V Troji už stojí stanové městečko. Uprchlíci z nádraží by se tam měli přesunout během víkendu

4 minuty
Události: Nouzové přístřeší pro uprchlíky v Praze
Zdroj: ČT24

Hasiči dokončili stavbu stanového městečka v pražské Troji. První uprchlíci z Ukrajiny by se tam mohli začít přesouvat v sobotu. Stany mají odlehčit přetíženému hlavnímu nádraží, kde podle občanských iniciativ v nedůstojných podmínkách přebývají stovky běženců. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že tam budou lidé moci být ubytováni maximálně třicet dní. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) po jednání krizového štábu magistrátu vyzval vládu, aby urychleně připravila celostátní mechanismus přerozdělování válečných uprchlíků mezi jednotlivé kraje, jinak kvůli přetíženosti pražské centrum pro uprchlíky uzavře.

Hasiči vybudovali stany pro uprchlíky v noci na čtvrtek, dopoledne se ještě připojovaly sítě. Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka po poledni řekl, že je vše dokončeno a městečko může během čtvrtka začít fungovat. Primátor Prahy Hřib ale později upřesnil, že se do něj budou uprchlíci přesouvat až během víkendu. „Městečko je ještě potřeba vybavit. Zajistit tam všechny procesy související se zásobováním. Je nutné tam zajistit lidi, co se budou podílet na provozu,“ řekl primátor.

Na provozu by se měla podílet také Správa uprchlických zařízení. V deseti stanech, které vyrostly na pozemku mezi Povltavskou ulicí a městským okruhem, jsou lůžka pro sto padesát lidí. Městečko má také vlastní jídelnu, sprchy a toalety.

Podle ministra Rakušana budou moci lidé v městečku zůstat maximálně třicet dní, tedy do nejzazšího termínu lustrace. V případě, že budou mít uprchlíci maďarský pas, bude podle něj Česko nabízet odvoz vlaky do Maďarska. Uvedl, že během čtvrtečního telefonického hovoru o tom informoval maďarského ministra vnitra Sándora Pintéra.

Dříve Rakušan několikrát zmínil, že romští uprchlíci z Ukrajiny mají často dvojí občanství a jako občané Maďarska nemají na pomoc v Česku nárok. „Požádal jsem maďarskou stranu o rychlou a důkladnou lustraci, která proběhne v řádu dnů, aby česká strana dostala informaci, zda ten člověk má, nebo nemá maďarský pas,“ řekl Rakušan. 

Očekávalo se, že na krizovém štábu magistrát představí někoho, kdo bude řídit provoz na místě stanového městečka. „My jako neziskové organizace a další participanti bychom se měli postarat o práci s těmi lidmi,“ doplnil ředitel organizace Romodrom Nikola Taragoš. Vedle magistrátu a Správy uprchlických zařízení by podle něj mohli v místě působit také zástupci Červeného kříže a organizace RomPraha. Zařízení by mělo podle primátora sloužit jako čekárna pro lidi, kteří čekají na prověření toho, zda nemají dvojí občanství, tedy ukrajinské i maďarské. 

Podle Geti Mubeenové z Organizace pro pomoc uprchlíkům, která na nádraží působí, to situaci nevyřeší. „Sto padesát lůžek nám v žádném případě neuleví,“ řekla. Výstavbu stanového městečka stejně jako Taragoš nepovažuje za šťastné řešení. Podle Mubeenové chybí sociální a právní služby pro uprchlíky. Zatím podle ní ani není jasné, podle čeho se budou běženci k přesunu do stanového městečka vybírat. 

Magistrát apeluje na vládu, aby připravila relokační mechanismus

Hřib po jednání pražského krizového štábu uvedl, že pokud vláda do úterý příštího týdne nezačne chystat systém rozdělení uprchlíků do krajů, Praha zavře Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině ve Vysočanech (KACPU). V hlavním městě již nejsou ubytovací kapacity a podle primátora je v ní čtyřikrát víc uprchlíků na obyvatele, než v některých jiných krajích.  

„S ohledem na naplnění kapacit města doporučuje krizový štáb uzavření KACP v našem městě, pokud do úterý 17. května vláda nezačne s přípravami na relokačním mechanismu na základě krajského rozvrstvení kapacit ubytování, školství a lékařské péče,“ uvedl primátor. 

Centrum slouží pro metropoli a střední Čechy a od začátku ruské invaze na konci února odbavilo přes 84 tisíc uprchlíků. Stát má podle Hřiba dostatek informací o tom, kolik uprchlíků, míst pro ubytování, pracovních míst či možnosti lékařské péče v tom kterém kraji je. „Datový model prezentovaný hejtmanům potvrdil, že Praha byla jediná, kdo tam byl ve třetím stupni a směřujeme ke čtvrtému. To znamená, já bych opravdu potřeboval, aby premiér Fiala začal tuto bezprecedentní krizi řešit,“ apeloval. 

Problém rozmístění do dalších krajů se podle primátora netýká pouze uprchlíků, kteří nyní přebývají na hlavním nádraží a pro které jsou stavěny v Troji stany. „Je nutné řešit i ten zbytek,“ dodal Hřib.

Na nádraží přebývají stovky uprchlíků

Hlavní město nyní řeší zejména problém s romskými uprchlíky, kteří přebývají na hlavním nádraží. V nedůstojných podmínkách tam podle občanských iniciativ žijí stovky lidí, u kterých není jasné, zda mají nárok na dočasnou ochranu v Česku.

V sále Fantovy budovy hlavního nádraží je nyní pro uprchlíky sedmdesát lůžek, které poskytla Správa železnic, další dvě stovky lidí mohou přespávat v přistaveném sedačkovém vlaku. Všechny kapacity jsou ale často naplněny, část běženců pak přespává na zemi. Praha už podle vedení města nemá volné kapacity pro ubytování běženců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Přes sto schodů, pak na lana. Dělníci opravují hradní rozhlednu

Zavěšení na lanech ve čtyřicetimetrové výšce pracují pokrývači, kteří opravují střechu gotické rozhledny štramberského hradu. Vyměňují ztrouchnivělé dřevěné šindele za nové. Kvůli opravám je teď kulturní památka s kamennou věží známou jako Trúba zavřená. Dělníci musí každý den nejprve vyšlapat 120 schodů ke krovu. Na lanech se pak spouštějí přímo na místo opravy. Čtyři desítky metrů vysoká kamenná věž je jedním z mála pozůstatků středověkého hradu. Na počátku minulého století byla přestavěna na rozhlednu s dřevěnou střechou.
před 3 hhodinami

Začala oprava silnic, které při stavbě D35 poničila těžká technika

Celkem patnáct úseků krajských silnic, které poničila těžká nákladní technika při stavbě dálnice D35 na Pardubicku, silničáři v průběhu roku opraví. Část dálnice mezi Opatovcem a Časy je přitom otevřená už tři roky. Teď začalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) s rekonstrukcí prvního úseku, a to ze Sezemic do Chotče. ŘSD opraví celkem 39 kilometrů silnic druhých a třetích tříd za 200 milionů korun.
před 4 hhodinami

Osmdesát let staré tajemství. Na Svitavsku našli věci padlého německého vojáka

Vypořádávání pozůstalosti může přinést nejedno překvapení. Týká se to i nedávno zemřelého muže z Makova u Svitav. Příbuzní objevili osmdesát let staré tajemství. Našli doklady a osobní věci padlého německého vojáka. A dokonce zjistili, že je pochovaný na zahradě u domu. Teď o něm chtějí zjistit víc.
před 12 hhodinami

Dva miliony vybrané po tragickém požáru má Most rozdělit příští týden

Město Most připravuje rozdělení dvou milionů korun, které se vybraly po tragickém požáru v restauraci U Kojota, při němž zemřelo několik lidí a další se zranili. O příspěvky požádalo 26 lidí. Konkrétní výše částek pro jednotlivé zájemce bude známá až po samotném projednání v zastupitelstvu. To bude návrhy schvalovat ve čtvrtek 24. dubna. Město bude rozdělovat částky od dvaceti do 180 tisíc korun.
před 15 hhodinami

„K neudýchání.“ Cestující si stěžují na zápach v nových vlacích

V nových motorových vlacích RegioFox obtěžuje cestující za jízdy někdy zápach paliva. Stěžují si Českým drahám (ČD), ale třeba i královéhradeckému hejtmanství, které spoje v regionu objednává. Dopravce o problému ví a řeší ho s polským výrobcem vlaků.
včera v 20:41

Zlínští středoškoláci vypočítali číslo pí na biliony desetinných míst

Zlínští středoškoláci se můžou pochlubit úspěšným vědeckým pokusem. Během několika dní vypočítali nekonečné číslo pí na biliony desetinných míst. Využili k tomu výkonné počítačové servery, jeden stojí i 140 tisíc korun. Středoškoláci ho ale pro svůj projekt získali zadarmo. Nejslavnější matematická konstanta udává poměr obvodu kruhu k jeho průměru. Běžně se ale používá i k testování výkonu počítače.
včera v 20:36

Některých infekcí přibylo, žloutenky A více než desetkrát, uvedl zdravotní ústav

V prvním čtvrtletí v tuzemsku meziročně přibylo některých infekcí, například svrabu, legionelózy a zejména žloutenky typu A. Jejích letošních 332 případů je více než desetinásobek počtu případů proti prvním třem měsícům loňského roku, vyplývá z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Naopak se zpomalilo šíření černého kašle, spalniček či příušnic.
včera v 15:58

Hackeři útočili na pražskou Správu služeb. Ta se potýká s následky

Správa služeb hlavního města Prahy čelila kyberútoku a potýká se s následky – hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání, informoval web iROZHLAS, kterému útok potvrdila přímo příspěvková organizace města. Podrobnosti k případu ale sdělovat nechce. Věcí se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Data byla odcizena před více než týdnem a útočníci dali pražské správě služeb 29denní ultimátum, uvedla společnost Check Point Software Technologies.
včeraAktualizovánovčera v 15:42
Načítání...