Rekonstruovaný památník v Hrabyni opět připomene těžká válečná léta

Národní památník druhé světové války v Hrabyni na Opavsku po rozsáhlé rekonstrukci opět bude moci navštívit veřejnost. Přibližně čtyřicet milionů korun stál nákup moderní audiovizuální techniky, světel, vitrín či výroba nebo úprava exponátů. Slezské zemské muzeum získalo dotaci 35 milionů korun. Dalších přibližně pět milionů investovalo ze svého rozpočtu. Výstavu Těžká léta 1938–1945 uvidí zájemci v sobotu 29. dubna.

„Expozice je nově uspořádána. Změnilo se její rozmístění,“ popsala vedoucí památníku Kamila Poláková. Hlavním prvkem je podle ní nadále tematická bojová scéna věnovaná bojům o velká města. Její součástí jsou makety domů i vojenské techniky. Tank T-34 je vyroben jako atrapa, další vojenská technika je ale originální.

Expozice Doba zmaru a naděje byla v památníku k vidění posledních deset let. Podle vedení muzea už nastal čas pro její aktualizaci. Výrazně například zastarala multimediální technika, která se v expozici využívala. Informační koutky a plazmové televize nově nahradily dotykové obrazovky. „Na nich si mohou návštěvníci sami hledat informace, fotografie či videa,“ řekla Poláková.

„Hlavní myšlenkou nové expozice je více se věnovat československým vojákům a jednotkám, a to těm jak na východě, tak i letcům, kteří za války sloužili ve Velké Británii, nebo vojákům, kteří působili na afrických bojištích,“ přiblížil redaktor ČT Pavel Habram. 

10 minut
Po rekonstrukci se otevírá památník v Hrabyni
Zdroj: ČT24

Většina vystavených předmětů pochází přímo ze sbírek Slezského zemského muzea v Opavě, další zapůjčily i soukromé osoby. Vytvořit obsah expozice tak, aby vše dávalo smysl, i po multimediální stránce, bylo podle ředitelky Slezského muzea v Opavě Jany Horákové to nejsložitější. „Multimédia a systém řízení nás trochu potrápil, protože je hodně složitý. Ale co bylo úplně nejsložitější, bylo naplnit multimédia obsahem,“ prozradila. 

Přibylo předválečné období

Původní výstava připomínala dějiny druhé světové války a život civilního obyvatelstva, válečnou výrobu a kulturu. Postihovala také boje československých vojáků na Blízkém východě nebo osudy letců v Polsku, Francii a Británii. Postavena byla na příbězích předmětů, které věnovali přímí účastníci bojů. Většina toho zůstala v památníku i po rekonstrukci. Teď se ale výstava zaměřuje i na roky, které vypuknutí druhé světové války předcházely.

Památník druhé světové války v Hrabyni
Zdroj: Petr Vlček/ČTK

Mezi doprovodnými filmy bude nadále k vidění i dokument Evalda Schorma, který si pamatují návštěvníci i z původní expozice. Součástí té nové bude zmínka věnovaná Heliodoru Píkovi a jeho rodině. Muzeum je totiž správcem pozůstalosti nejen po generálovi zavražděném komunistickým režimem, ale i po jeho synu Milanovi.

Betonový památník v Hrabyni na Opavsku je největší svého druhu v Česku. Otevřel se v roce 1980 jako Památník Ostravské operace. Stal se součástí Muzea revolučních bojů a osvobození v Ostravě. Od roku 1992 je součástí Slezského zemského muzea. V roce 2005 se kvůli opravě uzavřel. Práce začaly o rok později a stály 192 milionů korun. Veřejnosti jsou přístupná tři patra.

Paměť se vytrácí

Kvůli rekonstrukci expozice byl pak památník uzavřen asi rok a půl. „Doba se mění. Důraz byl tady kladen na to, abychom ten obsah udělali atraktivní především pro mladé návštěvníky. Proto jsou tady ta multimédia, projekce nebo videomapping. Je to proto, aby byl obsah pro mladou generaci, která tvoří velkou část návštěvníků, zajímavý,“ přiblížila Horáková. 

Podle Horákové je náročné také udržet si post ústředního památníku druhé světové války v Česku, kterým je ten hrabyňský od roku 2000. „Je to náročné, třeba pokud jde o akviziční činnost. Za chvíli to bude osmdesát let od ukončení války, čili se vytrácí paměť, protože odchází pamětníci, dneska jich je už jen velmi málo. Paměť se vytrácí i v rodinách, takže se snažíme pro muzejní sbírky zachránit, co se dá,“ řekla. 

Expozice v památníku druhé světové války v Hrabyni se otevře už o víkendu. Kromě návštěvy výstavy se zájemci budou moci v sobotu účastnit i tradičního pochodu Po stopách bojovníků za svobodu, který se koná u příležitosti oslav ukončení druhé světové války a výročí osvobození Československa. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Renovuje se unikátní Baťův výtah ve zlínském mrakodrapu

Řemeslníci renovují Baťův výtah v budově 21 ve Zlíně, takzvaném Baťově mrakodrapu. Obnoví vnitřní i vnější části výtahu, vymalují šachtu a zajistí hloubkové čištění a ošetření podlahy v přilehlé expozici ve druhém podlaží. Práce, které přijdou na necelé tři miliony korun, potrvají do konce června. Do té doby bude unikátní pojízdná kancelář ředitele firmy Baťa Jana Antonína Bati pro návštěvníky uzavřena.
před 11 hhodinami

Soud poslal do vazby dva obviněné po zásahu na plzeňském úřadě

Okresní soud Plzeň-město poslal kvůli možnému ovlivňování svědků do vazby dva lidi obviněné v souvislosti se zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě Plzeňského kraje. Informovala o tom okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Obžalovaným hrozí až osmileté vězení.
před 12 hhodinami

Soud v kauze Stoka II potrestal dalšího podnikatele a jeho firmu

Městský soud v Brně ve čtvrtek v korupční kauze Stoka II uložil podnikateli Karlu Weiglovi a jeho firmě KWM PLUS peněžité tresty. Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a účastenství ve formě pomoci soud podnikateli uložil trest 410 tisíc korun, firmě 300 tisíc. Při zakázkách brněnské Správy železnic dělali takzvaně křoví. Podnikatel i zmocněnec firmy přiznali vinu. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Tresty ve věci soud ukládal už i dříve.
před 14 hhodinami

Někdo zřejmě otrávil čtyři vlky v Rychlebských horách

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) trestní oznámení.
před 15 hhodinami

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 16 hhodinami

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 17 hhodinami

Řeku Smědou jako první v republice zpomalí příčné prahy

Příčné prahy mají zpomalit řeku Smědou v Bílém Potoce na Liberecku. Budou vůbec první v Česku. Řeku by měly mírnit při velké vodě a taky by měly zabránit vymílání jejího koryta. Usnadní i migraci ryb a dalších živočichů. Stavbu opatření zhruba za čtrnáct milionů zaplatí Povodí Labe. „Projektant čerpal inspiraci v alpských tocích a horských bystřinách na Madeiře,“ informoval mluvčí Povodí Labe Aleš Prokopec.
před 20 hhodinami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 21 hhodinami
Načítání...