Vodáci už mohou na Vltavu

Horní Planá (Šumava) – Od půlnoci začíná na horním toku Vltavy nová vodácká sezona. Zájem je obrovský, ani studená voda neodrazuje, v rezervačním systému je už přes tisíc lodí. Jejich počet je na řece, která protéká nejpřísněji střeženými prvními zónami Národního parku Šumava, omezený. Horní tok Vltavy se sice smí splavovat až do konce července, avšak řada termínů je již nyní beznadějně zaplněná.

S trochou nadsázky je to jedna z hlavních atrakcí Šumavy. Od loňska ale při nižším stavu vody pro splouvání Vltavy platí pravidlo maximálně dvanácti lodí za hodinu, zájem je přesto obrovský. „Do konce července máme teď rezervováno přibližně tisíc lodí,“ uvedl Adam Diviš ze Správy NP Šumava. Systém splouvání je přitom poměrně složitý, lodě smějí na vodu jen při hladině vyšší než 50 centimetrů. Vodáci zároveň platí stokorunový rezervační poplatek, pokud je stav vody vysoký, správa parku jej vrací a řeku otevírá úplně. Zájem o splouvání horního toku Vltavy neovlivnila ani teplota vody, která se zatím pohybuje pod 10°C. Největší nápor očekávají strážci v nejbližších dnech a potom začátkem července.

Regulace splouvání představuje jeden z hlavních šumavských sporů. Aktivisté systém považují vzhledem k unikátnímu prostředí za nedostatečný, starostové a podnikatelé jsou momentálně smířlivější. „Umožní splouvání co možná nejširší vodácké veřejnosti,“ potvrdil starosta Horní Plané a předseda Svazu obcí NP Šumava Jiří Hůlka (nez.) a majitel půjčovny lodí Ladislav Bláha doplnil: „Pro půjčovny to samozřejmě ideální není, ale rozum zvítězil.“ Část atraktivních termínů je už vyčerpaná. „Kdo má o splouvání zájem, na vodu se dostane. Ale je třeba se co nejrychleji zaregistrovat,“ dodal Adam Diviš a jeho kolegyně Lenka Dvořáková podotkla: „Na 16. až 17. je ještě plný počet registrací k dispozici.“

Reportáž Petra Šuleře (zdroj: ČT24)

Obdobný rezervační systém spustí správa národního parku i v případě pěších exkurzí do prvních zón. I tady bude podle strážců rozhodovat pořadí přihlášených.

Vodáci na Vltavě
Zdroj: ČT24