Těžba a opravy cest uzavřou oblíbené turistické stezky v Krkonoších

Turistům se kvůli těžbě dřeva a opravám uzavřou další lesní stezky v Krkonošském národním parku, a to včetně těch nejfrekventovanějších. Uzavírka čeká například chodník mezi Růžohorkami a Sněžkou nebo povalový chodník po Černohorském rašeliništi. Omezení a zákazy vstupu se ale týkají i lesů v Národním parku Šumava. Tam platí zákaz vstupu do okolí Schwarzenberského kanálu.

„Krkonoše jsou především turistická lokalita, a tak se snažíme, aby se místa, kde se pracuje, dala obejít. Část oprav proto bude probíhat za provozu,“ řekl mluvčí NP Krkonoše Radek Drahný.

Opravy ale i přesto zcela uzavřou úsek mezi Růžohorkami a Sněžkou, stezku od Luční boudy k bývalé Obří boudě nebo i povalový chodník po Černohorském rašeliništi. Turisté se zatím do těchto oblastí s omezením dostanou, s postupem prací je ale park plánuje uzavírat. „Vzhledem k charakteru přírody kolem chodníků to nelze obcházet, je tam rašeliniště nebo jedinečná arkto-alpinská tundra. Proto budou stezky zcela uzavřené,“ uvedl Drahný.

Kvůli odklízení dřeva mají nyní v krkonošském parku uzavřené tři stezky – lesní cestu kolem Kraví hory, turistickou cestu z Černého Dolu na Zrcadlovky a Harrachovu cestu. Lidé se tam podívají nejdříve v půlce července.

Šumava uzavřela údolí potoka Hučina

Omezení se týkají i Šumavy, kde Správa národního parku zcela uzavřela okolí Rosenauerovy kaple na Schwarzenberském kanále a údolí potoka Hučina. Tam totiž zpracovávají zbylé polomy po jarních vichřicích. V lese se pohybuje těžká technika, lidem tak hrozí nebezpečí úrazu. Správa národního parku proto apeluje na lidi, aby zákaz dodržovali.

Schwarzenberský kanál
Zdroj: ČT24

„Velmi pečlivě jsme zvažovali, zda tyto úseky uzavřít, především s ohledem na nadcházející první týden letních prázdnin, kdy právě do oblasti přijedou desítky tisíc turistů, ale s ohledem na bezpečnost to je nutné. Věříme ale, že tyto úseky budeme moci otevřít dříve než na konci července,“ řekl mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.

České Švýcarsko omezení nechystá

Naproti tomu v Národním parku České Švýcarsko žádná omezení na lesních cestách nepřipravují, a to i navzdory právě probíhající těžbě.

„Nepředpokládáme, že bychom nějak omezovali vstup do lesa. Teď jde o to, že kůrovcová ohniska jsou spíš malého rozsahu. Je proto potřeba vytěžit a odvézt několik desítek stromů. Tyto nahodilé těžby cesty zatíží různě, ale nijak pravidelně,“ uvedl mluvčí Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.