Předvolební Olomouc: tématem je zchátralá tržnice i nový stadion

Vedení Olomouce složené ze čtyř stran bylo v končícím volebním období až na výjimky kompaktní a podařilo se mu i mírně snížit zadlužení města, které patří k největším v Česku. Navzdory plánům nicméně Olomouc rezignovala na dotažení nového parkovacího systému, nepodařila se ale ani slibovaná stavba nového zimního stadionu a druhé ledové plochy. Spolu s revitalizací zchátralé tržnice budou právě nedodělky z končícího volebního období tématy nadcházejících voleb a dalších čtyř let.

Komunální volby v roce 2018 ve městě vyhrálo hnutí ANO, když získalo 26,66 procenta hlasů. Zopakovalo tak své vítězství z roku 2014, jenže zatímco tehdy skončilo v opozici, před čtyřmi lety dokázalo získat i post primátora. Stal se jím Miroslav Žbánek.

Žbánek spolu s kolegy také po volbách uzavřel koalici čtyř stran. Její součástí byli kromě ANO i lidovci, ODS a místní sdružení spOLečně. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu měla koalice 26 mandátů.

V opozici skončili Piráti se STAN, hnutí ProOlomouc, SPD s SPO, ČSSD a KSČM. Především první dvě uskupení byla velmi aktivní složkou opozice, která měla často jiné názory a návrhy řešení problémů. Když se ale třeba před rokem rozhodovalo o dvojnásobném zvýšení daně z nemovitosti, hnutí Pro Olomouc hlasovalo s většinou koaličních stran, naopak s koalicí tehdy nedrželi zastupitelé z ODS.  

Rozšíření MHD

Koalice se zasadila o zavedení tramvajové dopravy na sídliště Povel a na Nové Sady na jižní straně města. Fungovat by měla začít v říjnu a to i přes částečnou kritiku opozice, které vadilo, že se stavbou město ještě víc zadluží. Vedení radnice si naopak nechtělo nechat utéct spolufinancování z evropských dotací.

Vládnoucí koalice navíc svedla snížit zadlužení Olomouce o více než sto milionů korun, což – vzhledem k nákladům na řešení pandemie – považuje za víc než úspěšnou bilanci. Opozice s tím ale nesouhlasí, snižování zadlužení mělo být podle ní výraznější, a to až o půl miliardy. Aktuálně činí dluh města více než 1,7 miliardy korun. 

Vedení radnice postupně opravuje větší i menší ulice, investovalo do moderního rozhlasu s výstražným systémem, úprav školních budov, zelenějších ulic nebo oprav zimního stadionu. Naopak ke stavbě moderního kulturního a sportovního stánku nedošlo, i když vítězné hnutí ANO pár dnů před komunálními volbami v roce 2018 informovalo, že stovky milionů na stavbu jsou domluvené. 

Výzvy: oprava tržnice a zastavení úbytku obyvatel

Většina věcí, které si letos vzaly strany do svých volebních programů, kopíruje to, co se nepodařilo uskutečnit v tomto čtyřletém cyklu. 

Současní politici například odsunuli spuštění nového parkovacího systému. Ten by parkování výrazně zdražil, a to i tam, kde je možné stát zatím bezplatně. Cílem bylo regulovat počty aut třeba i na sídlištích. 

Noví zastupitelé se budou muset zabývat i chátrající tržnicí a autobusovým nádražím na okraji centra města. Budou se muset rozhodnout, jestli se půjde dál cestou postupných oprav zimního stadionu, nebo město kývne na spolupráci se soukromým investorem, který chce postavit novou arénu. 

To všechno bude záležet i na finančních možnostech Olomouce, která počítá každou korunu. Peníze budou mít vliv i na rozhodování o budoucím působišti magistrátních úředníků, kteří teď z velké části sídlí v soukromé budově Namiro. 

V neposlední řadě se bude muset nová koalice zabývat bytovou situací, se kterou mimo jiné souvisí úbytek obyvatel města. Olomouc se v počtu rezidentů už několik let pohybuje na hranici sta tisíc, aktuálně je pod ní; mnoho mladých rodin se stěhuje do okolních vesnic a měst, kde mají lepší životní podmínky. 

V Olomouci ale žijí roky také lidé bez trvalého bydliště na olomoucké adrese. Tím město přichází o daňové příjmy, a naopak mu rostou výdaje – například na svoz odpadu. Na novém vedení města tak bude, aby nastavilo pro tyto lidi takové podmínky, které je budou motivovat k tomu, aby se z nich stali Olomoučané i úředně.

O další budoucnosti města rozhodnou obyvatelé Olomouce v pátek 23. a v sobotu 24. září, kdy se v Česku uskuteční volby do obecních zastupitelstev a třetiny Senátu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Narození i životy prasat bude v novém vepříně na Znojemsku řídit počítač

Zatím jsou zdejší kóje prázdné, ale brzy by v nich mělo být 1350 prasnic. Společnost Rhea Holding postavila na Znojemsku za 220 milionů korun vepřín, údajně nejmodernější v Česku. Narození i životy prasat v něm bude řídit počítač, využívat se bude například i krmný robot. Roční produkce má dosáhnout až padesáti tisíc selat. Provoz má mít na starosti pouze jedenáct zaměstnanců. Nový provoz alespoň nepatrně zvýší českou soběstačnost v produkci vepřového masa. Ta je aktuálně na 46 procentech, v devadesátých letech přitom byla víc než stoprocentní.
před 2 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 12 hhodinami

Krajský soud nepravomocně uložil za manipulace tendrů v náchodské nemocnici podmínku

Krajský soud v Hradci Králové v úterý potrestal bývalého vedoucího odboru investic Královéhradeckého kraje Emila Kmoníčka podmínkou. Bývalého hejtmanova poradce Lubomíra Červinského obžaloby zprostil. Oba se u soudu zodpovídali z manipulace dvou miliardových tendrů na přestavbu krajské nemocnice Náchod. Rozsudek není pravomocný, všichni si nechali lhůtu na odvolání. Krajský soud se případem zabýval potřetí. Kmoníčkovi předchozí verdikty uložily pětileté vězení.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Začala první část rekonstrukce Libeňského mostu v Praze

Začala stavba části konstrukce pražského Libeňského mostu, kterou loni městská Technická správa komunikací (TSK) nechala zbourat kvůli špatnému stavu. Jde o první etapu celkové rekonstrukce mostu, která se zatím netýká hlavního objektu přes Vltavu. Práce na nyní budované konstrukci mají trvat do prvního čtvrtletí roku 2027. Pod mostem vznikne menší náměstí s obchody a službami.
před 16 hhodinami

Policie po zásahu na krajském úřadě v Plzni obvinila dva lidi a firmu

Policie obvinila v souvislosti s úterním zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě v Plzni dva lidi a jednu firmu. Obvinění se týká trestného činu zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a zneužití pravomoci úřední osoby. Za první skutek hrozí až osmileté vězení, za zneužití pravomoci úřední osoby až deset let za mřížemi, řekla okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Podle Deníku N policie zasahuje rovněž v Brně v sídle softwarové firmy Dynatech.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
před 20 hhodinami

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
před 20 hhodinami

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
12. 5. 2025
Načítání...