkou a kulhavkou, která zasáhla chovy zvířat. Ministr zemědělství Richard Takáč (Smer) v úterý potvrdil čtvrté ohnisko nákazy. Jde o farmu Malá Lúč s 279 kusy skotu, která se nachází blízko dříve potvrzených ohnisek tohoto vysoce infekčního onemocnění sudokopytníků.

Krok kabinetu má úřadům například zjednodušit přijímání opatření s cílem potlačit šíření nákazy. Nové restrikce úřady neoznámily. „Opatření začalo formálně platit s úderem třinácté hodiny, ale neznamená to, že akt vyhlášení mimořádné situace by automaticky znamenal uvedení nějakých konkrétních opatření týkajících se například volného pohybu osob,“ upřesnil zpravodaj ČT na Slovensku Jan Šilhan, podle kterého jde spíše o obecný rámec, který vládě, politikům a úřadům umožňuje rychleji a snadněji přijímat některá opatření.

Už dříve úřady například zakázaly přemisťování vybraných zvířat, omezily jejich tranzit přes Slovensko, uzavřely zoologické zahrady či nařídily dezinfekci u vstupů do chovů. „Je potřeba zmínit, že ta opatření, pokud zůstanou v platnosti, tak tomu bude minimálně čtrnáct dní, alespoň se na tom shodují experti, protože nákaza slintavky a kulhavky má inkubační dobu zhruba čtrnáct dní,“ popsal Šilhan.

10 minut
Zpravodaj ČT Jan Šilhan o vyhlášení mimořádné situace na Slovensku
Zdroj: ČT24

Úřady měly také podezření na výskyt onemocnění skotu na dalším místě, a to ve vesnici Dolné Saliby u Galanty. Městský úřad v Galantě původně informoval, že nákaza tam byla potvrzena, později informaci ze svého webu i z účtu na sociální síti smazal. Město to zdůvodnilo tím, že v době zveřejnění příspěvku šlo pouze o podezření. Rovněž Takáč dopoledne upozornil, že onemocnění tam dosud potvrzeno nebylo. Později přinesl Denník E s odvoláním na majitele chovu informaci, že podezření na nákazu se v chovu nepotvrdilo. Negativní výsledek analýzy potvrdila agentuře TASR i regionální veterinární správa.

První tři ohniska v chovech, ve kterých bylo podle dřívějších informací slovenských veterinářů přes 2700 kusů skotu, jsou na jihu země. Místní úřady za pravděpodobnou příčinu nákazy označily její zavlečení ze sousedního Maďarska, kde byla slintavka a kulhavka dříve potvrzena v chovu právě u hranic se Slovenskem.

Už o víkendu začalo Slovensko utrácet zvířata v jednom ze zasažených chovů. Bratislavě poskytly pomoc i sousední země, například Česko půjčilo mobilní jatka. V úterý pak ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) informoval o tom, že čeští hasiči na Slovensko vyslali dvě dekontaminační jednotky. Mluvčí hasičského záchranného útvaru Jana Urbancová dodala, že se jednotky skládají z celkem šestnácti hasičů a osmi kusů techniky.

Po prokázání nákazy musejí být podle úřadů utracena všechna zvířata v daném chovu. Hlavní slovenský veterinář Martin Chudý už dříve řekl, že usmrcena budou také (k nemoci) vnímavá zvířata v chovech ve tříkilometrovém okruhu od ohnisek nákazy. Slintavka a kulhavka kromě skotu ohrožují například ovce, prasata, kozy, ale i některá volně žijící zvířata.

Vláda farmáře odškodní

Z vyjádření slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer) vyplynulo, že část likvidovaných zvířat bude zakopána ve vojenském prostoru Levice na jihu země. Slovensko se pro tento krok rozhodlo i kvůli omezené kapacitě jediné kafilerie v zemi. „Je to lokalita, která podle úřadů asi nejvíce vyhovuje tomu, aby se zamezilo možnému riziku průsaku onemocnění a ostatků do spodních vod, aby se spodní vody pokud možno nekontaminovaly,“ sdělil Šilhan.

Premiér Fico řekl, že kabinet farmáře v plné míře odškodní. Škody odhadl na sedm až deset milionů eur (175 až 250 milionů korun) za každých tisíc utracených dojnic. „Robert Fico zdůraznil, že vláda bude chtít pomoci zemědělcům i za cenu toho, že bude muset brát finanční prostředky z jiných resortů,“ doplnil Šilhan.

Fico odmítl kritiku opozičních politiků, podle kterých slovenské úřady například nedostatečně reagovaly na výskyt nákazy v Maďarsku. Řekl také, že vzniklá situace by neměla být zneužívána. Ficovi kritici reagovali, že nynější ministerský předseda ještě jako opoziční politik v době dřívějších silných vln koronavirové nákazy zpochybňoval epidemické restrikce a svolával demonstrace.

Česko se nákaze snaží vyhnout

Rozšíření nákazy na své území se snaží zabránit Česko. Mimořádná veterinární opatření vydaná v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky v Maďarsku a na Slovensku v období od 10. do 21. března porušilo v Česku pět přepravců, řekl zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.

Celkem veterináři spolu s celníky a policisty zkontrolovali na hranicích a po Česku během necelých dvou týdnů přes 250 vozidel, kontroly pokračují i nadále. Ve třinácti případech šlo o nějaké porušení legislativy, které ale nemuselo souviset s mimořádnými opatřeními.

Inspektoři například nevpustili do Česka kamion vezoucí navzdory zákazu ze Slovenska téměř dvě tuny vepřového masa neznámého původu. „Vráceno bylo také několik prázdných, leč silně znečištěných kamionů jedoucích přes hranice pro hospodářská zvířata, která představovala potenciální riziko šíření nákazy,“ dodal Majer.

Česko nainstaluje dezinfekční rámy

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) televizi Nova řekl, že Česko kvůli riziku nákazy slintavkou a kulhavkou instaluje na čtyřech či pěti hraničních přechodech se Slovenskem dezinfekční rámy pro kamiony.

Pokud by nákaza byla zavlečená do Česka, nejprve by podle Majera bylo v zasaženém chovu vyhlášené ohnisko a všechna zvířata vnímavá k nemoci by musela být v ohnisku neprodleně utracena. Zvířata by následně bylo nutné zlikvidovat. Následně by veterinární správa okolo ohniska vymezila takzvaná uzavřená pásma a v nich přijala mimořádná veterinární opatření, spočívající zejména v omezení přesouvání zvířat nebo důsledných kontrolách chovů, včetně odběrů vzorků, sdělil Majer. „Další případné zpřísňování opatření by záviselo na dalším vývoji nákazové situace,“ podotkl.

Od pátku se kvůli obávám ze zavlečení nákazy do Česka opět konají kontroly na hranicích se Slovenskem. Zakázán je také dovoz potravin živočišného původu. V České republice byla naposledy slintavka a kulhavka zjištěna v roce 1975.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího

Teroristické hnutí Hamás předalo po devatenácti měsících v zajetí izraelsko-amerického rukojmího Idana Alexandera zástupcům Červeného kříže. Po návratu do Izraele se Alexander už setkal se členy své rodiny. Teroristé jeho navrácení označili za ukázku dobré vůle. Zároveň uvedli, že jsou připraveni jednat o příměří v Pásmu Gazy. Zprávy o jeho propuštění už dříve ocenil americký prezident Donald Trump.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Británie zpřísňuje migrační pravidla, Starmer varoval před „ostrovem cizinců“

V pondělí představila britská vláda novou migrační strategii. Podobné kroky přijalo i Německo. Změny se zaměřují na seškrtání sociálních dávek a práv k pobytu. Podle britského premiére Keira Starmera hrozí, že bez přísnějších pravidel se Británie stane „ostrovem cizinců“.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Bulhary usvědčené ze špionáže pro Rusko potrestali v Británii vězením

Šesti Bulharům usvědčeným v březnu ze špionáže pro Rusko vyměřil londýnský soud tresty vězení v délce pět až téměř jedenáct let. Po propuštění pak budou všichni vyhoštěni, uvedla agentura AP. Podle prokurátorů svými operacemi v Británii, Německu, Rakousku, Španělsku a Černé Hoře mezi lety 2020 a 2023 ohrozili životy mnoha lidí. Skupina se zaměřovala na novináře, diplomaty a ukrajinské vojáky.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Strana kurdských pracujících oznámila ukončení ozbrojeného boje proti Turecku

Strana kurdských pracujících (PKK) se rozhodla ukončit ozbrojený boj proti Turecku a rozpustit se, napsala v pondělí podle agentury Reuters tisková agentura Firat, která je blízká PKK. Strana, která proti tureckému státu bojovala několik desítek let, uvedla, že její historická mise byla ukončena a že kurdsko-turecké vztahy se musejí změnit. Turecký ministr zahraničí Hakan Fidan označil rozhodnutí PKK za historickou etapu, prezident Recep Tayyip Erdogan pak za důležitý krok a novou éru.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Setkání Zelenského s Putinem dávám třicetiprocentní šanci, řekla Gregorová

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová odhaduje na třicet procent, že se ve čtvrtek v Istanbulu osobně potkají ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ruský vládce Vladimir Putin. Prohlášení šéfa Kremlu o přímých rozhovorech s Ukrajinou a následně i ticho podle ní naznačuje, že šlo jen „o silové řeči, bůhví, na koho namířené“, řekla v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Ruská ekonomika je podle ní v troskách a Putin potřebuje vést válku, příměří tak pro něj nedává smysl. V případě Zelenského se Gregorová domnívá, že návštěvou Istanbulu symbolicky ukáže dobrou vůli jednat.
před 8 hhodinami

Trump chce masivně srazit ceny léků na předpis, ale zaplatit to má Evropa

Americký prezident Donald Trump podepsal v pondělí exekutivní příkaz, který podle něj povede ke snížení cen léků ve Spojených státech o 59 až 90 procent. Především Evropská unie, která je v Trumpových očích v mnoha ohledech „zákeřnější“ než Čína, ale podle šéfa Bílého domu bude muset za léky platit více, aby se příjmy farmaceutických firem výrazně nesnížily. Pokud tak Unie neučiní, projeví se to na clech.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

„Návrhy na příměří jsou ignorovány“. Rusko na Ukrajinu dál útočí

Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 108 drony, z toho pětapadesát zneškodnila protivzdušná obrana, oznámilo v pondělí ráno ukrajinské letectvo. Zničeno bylo také dalších asi třicet dronů, které sloužily jako návnada pro systémy protivzdušné obrany. Ukrajina v sobotu spolu s klíčovými evropskými zeměmi nabídla Rusku bezpodmínečné třicetidenní příměří, které mohlo platit od pondělí. Evropa hrozí novými sankcemi, pokud útoky neustanou do půlnoci na úterý.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...