Víc než sto let stála lávka na Smíchovském nádraží v Praze. Teď bude sloužit v Mladé Boleslavi

7 minut
Studio ČT24: Přesun smíchovské lávky
Zdroj: ČT24

Lávka z pražského Smíchovského nádraží je už v Mladé Boleslavi, převezena byla v noci na pátek. Vedení středočeského města chce kontsrukci použít jako lávku pro pěší a cyklisty přes řeku Jizeru. Místním by mohla sloužit už na konci příštího roku. Na Smíchovském nádraží lávka sloužila více než sto let, ustoupit musela rekonstrukci stanice.

Zbourání lávky bylo součástí kompletní proměny nádraží, kde vznikne nový terminál. „Pro pěší se lávka definitivně uzavřela 9. října, k její demontáži pak došlo v noci týden nato,“ uvedla redaktorka ČT Andrea Grubnerová. 

„Není to náš denodenní chleba, my se většinou věnujeme kolejím nebo výpravním budovám, takže určitě je to pro nás kuriozita,“ řekl už dříve Patrik Karadi ze Správy železnic (SŽ). 

Na Smíchově se opraví celý železniční uzel. V rámci toho vznikne i lávka nová, která propojí výpravní budovu se všemi nástupišti. Součástí modernizace bude i nový nadzemní autobusový terminál. 

Část konstrukce skončí v muzeu, zbytek bude opět lávkou

Národní technické muzeum si část konstrukce nechá, převeze ji do své železniční expozice v Chomutově. Zbytek lávky měl skončit ve šrotu, alespoň podle původních plánů. Ty ale „narušil“ primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS), když si ve vysílání ČT24 všiml reportáže o likvidaci lávky.

„Dávat technickou památku, i když jenom část, do šrotu není z mého pohledu ideální. My tady máme pilíře v Jizeře, kde byl železniční most, který byl odstraněn už před několika lety. Napadlo mě, že bychom to mohli využít tak, že tam uděláme cyklostezku a lávku pro pěší,“ popsal primátor. 

Nwelati okamžitě zavolal na ministerstvo dopravy, kde se dozvěděl, že lávku nevlastní SŽ, ale že ji má ve svém majetku Technická správa komunikací Praha. „Spojil jsem se s ředitelem TSK Praha, který to přivítal, a komunikoval jsem i s panem primátorem Bohuslavem Svobodou,“ popsal. 

Následovalo vyřízení veškeré dokumentace, také kvůli samotnému převozu, jelikož jde o nadměrný náklad. „No a dneska ji máme tady,“ dodal mladoboleslavský primátor. 

Smíchovská lávka se dál bude jmenovat Smíchovská

Lávka se však hned na pilíře neusadí, momentálně jsou její části uloženy na okraji Mladé Boleslavi. „Technický stav je lepší, než jsme předpokládali, ale i tak bude vyžadovat nějakou drobnou opravu. U té opravy předpokládáme, že se vejdeme do částky 10 až 12 milionů,“ uvedl primátor s tím, že nový most by stál podstatně víc. 

Vedení města doufá, že první chodci a cyklisté budou moci lávku využít už na konci příštího roku. „Lávku chceme pojmenovat Smíchovská lávka, abychom měli v Mladé Boleslavi kus Prahy,“ řekl Nwelati.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
14:09Aktualizovánopřed 15 mminutami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 5 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 9 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 13 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 13 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 20 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 22 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 22 hhodinami
Načítání...