Provoz obnovíme v řádu dnů, doufá výrobce munice v Poličce

Provoz Poličských strojíren, v jejichž areálu ve čtvrtek vybuchla výrobna munice, by mohl být obnoven během několika dnů. Firma to uvedla v tiskové zprávě s tím, že pro objasnění možných příčin výbuchu vytvořila vlastní tým, který spolupracuje s policií a specialisty báňského úřadu.

Série čtvrtečních explozí v hale na výrobu munice v areálu strojíren zranila devatenáct lidí, z toho tři vážně. Následný požár v prostoru lisovny trhavin poškodil především speciálně zabezpečený objekt pro výrobu vojenské munice.

„Ten je umístěn v nejvzdálenější části areálu a od ostatních provozů je oddělen stavebními i terénními bezpečnostními bariérami. Materiální škody na nejbližších objektech jsou jen méně závažné,“ oznámila společnost.

Policejní pyrotechnici v současnosti pokračují ve vynášení munice z haly, která stojí vedle výbuchem zničeného objektu. Odvozem munice z vedlejší haly si kriminalisté dělají prostor pro to, aby mohli začít s ohledáváním místa výbuchu a s odstraňováním trosek. Poškozenou munici firma zničí v trhací jámě v areálu strojíren.

Výbuchy v Poličských strojírnách (zdroj: ČT24)

Zaměstnanci jsou doma za plnou mzdu

Do obnovení výroby budou v areálu působit jen pracovníci potřební pro součinnost s policií, hasiči a báňskou správou. „Ostatní zaměstnanci zůstávají doma a firma jim vyplácí 100 procent mzdy,“ uvedl statutární ředitel Poličských strojíren Petr Němec. S rodinami zraněných je firma v osobním kontaktu. Nikdo ze zraněných podle firmy není v ohrožení života a zdravotní stav všech se pomalu lepší.

Provoz na výrobu munice, v němž došlo k výbuchu, patřil společnosti STV Group, která je sesterskou společností Poličských strojíren. Poličské strojírny se specializují na výrobu a prodej pneumatických prvků a zakázkovou strojní výrobu. Skupina STV zaměstnává přes pět set lidí a v roce 2016 měla tržby téměř 1,5 miliardy korun.